تامین اجتماعی | بیمه تامین اجتماعی

خارج شدن برخی اقلام دارو از بیمه تامین اجتماعی صحت دارد؟

در این مطلب از سایت ویکی گردی جزئیات بیشتر در خصوص خارج شدن 400 قلم دارو از پوشش بیمه تامین اجتماعی را بخوانید.

تامین اجتماعی
ویکی گردی:

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌ اجتماعی با رد اظهارات اخیر رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مبنی بر خروج ۴۰۰ قلم دارو از جمله ویتامین‌ها و مسکن‌ها از پوشش بیمه‌ای در سال جاری، اظهار کرد: هیچ دارویی از تعهد بیمه‌ تامین اجتماعی خارج نشده است.

شهرام غفاری با رد اظهارات اخیر رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مبنی بر خروج ۴۰۰ قلم دارو از جمله ویتامین‌ها و مسکن‌ها از پوشش بیمه‌ای در سال جاری، اظهار کرد: هیچ دارویی از تعهد بیمه‌ها خارج نشده است.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی و سایر بیمه‌ها ذیل دبیرخانه شورای عالی بیمه فعالیت می‌کنند و هر آنچه این دبیرخانه تصویب کند، همه بیمه‌ها آن را به طور یکسان اجرا می‌کنند و هیچ تفاوتی در پوشش بیمه‌ها نیست. براین اساس هیچ دارویی را دبیرخانه شورای عالی بیمه از تعهد خود خارج نکرده و سازمان نیز این کار را انجام نداده‌ است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: برخی از داروها که به لحاظ درمانی هم مهم هستند و ممکن است در درمان سرطان هم مورد استفاده قرار گیرند، تحت پوشش بیمه نیستند، اما از طریق طرح دارویار بخشی از هزینه‌های آنها پوشش داده می‌شود. برخی داروها نیز OTC (داروهای بدون نیاز به نسخه) هستند و سالهاست برای بیماران بستری و کودکان، تحت پوشش بیمه قرار دارند. برخی در نظام سلامت عقیده دارند همه داروها از جمله OTC تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرد که تحقق این مهم بستگی به وجود منابع مالی و تصمیم و موافقت شورای عالی بیمه است. خوشبختانه اخیرا با تشکیل صندوق بیماری‌های صعب العلاج نیز برخی داروها و خدمات که تحت پوشش بیمه‌ها نبودند توسط این صندوق پوشش داده می‌شوند.

ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی بیمه‌اند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا ویتامین‌ها و مسکن‌ها تحت پوشش بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی هستند یا خیر؟ اظهار کرد: برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین ب و ویتامین ث تحت پوشش نبوده و برخی هم مثل ویتامین دی و ویتامین آ و مواد مینرال مثل آهن و کلسیم دی و… تحت پوشش هستند. همچنین برای زنان  باردار و کودکان هم برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها مانند قطره مولتی ویتامین ساده و آهن‌دار، کپسول هماتینیک، قرص اسید فولیک ‌تحت پوشش هستند. برخی مسکن‌ها نیز مثل ناپروکسن و برخی مثل استامینوفن برای کودکان زیر ۱۲ سال، تحت پوشش هستند. البته اکثر مسکن‌های خوراکی و تزریقی برای بیماران بستری نیز تحت پوشش هستند.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر