بازی مافیا | اصطلاحات بازی مافیا

اصطلاحات کامل بازی مافیا رو اینجا یاد بگیر

اگر اصطلاحات رایجی که در بازی مافیا استفاده می شود را بلد باشید از بازی لذت بیشتری خواهید برد.

بازی مافیا
ویکی گردی:

بازی مافیا بین بازی های گروهی طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما برای بازیکن حرفه ای شدن در بازی مافیا باید قوانین و اصطلاحات رایج آن را بلد باشید. در این بخش از ویکی گردی شما رو با اصطلاحات رایج بازی مافیا آشنا می کنیم تا بازیکن حرفه ای شوید.

 

اصطلاحات رایج بازی مافیا

استعلام: کارآگاه بازی می‌تواند در طول شب، با دستور گاد، بیدار شود و در مورد نقش مافیایی یک بازیکن از گاد استعلام گیرد. استعلام در میان اصطلاحات در بازی مافیا یک رکن اساسی برای شناخت مافیاهای سطح پایین بوده است زیرا در این خصوص رئیس مافیا توسط شخص کارآگاه قابل استعلام نبوده و اگر هم گرفته شود با پاسخ منفی مواجه میشود و این مورد در حالی بوده که وی رئیس مافیا بوده است.

ساده ترین سناریو بازی مافیا برای مبتدی ها

اطلاق نقش: اگر در طول بازی یکی از بازیکنان به صورت مستقیم نقش خود را اعلام کند، مثلا بگوید من پزشک هستم، در اصطلاح می‌گوییم اطلاق نقش انجام شده است. اطلاق نقش می‌تواند در بازی مجاز یا ممنوع باشد. توجه داشته باشید که اطلاق نقش اصلا قابل اعتماد نیست و هر فردی، حتی یک مافیا، می‌تواند خود را یک پزشک بنامد. در این خصوص بدنیست بدانید که بسیاری از افراد خود را در قالب جملات دفاع در بازی مافیا معرفی میکنند که این مورد سبب گمراهی شخصیت ها خواهد شد و در واقع بدنبال ماهیگیری از آب گل آلود هستند.

اکت شب: اکت، به انگلیسی Act، به معنای عمل، حرکت و رفتار است. اصطلاح «اکت شب» به اتفاقات غیرمعمول و ناخواسته‌ای اطلاق می‌شود که در طول شب اتفاق می‌افتند. مثلا شنیدن صدای بازیکنان یا حرکات آنها. اکت شب هم می‌تواند نقش بازیکن را لو دهد و هم می‌تواند از سوی یکی از مافیا برای گمراه کردن شهروندان استفاده شود.

پشت دست بازی کردن: هنگامی که بازیکنی در تائید شخصی دیگر صحبت می‌کند، در اصطلاح می‌گوییم پشت دست او بازی می‌کند. این اصطلاح معنای منفی ندارد و می‌تواند هم توسط مافیا و هم توسط شهروندان استفاده شود. اما باید دقت داشت که پشت دست بازی کردن به صورت مداوم می‌تواند شک دیگر بازیکنان را برانگیزد که شاید آن فرد مافیایی است که نمی‌داند چگونه جریان بازی را عوض کند. البته این فقط یک حدس است و حتی یک شهروند معمولی که متوجه استدلالات درست بازیکنی می‌شود و یا به یقین می‌رسد او کارآگاه است، می‌تواند برای تقویت آن مواضع پشت دست وی بازی کند.

پوش کردن: پوش، به انگلیسی Push، به معنای تحت فشار قرار دادن، برانگیزاندن و در تنگنا بودن است. این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که مافیاها توافق می‌کنند به یک شهروند اتهام زنند و نظر دیگر شهروندان را نیز جلب کنند. البته ممکن است یکی از بازیکنان ادعا کند که توسط مافیاها پوش شده، در حالی که خود مافیا است و این کار را صرفا برای جلب حمایت سایر شهروندان انجام داده است.

تارگت زدن: Target کلمه‌ای انگلیسی به معنای هدف است. تارگت زدن یا هدف گرفتن زمانی رخ می‌دهد که روی یکی از بازیکنان به عنوان مافیا تمرکز کرده و سعی کنید دیگر بازیکنان را قانع کنید که او یکی از مافیاها است. در اینجا شما اصطلاحا روی او «تارگت» زده‌اید.

تارگت بک: فرض کنید شما به بازیکن سمت راستی خود تارگت زده و او را مافیا می‌نامید. اکنون نوبت صحبت وی می‌رسد و او شما را مافیا می‌خواند و اتهام را به شما برمی‌گرداند. به این کار بازیکن اصطلاحا «تارگت بک» می‌گویند. این استراتژی ممکن است توسط یک مافیا به کار رود تا نظرات را از سوی خود بردارد. گاهی نیز ممکن است یک شهروند بر اثر احساسات ناشی از تارگت خوردن، استراتژی تارگت بک را به کار بندد که در این صورت شهروندان بیشترین ضرر را می‌کنند؛ زیرا دو شهروند عادی با هم درگیر می‌شوند و حواس بازیکنان از مافیاهای اصلی پرت می‌شود. در میان بهترین دیالوگ های بازی مافیا یکی از حس های خوشایندی که میتواند به شما امید به بازی دهد تارگت بک بوده است که این مورد باید با دلایل باشد زیرا اگر بدون دلیل آنرا پاسخ دهید قطعا سند اخراج خود را صادر خواهید کرد.

معرفی ۱۰ بازی دسته‌ جمعی هیجان انگیز و پرطرفدار

تبر زدن: یکی از اصطلاحات رایج در بازی مافیا که بی‌شباهت به ضرب‌المثل «تیشه به ریشه زدن» نیست، اصطلاح «تبر زدن» است. «تبر» یا «شهروند تبر به دست» به شهروندی اطلاق می‌شود که مسیر را کاملا اشتباه می‌رود و استدلالات و عملکردهایش کاملا اشتباه است. در این صورت می‌گویند در حال «تبر زدن» است که یعنی در حال تیشه زدن به ریشه هم‌تیمی‌های خود است. تبر ممکن است یک شهروند عادی باشد که در این صورت بهتر است هرچه زودتر از بازی بیرون رود و آسیب بیشتری به شهروندان نزند و گاهی نیز ممکن است یک مافیا نقش تبر را بازی کند که در این صورت او یکی از بهترین بازیکنان است.

تک رای: اگر بازیکنی در مورد مافیا بودن یک نفر اطمینان کامل داشته باشد، او را به عنوان تک رای اعلام می‌کند تا دیگران را هم با خودش همراه کند.

ترن: اصطلاح «تِرن» یا به انگلیسی Turn به معنای نوبت است. در بازی مافیا بازیکنان به نوبت صحبت می‌کنند و کسی اجازه ندارد وسط حرف دیگران بپرد. بازیکنی که حرفی برای گفتن دارد باید صبر کند تا نوبت او فرا برسد.

چلنج: Challenge کلمه‌ای انگلیسی به معنای عرض اندام کردن است. چلنج یا چالش یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در بازی مافیا است. اگر بازیکنی از نوبتش گذشته و یا خیلی مانده تا نوبتش برسد و می‌خواهد مطلب مهمی را با دیگران به اشتراک بگذارد، می‌تواند یک بار در هر روز خارج از نوبت خود صحبت کند. برای این کار به شخصی که اکنون نوبت صحبت اوست درخواست «چلنج» می‌دهد. اگر آن بازیکن موافقت کرد، فرد می‌تواند صحبت کند.

دفاعیه: کسانی که در رای‌گیری روز به عنوان مافیا رای می‌آورند اجازه دارند با دلیل و برهان و استدلال از خود دفاع کنند. فرد در این زمان فقط باید از خود دفاع کند و اتهام به افراد دیگر در دفاعیه تخلف محسوب می‌شود.

دوئل: Duel به معنای مسابقه و نبرد تن به تن است. هنگامی که از مافیا بودن یک بازیکن مطمئن هستید ولی نمی‌توانید ثابت کنید و از طرفی او نیز به شما اتهام مافیا بودن می‌زند، می‌توانید دوئل کنید. بدین صورت که می‌گویید مرا بیرون کنید، اگر مطمئن شدید من شهروندم روز بعد به او تارگت بزنید.

سفید بودن: فردی که شهروند بازی است.

سیاه بودن: فردی که در بازی، نقش مافیا را دارد.

فکت: یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین اصطلاحات بازی شهروند و مافیا، فکت است. فکت به انگلیسی Fact، معانی مختلفی از جمله واقعیت، حقیقت، نکته و اطلاعات دارد. این فکت‌ها می‌توانند در استدلالات افراد به کار روند. توجه کنید که برخلاف معنای فکت که واقعیت و حقیقت است، فکت‌ها می‌توانند دروغ‌هایی باشند که از سوی مافیا به عنوان واقعیت جا زده می‌شوند. وقتی می‌گویند فلانی فکتی نداده یعنی تا به اینجای بازی حرفی نزده و استدلالی نکرده است.

کاور کردن: کلمه Cover در لغت به معنای پوشاندن، زیر پوشش قرار دادن و محافظت کردن است. یکی از کلمات کلیدی و اصطلاحات بازی مافیا کاور کردن است. وقتی بازیکنی تلاش دارد از فرد دیگری دفاع کند و تمرکزها را از روی او بردارد، در اصطلاح در حال «کاور کردن» او است. اگر دو نفر به صورت متقابل از هم پشتیبانی کنند گفته می‌شود «همدیگر را کاور می‌کنند».

کلین شیت: Clean Sheet در اصل اصطلاحی مربوط به برخی ورزش‌ها، مانند فوتبال، است و زمانی به کار می‌رود که دروازه‌بان در طول بازی گل نخورد و دروازه‌اش بسته بماند. معنی کلین شیت در بازی مافیا نیز بی‌شباهت به معنای ورزشی آن نیست. کلین شیت بردن مافیا، یعنی بدون از دست دادن حتی یک مافیا است. در این حالت می‌گویند مافیا بازی را کلین شیت برد.

معرفی ترسناک ترین بازی های گروهی +آموزش بازی

لایک و دیس‌لایک: یکی دیگر از اصطلاحات بازی مافیا به انگلیسی Like و Dislike است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، در بازی مافیا افراد به نوبت صحبت می‌کنند و وقتی فردی در حال صحبت است، دیگر بازیکنان اجازه صحبت ندارند. در این زمان بقیه بازیکنان با لایک و دیس‌لایک نشان می‌دهند با حرف‌های او موافقند یا مخالف. اگر فرد شست خود را به سوی بالا بگیرد به معنای لایک و اگر به پایین بگیرد به معنای دیس‌لایک است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر