گوجه فرنگی | نگهداری گوجه فرنگی

مضرات نگهداری گوجه فرنگی در یخچال رو میدونستی؟

دانشمندان آمریکایی طی یک تحقیق اعلام کردند که نگهداری گوجه فرنگی در یخچال اشتباه است. جزئیات بیشتر در این مورد را در ادامه بخوانید

گوجه فرنگی
ویکی گردی:

این‌طور که معلوم است تاکنون روش نگهداری ما از گوجه فرنگی ها اشتباه بوده است. متخصصان می‌گویند بهترین روش برای نگهداری گوجه‌ فرنگی‌ تازه این است که آن‌ها را در یخچال نگذاریم. دانشمندان هشدار داده‌اند گرچه نگهداری گوجه‌ فرنگی در دمای پایین ممکن است دوام آن‌ها را بیشتر کند ولی موجب از بین رفتن خواص گوجه فرنگی از جمله مزه و بوی آن‌ها هم می‌شود.

دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند که هر دمای سرد پایین تر از ۱۲ درجه سانتی گراد به آنزیم‌های مزه گوجه آسیب می‌رسانند و باعث می‌شوند که آن‌ها هنگام مصرف بی‌مزه باشند.

چند ترفند ساده و کاربردی برای تازه نگه داشتن سبزیجات + فیلم

گوجه فرنگی

در سراسر جهان، طرفداران سالاد ندانسته با در یخچال قرار دادن گوجه‌فرنگی‌های زبان بسته رفتار نامناسبی با آن‌ها داشته‌اند. کارشناسان باغبانی پس از انجام تحقیقات می‌گویند این‌کار نه تنها از خوشمزگی آن‌ها کم می‌کند بلکه طی ۵۰ سال گذشته باعث کم شدن عطر و بوی گوجه‌فرنگی‌ها نیز شده است. نتیجه‌ی تحقیقی در آزمایشگاه تحقیقات باغبانی آمریکا می‌گوید میلیون‌ها نفر از افراد شاید حتی متوجه عطر و بوی خاص و مطبوع یک گوجه‌فرنگی رسیده‌ی قرمز نشوند.

‌محققان می‌گویند در اثر همین بی‌بویی گوجه‌فرنگی‌ها ممکن است به تازگی گذشته به نظر نرسند که این موضوع منجر به بالارفتن میزان شکایات در مشتری‌ها می‌شود. تحقیقات پیش از این نشان داده‌اند که گوجه‌فرنگی‌ها در یخچال به طور کامل نمی‌رسند و بنابراین به طعم و مزه‌ی کامل‌شان نمی‌رسند. ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهند علاوه بر این عطر و بوی‌شان را که نشانه‌ی تازگی‌ است را هم از دست می‌دهند.

محققان دریافتند آمیزه‌ای از مواد مرکب که باعث به وجود آمدن عطر و بوی گوجه‌فرنگی می‌شود، طی ۵۰ سال گذشته به دلیل نگهداری در سرما در انبارها‌، خانه‌ها و حین حمل و نقل کم شده‌ است. این بدان معناست که گوجه‌فرنگی‌ها هم به لیست مواد غذایی شامل آوکادو، سیب‌زمینی، پیاز و نان که کارشناسان معتقدند نباید در یخچال گذاشته شوند، اضافه می‌شوند.

یک متخصص که هدایت تحقیقی بر روی روش‌های نگهداری گوجه‌فرنگی را بر عهده داشت در مصاحبه‌ای با مجله‌ی دانش‌ باغبانی می‌گوید:«ما بر روی کنترل دمای نگهداری گوجه فرنگی توسط مصرف کننده تمرکز کردیم تا بتوانیم اطلاعاتی در مورد میزان تاثیرگذاری شیوه‌های آشپزخانه‌ای بر روی کیفیت مزه‌ی گوجه‌فرنگی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم.

 نشانه خراب شدن و غیرقابل استفاده بودن بروکلی چیست؟

تیم ما گوجه‌فرنگی‌ها را به مدت چهار روز در یخچال با دمای ۵ درجه سانتی‌گراد و به مدت چهار روز بیرون یخچال با دمای کنترل‌شده‌ی ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بررسی و امتحان کردند. آن‌ها دریافتند مواد مرکب فرّار که به این میوه عطر و بوی خاص تازگی می‌دهند در گوجه‌‌فرنگی‌هایی که در یخچال نگهداری می‌شوند کاهش یافته است. میزان کاهش عطر و بوی گوجه‌فرنگی‌هایی که در یخچال نگهداری می‌شوند شباهت بسیاری به زمانی دارد که برای جدا کردن پوست‌ گوجه‌فرنگی آن‌ها را در آب‌جوش قرار دهید.

 

برای نگهداری گوجه فرنگی آن را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید

اگر بخواهیم یک تجربه بسیار ظریف را در روش نگهداری گوجه فرنگی اختیارتان بگذاریم. باید بگوییم که لطفا اجازه بدهید یک روز گوجه‌ها روی پیشخوان آشپزخانه بماند و بعد از ۲۴ ساعت از آن ها برای سالاد و غذا استفاده کنید. متوجه می شوید طعم و رنگ بهتری دارند. برای گوجه فرنگی های قرار گرفته در یخچال بهتر است دو روز صبر کنید. تجربه جالبی که فقط سرآشپزهای حرفه ای از آن خبر دارند. بی دلیل نیست که همیشه می بینید گوجه فرنگی های سرو شده در رستوران ها خوشمزه ترند.

اگر بخواهیم خیلی راحت‌تر بگوییم دمای اتاق ۲۵ درجه برای یک روز نگهداری گوجه فرنگی ها عالیست. مسلما در تابستان که هوا گرمتر است بیشتر باید مراقب باشید و در صورتی که دمای خانه بیش از ۲۵ درجه است بیش از چند ساعت گوجه ها را در فضای آشپزخانه و خارج از یخچال نگهداری نکنید. چون به سرعت خراب شده، کپک می زنند که حاوی باکتری بسیار خطرناکی است.

در صورتی که گوجه ها خیلی رسیده نیست بدون نگرانی آن ها را جایی در آشپزخانه نگهداری کنید تا برسند. بعد آن ها را شسته و در یخچال نگهداری کنید. گوجه هایی که به این ترتیب می رسند قرمزتر، آبدارتر و خوشمزه تر هستند.

گوجه فرنگی

روش نگهداری گوجه فرنگی در فریزر

بهترین گوجه فرنگی سال گوجه‌های تابستان است. گوجه های دیگر فصل ها را معمولاً در گلخانه‌ها پرورش می‌دهند که چندان طعم و رنگ جالبی ندارد. آن ها بیشتر دارای گوشت سفید مایل به سبز هستند که ناچار هستید بیشتر قسمت‌های گوجه را دور بریزید.

در صورتی که دوست دارید گوجه های فصل تابستان را برای زمستان هم نگهداری کنید روش نگهداری گوجه فرنگی این است که می‌توانید گوجه‌های رسیده را شسته و درسته بسته بندی کرده در فریزر بگذارید. سپس هر بار که خواستید آنها را چند دقیقه‌ای در آب گرم قرار دهید. به راحتی پوست‌های آن ها جدا می‌شود و شما گوجه‌های تازه‌ای دارید که می‌توانید برای پخت انواع غذا به عنوان گوجه تازه و حتی به جای رب گوجه فرنگی استفاده کنید. البته استفاده از این گوجه فرنگی های یخ زده برای سالاد جالب نخواهد بود. ولی شاید امتحان کنید و دوست داشته باشید.

بهترین روش های تازه ماندن کاهو برای مدت طولانی + فیلم

رب گوجه فرنگی

پیشنهاد ویژه

زمانی که یک گوجه فرنگی منجمد یخزدایی می‌شود به جای بافت سفت گوجه فرنگی تازه با محصولی آبدار و چسبنده مواجه می شوید. این تغییر در بافت به واسطه محتوای آب گوجه فرنگی رخ می‌دهد. اما اگر قصد دارید گوجه فرنگی  را برای مقاصد دیگر مانند استفاده در سوپ گوجه فرنگی یا هر سوپ دیگر یا سس استفاده کنید، منجمد کردن آنها مساله ساز نیست. برخلاف بافت، عطر و طعم گوجه فرنگی به واسطه نگهداری در فریزر و یخزدایی تغییر نمی‌کند اما پیشنهاد بهتر آن است که بدون دردسر از رب گوجه فرنگی برای تهیه غذا استفاده کنید.

 

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر