گوجه فرنگی | نگهداری گوجه فرنگی

4 ترفند مفید برای نگهداری طولانی مدت گوجه فرنگی + نکات

اگر می خواهید که گوجه فرنگی را به مدت طولانی مدت ذخیره و نگهداری کنید، می توانید از روش های ساده ای استفاده کنید. جهت آموزش این روش ها با ویکی گردی همراه باشید

گوجه فرنگی
ویکی گردی:

روش های نگهداری گوجه فرنگی را در این مطلب از سایت ویکی گردی بیاموزید. به جای اینکه برای هفته بعد فقط سس گوجه فرنگی و سالاد بخورید، یک روش ذخیره سازی طولانی مدت گوجه فرنگی را انتخاب کنید. گوجه فرنگی سبز را در دمای اتاق در یک انبار ذخیره کنید تا بعدا گوجه فرنگی تازه داشته باشید.

اگر می خواهید از گوجه فرنگی برای طبخ غذا استفاده کنید، می توانید آنها را خشک کرده، منجمد کرده یا آنها را له کرده تا برای مدت طولانی تری نگهداری نمایید.

کاشت گوجه فرنگی

راه های مختلف ذخیره سازی طولانی مدت گوجه فرنگی در خانه

روش اول: نگهداری گوجه فرنگی در دمای اتاق

1. از گوجه فرنگی سبز یا کال برای نگهداری طولانی مدت استفاده کنید

اگر می خواهید گوجه فرنگی را بیش از یک هفته در دمای اتاق نگهداری کنید، باید از نوع مناسب گوجه فرنگی شروع کنید. انواعی از گوجه فرنگی که برای ذخیره طولانی مدت در نظر گرفته شده مانند گوجه فرنگی برای ذخیره طولانی مدت زمستانی را انتخاب کنید. این گونه ها دلچسب تر هستند و برای نگهداری طولانی مدت بهتر باقی می مانند.

 •     اگر گوجه فرنگی هنوز سبز است، می توانید از هر نوع گوجه فرنگی استفاده کنید، زیرا همانطور که در انبار قرار می گیرد، میوه رسیده (پخته) می شود.

ترفند کاشت گوجه فرنگی در خانه | اینجوری خودت تو خونه گوجه فرنگی بکار

2. گوجه فرنگی خشک و شسته نشده را در سطل انبار قرار دهید

برای ذخیره گوجه فرنگی می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. یک روش این است که به سادگی گوجه ها را به صورت یک ردیف در جعبه یا سبد قرار دهید، سپس بین لایه ها از کاغذ روزنامه استفاده کنید. همچنین می توانید آنها را در جعبه های شیشه مربا قرار دهید که فضاهای جداگانه ای برای هر گوجه فرنگی دارند.

 •     به جای آن، می توانید از سبد سیب با بسته بندی کاغذی جداگانه استفاده کرده یا هر گوجه فرنگی را با یک تکه کوچک کاغذ روزنامه بپوشانید.
 •     جعبه را بسته یا با یک ورقه روی آن را بپوشانید تا نور کمی به آن برسد.

3. گوجه فرنگی را در یک ناحیه سرد و تاریک تا شش ماه نگهداری نمایید

گوجه ها را در یک زیر زمین یا انبار نگهداری کرده تا خنک باشد. به جای آن، آنها را در پایین کمد یا جای دیگری که زیاد استفاده نمی کنید، قرار دهید.

 •     آنها را از تابش مستقیم خورشید دور نگه دارید.

4. حداقل یک مرتبه در هفته گوجه فرنگی را از نظر بروز کپک یا هر گونه علائم خراب شدگی بررسی کنید

اگر هر یک از گوجه فرنگی شروع به خراب شدن کند، می تواند تمام گوجه ها را خراب نماید. هر کدام را جداگانه بررسی کرده تا اطمینان حاصل کنید که خراب نشده اند. همانطور که آنها را بررسی می کنید، گوجه ها را بچرخانید، زیرا قسمتی که جعبه یا سبد را لمس می کند، رسیده تر می شود.

 •     هر گونه گوجه فرنگی خراب شده را جدا کنید.

5. گوجه فرنگی رسیده را در صورت نیاز به مدت 1 تا 2 روز در یک محل گرم نگهداری کنید

وقتی می خواهید از گوجه فرنگی استفاده کنید، آن را در یک محل گرم و آفتابی جهت رسیدن میوه به مدت 1 تا 2 روز نگهداری کنید. از گوجه هایی استفاده کنید که رنگشان قرمز شده است. اجازه دهید تا گوجه های سبز هنوز هم برای رسیدن در جعبه باقی بمانند.

گوجه فرنگی

روش دوم: خشک کردن گوجه فرنگی

1.  ابتدا گوجه فرنگی را شسته و سپس از وسط نصف کنید

از دست خود برای مالش گوجه ها جهت تمیز شدن استفاده کنید. با یک چاقوی تیز، گوجه ها را از بالا به پایین نصف کنید. می توانید برای این منظور از چاقو تیز استفاده کنید.

2. دانه ها و ساقه گوجه فرنگی را جدا کنید

با یک چاقو نوک تیز، ساقه و قسمت قهوه ای که گوجه را به ساقه متصل می کند، جدا کنید. از انگشتان خود برای بیرون آوردن هر چه بیشتر دانه ها استفاده کنید.

نکات مهم خوشرنگ شدن رب گوجه

 •     نیازی نیست تا همه دانه ها را جدا کنید، اما در هنگام خشک کردن دانه ها بسیار ترد می شوند.
 •     در صورت تمایل، می توانید پوست گوجه ها را نیز جدا کنید.

3. گوجه فرنگی بریده شده را از سمتی که سر بریده گوجه در بالا قرار دارد، در یک سینی گذاشته تا خشک کنید

اگر سر بریده شده گوجه فرنگی را به سمت پایین بگذارید، ممکن است به سینی بچسبد. آنها را نزدیک به هم قرار دهید، زیرا کمی اندازه آنها کوچک تر می شود.

 •     اگر دهیدراتور ندارید، گوجه ها را در سینی فر قرار داده تا در فر قرار دهید.

4.  آب گوجه فرنگی را با دمای 135 درجه فارنهایت (57 درجه سانتی گراد) خشک کنید

 • سینی را در دهیدراتور قرار دهید و آن را روشن کنید. قبل از بررسی گوجه فرنگی، اجازه دهید به مدت 4 ساعت در این دما خشک شوند.
 •     اگر گوجه فرنگی را در داخل فر گرم می کنید، دمای فر را 150 درجه فارنهایت (66 درجه سانتی گراد) قرار دهید. برای اطمینان از اینکه گوجه ها در این دما باقی بمانند، از دماسنج گاز استفاده کنید.

5. بعد از 3 تا 4 ساعت گوجه فرنگی را برگردانید

از یک ملاقه برای برگرداندن گوجه فرنگی استفاده کنید. همچنین، جهت قرار دادن سینی در فر را تغییر دهید، زیرا در اکثر دهیدراتورها و فرها در کل فضا با دمای برابر پخته نمی شوند.

 •     بعد از اینکه گوجه ها را یک بار برگرداندید، در دفعات بعدی هر یک ساعت یک بار این کار را انجام دهید.

6. گوجه فرنگی را زمانی از فر خارج کنید که با خشک شدن بافت چرم مانندی پیدا کنند

وقتی گوجه فرنگی را برگرداندید، بررسی کنید که آیا خشک شده اند یا خیر. آنها باید نرم و انعطاف پذیر باشند، نه به اندازه ای خشک شده باشند که شکننده به نظر برسد.

 •     وقتی این کار به اتمام رسید، گوجه فرنگی نباید تحت هیچ شرایطی چسبنده باشند، همچنین وقتی آنها را فشار می دهید، نباید صدای له شدن بدهند.
 •     اگر هر کدام از گوجه ها بیش از حد خشک شده باشد، می توانید آن را آسیاب کرده تا به عنوان پودر گوجه فرنگی استفاده کنید. پودر را با آب مخلوط کنید تا به خمیر گوجه تبدیل شود!

7. به چک کردن گوجه فرنگی هر یک ساعت و یا بیشتر حداکثر تا 24 ساعت ادامه دهید

اگرچه اکثر گوجه فرنگی در مدت 6 تا 8 ساعت آماده می شوند، اما بستگی به این مساله دارد که چقدر گوجه فرنگی شما بزرگ هستند و میزان رطوبت آنها چقدر است. هر یک ساعت یک بار گوجه فرنگی را تا زمان خشک شدن آنها بررسی کنید.

8. گوجه فرنگی را تا یک سال در روغن یا یخ نگه دارید

گوجه فرنگی را در یخچال یا فریزر در داخل یک کیسه زیپ دار قرار داده و هر گونه هوای اضافی را خارج کنید. آنها را تا یک ماه در یخچال نگه داشته و یا کلا در فریزر منجمد کنید.

 •     برای نگهداری گوجه فرنگی در روغن، یک ظرف مربا را به مدت ده دقیقه از طریق جوشاندن ضد عفونی کنید. اجازه دهید تا شیشه مربا خشک شود. سپس گوجه فرنگی را در سرکه شراب قرمز خیس کرده، و گوجه فرنگی در در شیشه بریزید. روغن (مانند روغن زیتون) را بر روی گوجه ها ریخته تا کاملا غوطه ور شود. شیشه را در مکانی خنک و تاریک نگهداری نمایید. هنگام بیرون آوردن گوجه فرنگی، اطمینان حاصل کنید که گوجه فرنگی باقی مانده هنوز در داخل روغن غوطه ور باشند.

گوجه فرنگی

روش سوم: منجمد کردن گوجه فرنگی

1. گوجه فرنگی را شسته و محل اتصال ساقه به گوجه که به رنگ قهوه ای است را جدا کنید

گوجه فرنگی را در زیر آب شیر شست و شو دهید. با دست آنها را مالش دهید تا هر گونه کثیفی بیش از حدی را از بین ببرد. از یک چاقو نوک تیز برای جدا کردن قسمت قهوه ای گوجه فرنگی که گوجه را به ساقه متصل کرده است، استفاده کنید.

 

آموزش درست کردن رب گوجه فرنگی غلیظ و خوشرنگ در خانه + فیلم

 •     بهتر است این کار که در زیر آب شیر انجام دهید. شست و شو گوجه فرنگی در آب ساکن، احتمال ورود باکتری ها از ساقه گوجه به گوجه فرنگی را افزایش می دهد.

2. اگر می خواهید بعدا مقدار کمی از گوجه فرنگی را مصرف کنید، آن را از وسط نصف کنید

با استفاده از یک چاقوی نوک تیز، گوجه ها را به نصف یا یک چهارم برش دهید. به این ترتیب، اگر بعدا به آن نیاز داشتید، می توانید بخشی از گوجه فرنگی را از فریزر خارج کنید.

 •     اگر ترجیح می دهید، می توانید گوجه فرنگی کوچک را در فریزر گذاشته تا منجمد شود.

3. تکه های گوجه فرنگی را به صورت یک لایه بر روی سینی یا بشقاب قرار دهید

گوجه فرنگی را در فواصل بیش از حد نزدیک به هم قرار ندهید، زیرا ممکن است به هم بچسبند. گوجه فرنگی را تا زمانی که جامد سفت شوند، در فریزر قرار دهید، سپس از دستان خود برای جدا کردن تکه های اصلی بریده شده استفاده کنید.

 •     اگر از گوجه فرنگی کامل استفاده می کنید، این مرحله وجود نخواهد داشت.

4. گوجه فرنگی را تا یک سال در یک محفظه غیر قابل نفوذ هوا در فریزر نگهداری کنید

گوجه فرنگی را در داخل ظرف بریزید. اگر از کیسه های زیپ دار استفاده می کنید، تا حد امکان هوا را از آن خارج کنید.

 •     اگر از گوجه کامل استفاده می کنید، تنها کافی است تا آنها را در داخل ظرف بریزید. آنها هنوز هم پس از یخ زدگی از هم جدا می شوند.

5. در صورت تمایل بعد از منجمد کردن می توانید پوست گوجه ها را جدا کنید

یکی از مزایای منجمد کردن گوجه فرنگی، این است که پوست آنها به راحتی جدا می شود. وقتی که گوجه ها را از فریزر بیرون آوردید، از انگشتان دست خود برای جدا کردن پوست استفاده کنید.

رب گوجه

روش چهارم: کنسرو گوجه فرنگی

1.  گوجه فرنگی را شسته و تمیز کنید

گوجه فرنگی را در زیر آب شیر گرفته و از دست خود برای مالش آنها استفاده کنید. با یک چاقوی نوک تیز، در انتهای هر گوجه فرنگی یک علامت x ایجاد کنید. گوجه فرنگی را به طور هم زمان به مدت 30 ثانیه در آب جوش فرو کنید. قبل از قرار دادن آنها در آب یخ، صبر کنید تا پوست آنها کمی جدا شود.

 •     آنها را بر روی حوله بریزید تا مرحله خنک کردن خاتمه پیدا کند.

2. گوجه فرنگی را پوست کنده و دانه ها و آب اضافی را خارج کنید

از انگشتان دست خود برای جدا کردن پوست گوجه فرنگی و گذاشتن آنها بر روی یک صافی قرار گرفته بر روی قابلمه استفاده کنید. با یک چاقوی نوک تیز، قسمت قهوه ای گوجه فرنگی که ساقه را به گوجه متصل می کند، جدا کنید. گوجه فرنگی را از وسط نصف کنید. دانه های گوجه فرنگی را خارج کرده و در داخل همان صافی که پوست گوجه ها را ریخته اید، قرار دهید.

 •     اجازه دهید تا هر گونه آب اضافی از صافی به داخل قابلمه بریزد.
 •     پس از اینکه پوست همه گوجه فرنگی را جدا کردید، دانه ها و پوست را با استفاده از یک ملاقه بر روی صافی له کنید، که آب گوجه بیشتری تولید می کند.

3. خمیر گوجه را با انگشتان خود له کنید

بقیه گوجه ها را در داخل یک ماهیتابه بزرگ خرد کنید. اگر هنوز تکه های بزرگی در داخل ماهیتابه قرار دارد، از یک گوشت کوب برای له کردن بیشتر آنها استفاده کنید.

4. گوجه و آب گوجه را طبخ کنید

 • دو قابلمه آماده کنید، یکی برای گوجه فرنگی و یکی برای آب گوجه فرنگی، و آنها را بر روی اجاق گاز با حرارت متوسط طبخ کنید. حرارت را کم کرده و اجازه دهید تا زمانی که گوجه ها شروع به تکه تکه شدن کنند، طبخ شوند.
 •     در صورت تمایل، می توانید قبل از طبخ، گیاه و چاشنی به آن اضافه کنید. سیر خرد شده، پیاز، یا فلفل دلمه ای، چاشنی های ایتالیایی، نمک و فلفل یا برگ های تازه ریحان یا رزماری را امتحان کنید.
 •     شما متوجه تفاوت زیادی در هنگام طبخ آب گوجه نخواهید شد، تنها کافی است تا آب گوجه را به همان میزان گوجه ها طبخ کنید.

 

5. شیشه های کنسرو را ضد عفونی کنید

همانطور که گوجه فرنگی طبخ می شوند، آب را در زودپز به جوش بیاورید. شیشه ها، درب شیشه، حلقه ها، ملاقه، قیف و انبرها را در داخل آب جوش قرار دهید. اجازه دهید تا برای چند دقیقه بجوشند و تا زمانی که گوجه فرنگی آماده ریختن شود، آنها را در داخل آب نگه دارید.

 •     شیشه ها را با مجموعه ای دیگر از انبرها بیرون کشیده و از انبرهای مخصوص شیشه برای بیرون آوردن شیشه از آب استفاده کنید.

6. گوجه فرنگی را در داخل شیشه ریخته و هم بزنید تا حباب های آن از بین برود

یک قیف را در بالای هر شیشه قرار دهید، سپس به اندازه کافی گوجه در داخل آن ریخته تا شیشه پر شود. حدود 0.5 اینچ (1.3 سانتی متر) فضای خالی در بالای شیشه باقی بگذارید. یک چاقوی تمیز یا یک قاشق چوبی را در داخل شیشه گوجه ها قرار داده تا هر گونه حباب را از بین ببرید.

 •     برای آب گوجه فرنگی نیز همین کار را انجام دهید.

7. پس از پاک کردن شیشه ها، درب شیشه ها را بگذارید

دیواره های شیشه ها را با یک پارچه تمیز کنید تا درب آنها به خوبی بسته شود. درب ها را بر روی شیشه قرار دهید و سپس حلقه بیرونی درب ها را بر روی آن پوشانید. شیشه ها را با استفاده از یک انبر در داخل قابلمه پانل فشار قرار دهید.

8. شیشه ها را با فشار 11 پوند (5 کیلوگرم) با استفاده از قابلمه پانل فشار تبدیل به کنسرو کنید.

درب قوطی ها را در پانل فشار قرار دهید، و دمای شعله را زیاد کنید. مشاهده کنید که بخار از بالای آن خارج شود. وقتی این اتفاق افتاد، شیشه ها را برای 10 دقیقه دیگر طبخ کنید. سپس از سوپاپ برای تنظیم فشار داخل قابلمه استفاده کنید. اجازه دهید تا به فشار 11 پوند (5 کیلوگرم) برسد.

 •     تمام مدت با دقت به فشار ایجاد شده توجه کنید. این فشار می تواند کمی بیشتر شود، اما اجازه ندهید که از 11 پوند (5 کیلوگرم) کمتر شود. اگر این اتفاق افتاد، فشار را افزایش داده و برای 15 دقیقه دیگر طبخ کنید.
 •     سعی نکنید که با استفاده از آب، گوجه فرنگی را کنسرو کنید، زیرا آنها به اندازه کافی اسیدی نیستند، به این معنا که در نهایت به مسمومیت غذایی حاد دچار می شوید!

9. اجازه دهید تا پانل فشار به دمای اتاق برسد

از روی شعله آن را خارج کنید. وقتی که پانل فشار خنک شد و مرحله ایجاد فشار خاتمه یافت، توجه کنید که قفل قابلمه باز شود. با دقت قابلمه پانل فشار را باز کنید، و از انبر برای بیرون آوردن شیشه ها استفاده کنید.

10.  درب شیشه ها را آزمایش کرده و گوجه فرنگی را تا یک سال ذخیره کنید

وقتی شیشه ها بعد از چند ساعت خنک شدند و شما کنترل کردید که درپوش ها به خوبی بسته شده اند، حلقه را با دقت جدا کنید. شیشه را برای چند لحظه با درب نگه دارید تا مشخص شود که آیا درب شیشه از آن جدا می شود یا خیر. اگر جدا شد، آن را در یخچال قرار دهید و آن را هر چه سریع تر استفاده کنید و یا اینکه مجددا آن را کنسرو کنید.

 •     شیشه های گوجه فرنگی مهر و موم شده را در جای سرد و تاریک نگهداری کنید. از گوجه فرنگی له شده در خوراک ها، سوپ ها و سس ها استفاده کنید. آب گوجه فرنگی را به سوپ هایی مانند آبگوشت اضافه کنید. می توانید
 •     حلقه های درپوش مربا را برای ذخیره سازی جدا کنید. اگر اجازه دهید تا بر روی شیشه باقی بمانند، با گذشت زمان زنگ می زنند.  

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

 • ناشناس

  عاای.