خواص سیب خوردن در شب | فواید سیب خوردن قبل از خواب

سیب رو شب بخوریم یا صبح؟ | بهترین زمان برای خوردن سیب

سیب فیبر و ویتامین سی دارد که باعث می شود برای خواب خوب فایده زیادی داشته باشد. اما مصرف آن مضراتی نیز دارد که در ادامه می خوانید.

سیب و کبد چرب
ویکی گردی:

سیب از سالم ترین و محبوب ترین میوه هایی است که در همه فصل ها پیدا می شود. سیب مقدار زیادی از ویتامین ها و دیگر مواد معدنی را دارد که برای سلامت بدن مفید است. از مهم ترین خاصیت این میوه داشتن ملاتونین است که برای تجربه خواب آرام مفید می باشد. در ادامه از خواص و مضرات مصرف سیب در شب؛ بیشتر می خوانید.

خواص مصرف سیب قبل از خواب

فیبر

سیب یک منبع عالی فیبر است و همین باعث می‌شود که این میوه GI پایینی داشته باشد، به این معنی که سطح قند خون را به میزان ناچیزی افزایش می‌دهد. علاوه بر فیبر، مواد مغذی دیگری در سیب وجود دارند که بدن برای داشتن خوابی آرام به آنها نیاز دارد.

ملاتونین

از مهم‌ترین عواملی که روی خواب تأثیر دارد، ملاتونین است. مغز شما با تاریک شدن هوا به طور طبیعی ملاتونین تولید می‌کند. این موضوع به آرامش بدن کمک می‌کند و با ایجاد خواب‌آلودگی، شما را برای خوابیدن در طول شب آماده می‌کند. ملاتونین را می‌توان از طریق منابع غذایی و مکمل‌ها نیز دریافت کرد. دوز معمول توصیه‌شده ملاتونین 1 تا 5 میلی گرم است. خوردن 100 گرم یک سیب حدود 0.0106 میلی گرم ملاتونین را به بدن می‌رساند.بنابراین نگران نباشید؛ مقدار ملاتونین موجود در سیب آنقدر زیاد نیست که شما را خیلی خواب آلود کند.

ویتامین سی

ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان است که طی مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن، از سلامت شما محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که التهاب و استرس اکسیداتیو ( که زمانی اتفاق می‌افتد که غلظت رادیکال‌های آزاد خیلی زیاد است) ممکن است به مدتِ استاندارد خواب آسیب برساند. بنابراین، خوردن منظم سیب ممکن است به طور غیرمستقیم کیفیت خواب را تقویت کند.

پتاسیم

 

سیب حاوی مقادیر کمی از ماده معدنی پتاسیم است. یک مطالعه تاریخی در سال 1991 اثرات مکمل پتاسیم را بر کیفیت خواب در مردان سالم 18 تا 33 ساله که رژیم غذایی کم‌پتاسیم داشتند مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان داد که دریافت روزانه 96 میلی‌اکی‌والان پتاسیم به مدت یک هفته باعث بهبود خواب می‌شود. با این حال، اگر در حال حاضر از یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم استفاده می‌کنید، ممکن است مکمل هیچ مزیت اضافی بر کیفیت خوابتان نداشته باشد.

سیب خوردن قبل از خواب

 

 

مضرات مصرف سیب پیش از خواب

غذا خوردن قبل از خواب ممکن است برخلاف ریتم طبیعی شبانه‌روزی شما باشد. مطالعات نشان می‌دهد که اگر در ساعات پایانی شب غذا میل کنید، احتمال ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی-متابولیکی مثل دیابت، فشار خون و کلسترول بالا در شما افزایش یابد.

مطالعه‌ای روی زنان با وزن متوسط انجام شد و در دو نوبت مختلف، یکی۱۰ صبح و دیگری ۱۱ شب تأثیر خوردن یک میان‌وعده حاوی۲۰۰ کالری انرژی در این زنان مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان مشخص شد گروهی که در شب میان‌وعده را مصرف کرده بودند، در آنها توانایی چربی‌سوزی، کمتر و کلسترول کلی خون بیشتر بود.

با این وجود، یافته‌ها ضد و نقیض هستند و در بعضی از تحقیقات، مشخص شده که مصرف وعده‌های غذایی در شب، چندان تأثیر منفی بر بدن ندارد. این احتمال وجود دارد که مصرف غذاهای سالم و حاوی GI پایین مانند سیب برای خوابیدن مفید باشد، اما برای تأیید این گفته لازم است تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

 

منبع: اینفوگیاهی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر