درمان بی خوابی در یائسگی با سویا | رابطه سویا و خواب در یائسگی

خانم های یائسه؛ برای داشتن خواب آروم سویا بخورین + خواص

سویا مقادیر زیادی کلسیم و ایزوفلاون را در خود جای داده است به همین دلیل می تواند از بهترین انتخاب ها برای رفع بی خوابی زنان در دوران یائسگی باشد.

Capture
ویکی گردی:

سویا به رفع بی خوابی های زنان در دوران یائسگی کمک می کند. در میان سالی خانم ها علائم زیای در رابطه با دوران جدید زندگی خود دارند که یکی از آن ها بهم ریختگی و کمبود خواب است. طبق مطالعاتی که صورت گرفته دانه سویا با داشتن کلسیم به بهبود خواب کمک می کند. اینفوگیاهی درباره تاثیرات مصرف سویا برای زنان میان سال توضیح داده است.

مصرف سویا برای رفع بی خوابی زنان یائسه

برخی شواهد نشان می دهد ترکیبات مشابه استروژن که در مواد غذایی مانند سویا یافت می شود می تواند به زنان یائسه کمک کند تا خواب شبانه بهتری داشته باشند. در این رابطه دو دسته مطالعه وجود دارد. برخی از محققان تاثیر مصرف این ترکیبات مانند ایزوفلاونون ها رابر روی بهبودی برخی از علائم یائسگی و نیز مشکلات بعد از یائسگی مانند افزایش سطح کلسترول و نیزقند خون، افزایش چربی بدن مورد بررسی قرار داده ولی نتایج بدست آمده مایوس کننده بوده است. در ضمن مطالعه اینکه آیا هورمون درمانی می تواند مشکلات خواب را بهبود بخشد نیز نتایج متفاوتی در بر داشته است.

دسته دیگری از بررسی ها نشان می دهد مصرف ایزوفلاون ها باعث شده  کیفیت خواب یعنی درصد زمانی که فرد در خواب واقعی به سر می برد، بهتر شود. در ضمن، همین بررسی ها نشان می دهد زنان سالمندی که ایزوفلاون مصرف می کنند، اختلالات خوابشان نیز کمتر می باشد.

البته آگاهی از دلایل این کم خوابی هاکه برخی از آنها عبارتند از خروپف کردن و یا تنگی نفس در خواب، تکان خوردن پاها در فواصل زمانی کوتاه و غیرهنیز حائز اهمیت است، زیرا با آگاهی از نوع مشکل فرد در طول خوابیدن، می توان مشخص کرد که سویا چگونه خواب را بهبود می بخشد و یا اینکه این ماده غذاییچه مشکلاتی را در فردبرطرف می کند که در بهبود خواب وی موثر است. 

با توجه به  نتایج متفاوت به دست آمده نمی توان به طور قطع  گفت، مصرف سویا می تواند کیفیت خواب تمام زنان سالمند را بهتر کند ولی آنچه که مشخص شده این است که مصرف این ترکیبات بدون فایده نیست  ولی تاثیر آن نیز در تمام زنان یکسان نمی باشد.

و این نکته را در نظر بگیرید که تنها یک فنجان دانه ی لوبیا ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به تریپتوفان را تامین می کند. دانه های سویا تنها دارای این آمینو اسید مفید نیستند، بلکه منبع خوبی از کلسیم نیز هستند و تامین کلسیم بدن به خواب بهتر کمک می کند.

نکته عملی: با توجه به مشکلات زنان در دوران یائسگی، افزودن فیتو استروژن ها به رژیم غذایی فرد را می توان یک راه حل مناسب برای بهبود کیفیت زندگی زنان دانست.

منبع: اینفوگیاهی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر