نکات سفر خانوادگی | چک لیست سفر با خانواده

خانوادگی رفتین سفر، به این نکات توجه کنین!!

در این مطلب از سایت ویکی گردی در خصوص یک سری نکات مهم در هنگام سفر با خانواده توضیحاتی می دهیم که لازم است بدانید.

نکات سفر
ویکی گردی:

سفر خانوادگی در صورتی که با برنامه ریزی و رعایت کردن یکسری از نکات نباشد، سفری سخت و خسته کننده خواهد بود. از سفر خانوادگی اجتناب می‌کنید؟ نمی‌دانید بهترین مقصدها برای سفرهای خانوادگی کجا هستند؟ فکر می کنید سفر با کودکان ممکن نیست؟ دوست دارید در کنار فرزندان و خانواده تان سفری لذت بخش داشته باشید؟ با ما همراه باشید تا نکات مهم سفر خانوادگی را برایتان توضیح دهیم.

نکات سفر خانوادگی

شاید عبارت سفر خانوادگی برای خیلی از ما کسل کننده و یا استرس زا باشد. در یک خانواده با وجود افراد از رده های سنی مختلف، علایق و سلایق متفاوت، پیشنهاد یک سفر نوروزی ممکن است برای برخی از افراد نگران کننده باشد. اگر سفر شما با برنامه ریزی قبلی انجام نشود، نه تنها بهبودی روی خلق و خوی خانواده نخواهد داشت بلکه می تواند باعث اختلاف های خانوادگی و بحث های خانوادگی شود. در نتیجه ضروری است که بدانیم پیش از سفر خانوادگی چه مواردی را رعایت کنیم.

15 توصیه کاربردی برای حفظ سلامتی در مسافرت

۱.تعیین مقصد سفر

به یقین اولین کاری که باید انجام بدهید مشخص کردن مقصد سفر است. تعیین مقصد باید به صورتی باشد که برای همه افراد خانواده مناسب است. ممکن است که خیلی از شهرهای توریستی برای سفر خانوادگی و با حضور کودکان و یا افراد سالمند خانواده مناسب نباشد. مقصد سفر را باید به صورتی انتخاب کنید که برای همه اعضای خانواده جذابیت داشته و اشتیاق سفر را در وجود خانواده زنده کند.

یکی از شهرهای توریستی ایران که برای سفرهای خانوادگی خیلی مناسب است، شهر شیراز است. شیراز با داشتن مکان‌های دیدنی زیبایی آن و اقامتگاه‌ها و هتل‌ها در هر نقطه شهر، پذیرای همه سنین خانواده شما خواهد بود.

۲.انتخاب مسیرهای راحت و ارزان در سفر خانوادگی

انتخاب مسیر سفر خانوادگی باید با توافق اعضای خانواده انجام شود. البته پیشنهاد می‌کنیم مسیرهای ارزان و راحت را برای سفر خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید در کوتاهترین و راحت ترین زمان ممکن به مقصدتان برسید و کمتر احساس خستگی داشته باشید. می‌توانید از سفرهای هوایی برای سفر خود استفاده کنید. البته این را در نظر داشته باشید که سفر با هواپیما جزو گزینه‌های ارزان به شمار نمی‌روند.

در صورتی که به دنبال راهی ارزانتر هستید، می‌توانید سفر جاده ای را انتخاب نمایید. برای سفرهای جاده‌ای بهتر است که شهرهایی که نسبتا نزدیک هستند را انتخاب کنید. بصورتی که در مدت زمان نهایتا ۱۲ الی ۱۴ ساعته به مقصد خود برسید. لذت سفرهای جاده‌ای را دست کم نگیرید. شاید مقداری هم خستگی به همراه داشته باشد. ولی هر زان که احساس کردید که خسته شده اید، می توانید مدتی توقف کنید و از طبیعت بکر اطراف جاده و یا توقفگاه‌های کوچک بین‌راهی استفاده کنید.

اگر با کودک خود سفر می‌کنید این را در نظر بگیرید که میزان تحمل‌اش را در برنامه‌ریزی خود در نظر داشته باشید. مطابق آن بهترین شیوه رفتن به مقصد را انتخاب کنید.

 ۳. هزینه سفر

برنامه‌ریزی برای سفر خانوادگی مطابق بودجه و هزینه مدنظر، امری ضروری به حساب می‌آید. هزینه سفرهای خانوادگی اغلب بیشتر از سفرهای انفرادی، کاری و یا سفر با دوستان است. همه هزینه ها از جمله رزرو هتل، هزینه رستوران ها، هزینه های جانبی همچون خرید کردن و غیره را باید در نظر گرفت. چون این موارد روی هزینه نهایی سفر شما تاثیر می‌گذارند و باعث کمتر یا بیشتر شدن آن می‌شوند. از جمله راه های کاهش هزینه‌ها، رزرو هتل‌هایی با قیمت مناسب و معقول است.

با این روش ها با کمترین بودجه سفر لذت بخش داشته باش + نکات

۴. پیش از رزرو خانه‌های بزرگ و ویلاهای لوکس، بیشتر و دقیق‌تر فکر کنید

شاید شما هم از آن دسته از خانواده‌ها هستید که سفرهای پرجمعیت را ترجیح می دهید. بعلاوه از نظر مالی هم هیچ گونه محدودیتی ندارید. در نتیجه این طبیعی است که سراغ ویلاهایی می روید که چند خوابه و استخردار هستند. ولی لازم است به چند نکته توجه داشته باشید و آن اینکه باید در سفر خود تقسیم وظایف داشته باشید چه در تهیه غذا، نظافت و تمیز نگه داشتن خانه و غیره. وگرنه بعد از گذشت چند روز آثار خستگی و رنجش در اعضای خانواده آشکار می‌شود.

۵. رزرو بلیت و هتل قبل از سفر

به منظور کاهش استرس در سفر، نبود بلیط قطار یا هواپیما، نبود هتل مناسب و غیره دوری کنید. عاقلانه این است که از قبل همه موارد مورد نیاز مانند بلیط و هتل را رزرو کنیدتا از مشکلات احتمالی که ممکن است پیش بیایند، پیشگیری کنید. خوشبختانه آنلاین شدن خدماتی مانند رزرو بلیط و هتل‌ها کار را برای همه ما آسان کرده است.

 ۶.چک کردن شرایط آب‌وهوایی مقصد

این درست است که شرایط آب‌وهوایی متغیر است. اما باید به این دقت کنید که ممکن است آن چیزی که پیش بینی شده است اتفاق نیافتد. ولی باید به آب و هوای چند روزی که در مسافرت هستید توجه داشته باشید. شرایط جوی را به دقت بررسی کنید و برای هر گونه شرایط آب و هوایی وسیله های لازم را برای اعضای خانواده‌تان همراه داشته باشید.

 ۷.راهنمای سفر | داشتن نقشه

پیشنهاد می کنیم پیش از سفر کمی اطلاعات درباره شهر مقصد خود بدست بیاورید. جاهای دیدنی آن را بررسی کنید و یک لیست از جاهایی که که دوست دارید به آن‌ها سر بزنید تهیه کنید. بعلاوه داشتن یک نقشه هم شما را از سردرگمی در خیابان‌ها نجات خواهد داد. هم اکنون بیشتر ما در گوشی های هوشمند خود نقشه کل کشور و کل شهر را در اختیار داریم. با انتخاب مقصد و مسیریابی به سادگی می توانیمبه مقصد مورد نظرمان برسیم.

۸. در سفر خانوادگی سبک بار سفر کنید

از همراه بردن وسائل و بار سنگین با خود پرهیز کنید. در صورتی که با هواپیما سفر می‌کنید از مجاز بودن میزان حمل بار خود اطمینان پیدا کنید. آن را رعایت نمایید تا جریمه شامل حال شما نشود. بهتر است که یک لیست از وسائل مورد نیاز و ضروری خود برای مسافرت خانوادگی تهیه کنید و به آن پایبند بمانید. لباس‌های مورد نیازتان را مطابق شرایط آب و هوایی مقصد و فصل سفر انتخاب کنید.

۹.لیستی از مکان‌ها‌ی دیدنی‌ تهیه کنید

به هر شهری که می‌خواهید سفر کنید با جاذبه های جالب و تاریخی آن مواجه می‌شوید که شما را بیشتر با گذشته و تاریخ و فرهنگ مردم آن آشنا می‌کند. گاهی ممکن است سفر خانوادگی کوتاه باشد و شما نتوانید از تمام دیدنی‌های شهر دیدن کنید. در نتیجه بهتر است لیست کاملی از این جاذبه‌های توریستی داشته باشید تا از این مکان ها اطلاعات لازم را بدست آورید.

۱۰.به خورد و خوراک خود و سایر اعضای خانواده توجه کنید

تغذیه عاملی مهم است که در هر شرایطی باید به آن توجه داشته باشید. اگر به غذایی خاص حساسیت دارید باید غذایتان را با دقت بیشتری انتخاب نمایید و در صورت نیاز درباره مواد تشکیل دهنده آن غذا سوال کنید تا با خیالی آسوده غذای خود را میل کنید. تغذیه کودکان امر بسیار مهمی است که بایستی به آن دقت ویژه ای داشته باشید و از کیفیت و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

۱۱.اسناد مهم را همراهتان داشته باشید

پیش از سفر تمام مدارک شناسایی خود را همراهتان ببرید چه با هواپیما یا قطار می‌خواهید سفر کنید و چه بخواهید اتاق رزرو شده خود را در هتل تحویل بگیریدبه مدارک شناسایی نیاز خواهید داشت. این مدارک را در محلی امن نگه داری کنید تا آسیب نبینند و گم نشوند.

(فیلم) رفتی مسافرت خانوادگی مسواک ها رو اینجوری پک کن!

مدارک لازم برای سفر خانوادگی شال موارد زیر است:

 • گذرنامه
 • ویزا
 • بلیت پرواز
 • برنامه‌های سفر
 • رزرو هتل
 • مدارک رزرو اتومبیل اجاره‌ای
 • رزرو تور
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت‌های اعتباری

۱۲. داروهای ضروری را فراموش نکنید | سفر خانوادگی

به همراه داشتن داروهایی که خاص و ضروری هستند و هر کدام از اعضای خانواده مصرف می‌کنند را از یاد نبرید. این داروهای اولیه که باید حتما همراهتان باشند، شامل این موارد هستند:

 • قرص‌های مسکن
 • قرص‌های سرماخوردگی
 • داروهای مخصوص آلرژی
 • داروهای مخصوص ناراحتی معده
 • داروی پیشگیری از بیماری حرکت (ماشین گرفتگی)
منبع: برترین ها
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر