دانستنی های سلامت در سفر | تغدیه در هنگام سفر

15 توصیه کاربردی برای حفظ سلامتی در مسافرت

برای داشتن یک مسافرت خوب و سالم لازم است به نکاتی برای حفظ سلامتی در مسافرت خود توجه داشته باشید.

17405028_589
ویکی گردی:

برای حفظ سلامتی در ایام مسافرت چه اقداماتی را باید انجام دهیم. هیچ چیز به اندازه ی بیماری و ناخوشی در طول سفر ناخوشایند نخواهد بود پس درک اهمیت حفظ سلامتی در ایام مسافرت کار دشواری نیست چرا که تعطیلات زمان ارزشمندیست، به همین دلیل باید قبل از شروع برخی نکات را برای حفظ ان بدانید ، نکاتی که در ادامه این بخش از سلامت ویکی گردی حفظ سلامتی در ایام مسافرت خواهید خواند.

تمام داروهای مورد نیاز خودرا در کوله پشتی یا کیف دستی خود قرار دهید :

برای جلوگیری از گم کردن داروهای پزشکی خود و یادردسترس نبودن آنها در هواپیما ، ازقراردادن داروها در چمدان های مربوط به دیگروسایلتان خودداری کرده و آنها رادر کوله پشتی یا کیف دستی خود بگذارید ، اگر ازداروهای نسخه ای و یاخاص استفاده میکنید ، بهتراست که دستور مصرف آنها وهمچنین نسخه ی پزشکی را هم بهمراه داشته باشید. برای جلوگیری از فاسدشدن داروها ، آنهارا در بسته بندی های ارجینال خود دارو ویا بسته های تمیز و مارک شده نگهداری کنید ؛ نسخه ی پزشکی و مارک داروها ، همگی باید با مشخصات هویتی شما تطابق داشته باشند ، چرا که در بعضی کشورها و مکان ها،برخی داروها بطور معمول ممکن است محدودیت مصرف را بهمراه داشته باشند بنابراین قبل از عزیمت حتما درباره ی این موضوع نیز از طریق سفارت کشور مقصد اطلاعات کامل را بدست بیاورید.

این وسایل رو هیچ وقت تو چمدون سفرت نذار!

به تغذیه تان اهمیت دهید:

باخوردن پروتئین باکیفیت و چربی و همینطور کربوهیدرات بالا که شما را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه میدارد ، خودتان را مشغول کنید ، همچنین این کار به شما کمک میکند که در خوردن دسر نیز زیاده روی نکنید . درواقع پروتئین و چربی ، اثر شکر رو در بدن شما به میزان چشمگیری کاهش میدهد ، که این اتفاق با کندشدن سرعت هضم غذا در دستگاه گوارش اتفاق می افتد .

با پای برهنه راه نروید :

یکی از هیجان انگیزترین قسمت های سفر ، قرار دادن انگشتان پای خود در ساحل ، دریا ، دریاچه و رودخانه های مختلف است .با توجه به این موضوع که ممکن اسا ، در آن آب ها بیماری ها و یا عفونت های ارگانیسمی وجود داشته باشند ، به همین دلیل متخصصان و آلرژیست ها معتقدند که همیشه باید کفش ضد آب به پا داشته باشید تا از ورود این گونه عفونت ها ی میکروبی ویا ایجاد آلرژی در بدن جلوگیری کنید همچنین این خطر نیز همواره در آب ها وجود دارد که ممکن است توسط باکتری های موجود در مدفوع حیوانات آلوده شده باشند .بنابراین بهتر است که از کفش های ضد آب و کاملا جذب و راحت استفاده کنید. و در هنگام دوش گرفتن حتما از صندل استفاده کنید تا مبادا دچار قارچ های پوستی حاصل از رطوبت شوید .

مراقب نیش حشرات باشید:

برای جلوگیری از بروز تب دنگی ، زیکا ، مالاریا ، تب زرد و دیگر بیماریهای رایج و مربوط به نیش حشرات لباس هایی کاملا پوشیده برتن داشته باشید و همچنین از اسپری های مخصوص ضد حشرات استفاده کنید . دییت و پیکاریدین ، از رایج ترین این نوع از اسپری های ضد حشرات هستند ؛ حشرات ناقل تب دنگی ، زیکا و تب زرد در طول روز فعال هستند ،در حالی که مالاریا در شب به شکار و فعالیت مشغول است .

اگه قصد سفر با ماشین خودت رو داشتی حتما به این نکات دقت کن!

داروی اسهال را فراموش نکنید:

قویا توصیه میشود که داروهای اسهال نیز همیشه به همراه داشته باشید ؛ با در نظرداشتن این نکته که اگر شما از پیش زمینه ی خوبی در این حالت و بیماری برخوردار نیستید ، حتما دارو های ریفاکسیمین و آزیترومایسین بهمراه خود داشته باشید .

هرگز فراموش نکنید که دستان خود را بشویید :

فرقی نمیکند که در سفرهستید یا در خانه ؛ شستن مداوم دستان ، خطر ابتلا به بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی و دیگر بیماری ها به میزان قابل توجهی کاهش میدهد شستن دستان ؛دومین عادت طبیعی بشر به شمار میرود ، چه در سفر و چه در خانه تنها درصورتی که دسترسی به آب گرم و تمیز و همچنین مواد شوینده ی مناسب ندارید از دستمال های مرطوب ویا محلول های ضدعفونی کننده استفاده کنید همیشه و بعد از انجام هرکاری دستان خود را بشویید مانند :بعد از رفتن به دستشویی ، پاک کردن بینی ، عطسه کردن ، عوض کردن پوشک و نوار بهداشتی و یا کمک کردن به افراد بیمار .به یاد داشته باشید که بعد ازاین موارد هرگز صورت خود و مخصوصا چشم ها ، بینی و دهان خود را لمس نکنید وسریعا دستان خود را بشویید .

نظافت را رعایت کنید:

یکی از مهمترین مسائل پاک و تمییز ماندن در طول سفر ، قبل و بعد از آن است بهمراه خود چندبطری آب بزرگ داشته باشید وهمیشه یخچال کوچک سفریه خود را پر از آب نگه دارید ، رعایت نکردن تمییزی و نظافت ممکن است، مشکلات فراوانی را برای شما بهمراه بیاورد مانند :یبوست، سوء تغذیه ، کمبود انرژی ، سردرد ، احساس ناراحتی ونارضایتی ، کمبود قند ، مشکل خواب ، گرفتگی عضلات و کوفتگی .یقینا شما هیچ کدام از این مشکلات و یا حتی بیماری هایی از این قبیل را نمیخواهید، مگر آنکه پیشگیری کنید .

هرگز صبحانه را از دست ندهید :

یک مرحله ی بسیار مهم در ابتدا و طول مسافرت شما وجود دارد که هرگز آن را نباید برای رسیدن به پرواز یا سفر از دست بدهید ((صبحانه )) اولین وعده ی غذایی در روز هرگز قابل اغماض و چشم پوشی نیست .نداشتن صبحانه ، میتواند منجر به ازدست دادن انرژی مضاعف در شما شده و درزمان کوتاه تری نسبت به حالت ایده آل احساس نیاز به غذا خواهید کرد ، حتی پس از دیگر وعده های غذایی در روز ؛ که بیش از 70 درصد از مسافران به این نکته اذعان واعتراف داشته اند که حداقل یک بار این مساله را کاملا تجربه و حس کرده اند .

برای نگهداری خوراکی ها هنگام سفر از این روش ها استفاده کن!

آب آشامیدنی بسته بندی شده بنوشید واز نوشیدن آب های آزاد خودداری کنید :

در همه جا آب آشامیدنی و قابل اطمینانی یافت نمیشود . "" روزه ی شک دار نگیرید "" که محصولات کشاورزی باید با آب تمیز و پاک شسته شده باشند ، میوه جات خام و سبزیجات از مواد غذایی پر خطر در کشورهای در حال توسعه بشمار میرود . اگر میتوانید میوه را پوست کنید و در آب تمیز بشویید و سپس مصرف کنید ، سبزیجات پخته مشکلی ندارند به شرط آنکه داغ و زود میل شوند قهوه و چایی نیز نوشیدنی مطمئنی بشمار میرود ،چرا که برای آماده سازی آن باید آب را جوشاند و این قابل اطمینان است .

تنها غذاهای واقعا داغ را از دست فروشان تهیه کنید:

مادامی که غذا خوردن در خیابان ها درحال افزایش است ، بهتر است که بهترین گزینه ها را انتخاب کنید ، غذاهای خیابانی خطربیشتری را نسبت به غذا خوریهای سنتی و رستورانی درایجاد بیماری به همراه دارند .اگر میخواید غذاهای خیابانی رامصرف کنید، از پخت کامل آنها و داغ بودن غذا به شکل کامل اطمینان حاصل کنید .

نسبت به همه مسائل سفر خود آگاه باشید :

مسافران فصلی همیشه میدانند که امنیت سفر خیلی مهم ترا ز برنامه ی اصلی سفر است .بسته به مقصد مورد نظر برای سفر ، واکسن هایی از قبیل هپاتیت ، تیفوئید یا تب زرد را حتما انجام دهید اگر قصد سفر به مناطق استوایی آمریکا یا صحراهای آفریقا را دارید ، ممکن است حتی قبل از ورود به کشور مقصد نیاز به واکسیناسیون داشته باشید ؛ وهرگز منتظر هفته ی آخر سفر خود نشوید ، چراکه بعضی از واکسن ها باید بصورت دوره ای تزریق شوند که این ممکن است یک ماه به طول انجامد .

بیشتر از رانندگی، پیاده روی کنید :

استراحت کردن یکی از اهداف مهم در تعطیلات بشمار میرود ، اما بااین حال همچنان تاکید میشود که بیشتر فعالیت کنید ؛ ورزش کردن میتواند بدون اینکه تعطیلات شما را بهم بریزد ویا خللی در برنامه های ماجراجویانه و تفریحات شما ایجاد کند، به حفظ سلامتی شما کمک شایانی کند. پیاده روی در طول ساحل به جای گرفتن تاکسی برای چند ساعت و یا قدم زدن های چندساعته برای دیدن مناظر شهری میتواد به اندازه کافی شمارا سالم و سلامت نگه دارد . مسافران سفرهای بلندمدت دریایی نیز میتوانند با قدم زدن روی عرشه کشتی وهمچین قدم زدن در توقفگاه های متعدد ساحلی به این مهم دست پیدا کنند .

چرت بزنید :

آرام باشید و چرت بزنید . هرچه بیشتر به خواب کافی اهمیت بدهید ،احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد .قیلوله ی بعدازظهر ، خواب های چرت وار و اجازه دادن به بدن خود برای استراحت و تامین انرژی ، ازعوامل مهم در طول سفر بشمار میرود

این داروها رو رفتی سفر حتما با خودت ببر!

از قبل آماده و مهیا باشید :

استرس میتواند به لحظات شیرین سفر شما رخنه کند ، تنها چیزی که نیاز دارید، این است که فکرکنید و بدانید چه چیزی را فراموش کرده اید ؛ استرس همچنین میتواند باعث ایجاد اضطراب و نگرانی هایی درباره ی سلامتی شود ؛ مانند :تنش های عصبی غیرقابل کنترل ، ضربان بالای قلب و حتی زخم معده . "" از کاه کوه نسازید "" از قبل آماده باشید برنامه ریزی کنید و به آن پایبند بمانید ؛ به یادداشته باشید :شما نمیتوانید همه چیز را درکنترل داشته باشید ، بنابراین اگر چیزی بر خلاف برنامه پیش آمد هیچ مشکلی نیست .

اسنک و خوراکی به همراه داشته باشید:

یکی ازدلایل عمده ی پرخوری در افراد مختلف این است که این افراد معمولا بین دووعده غذایی خود هیچ چیزی نمیخورند ، بخصوص هنگامی که مشغول پیاده روی یا دیدن مناظر مختلف هستند ،ممکن است شما نتوانید میوه ی تازه بهمراه داشته باشید اما میتوانید. نوشیدنی های انرژی زا و همچنین بسته بندی های آجیل وخشکبار را به همراه خود داشته باشیدتا درطول سفر از آنها استفاده کنید. هرگز برای مسافت های بلند، بدون خوردن غذا اقدام نکنید، که باعث احساس گرسنگی مفرط درشما بشود که این امر منجر به سفارش دادن هر غذایی و در هرجایی خواهد شد .

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر