هم نوع خواری | مرده خواری | قبیله یانومامی | رسم و رسوم قبیله یانومامی | قبیله آدم خوار

مردمی که با استخوان مرده هایشان سوپ درست می کنند!+ توضیحات

قبیله‌ای در دنیا وجود دارد که هم‌نوعان خود را می‌خورند! نترسید! آن‌ها با شما کاری ندارند! تنها با هم‌نوعان خود و استخوان‌هایشان کار دارند تا بتوانند از آن‌ها یک سوپ خوشمزه درست کنند!

قبیله یانومامی
ویکی گردی:

قبیله یانومامی در دهکده‌های جنگل‌های آمازون و در نزدیکی مرز ونزوئلا و برزیل زندگی می‌کنند. قبیله یانومامی به خاطر سنت هم نوع خواری معروف هستند. قبیله یانومامی گوشت اعضای قبیله خود را پس از مرگ آن‌ها می‌خورند، البته این کار نباید با آدم‌خواری اشتباه گرفته شود. دلیلش را در ادامه می‌خوانیم:

رسوم فرهنگی موجود در هم نوع خواری بدین گونه است که جسد را در برگ‌ها پیچیده و به حشرات اجازه می‌دهند که از جسد تناول کنند. 30 تا 45 روز بعد، استخوان‌ها جمع‌آوری‌شده، پس از پودر شدن، آن را با موز ترکیب می‌کنند تا به‌عنوان سوپ توسط همه‌ی افراد میل شود. پس از یک سال ، روستاییان خاکستری که به‌صورت سوپ درآمده را مصرف می‌کنند. طبق سنت‌ها، این تشریفات متضمن آن است که روح مردگان بتوانند مسیر خود را به سمت بهشت بیابند.

قبیله یانومامی

در مرز برزیل و ونزوئلا حدود چهل هزار نفر زندگی می‌کنند که آن‌ها را با نام یانومامی می‌شناسند. این قبیله یکی از کهن‌ترین قبایل دنیاست که آداب‌ و رسوم باستانی عجیب و ترسناک خود را همچنان حفظ کرده است.

یانومامی‌ها از هنگامی که نیاکانشان وارد آمریکای جنوبی شده‌اند، در طول بیش از یازده هزار سال گذشته در انزوای نسبی به سر برده‌اند. مردمان این قبیله همچنان به شیوه انسان‌های اولیه زندگی می‌کنند و زبان بسیار پیچیده و غریبی دارند.

زندگی آن‌ها با ماهیگیری و شکار می‌گذرد و رابطه خوبی با تکنولوژی‌های پیشرفته امروزی ندارند. بعضی از افراد این قبیله توانسته‌اند با گرفتن ارتباط اندکی با دنیای بیرون از قبیله، دوختن لباس و کار با آهن را یاد بگیرند؛ اما بسیاری از آن‌ها به‌شدت از هم صحبتی با غریبه‌ها پرهیز کرده و در شرایط کاملا ایزوله‌ای زندگی می‌کنند. به آن‌هایی که خودشان را از همه چیز و همه‌کس دور نگه داشته‌اند Moxatetu گفته می‌شود.

حتی نحوه ماهیگیری این قبیله هم بسیار عجیب‌ و غریب است. آن‌ها برای ماهیگیری ماده سمی پالپ مانندی را از گیاهان خاصی که کوبیده و خرد کرده‌اند به دست می‌آورند که بسیار خطرناک است و اکسیژن آب را از بین می‌برد. با ریختن این ماده در آب رودخانه ماهی‌ها گیج می‌شوند و به همین ترتیب به‌راحتی در تور ماهیگیری ماهیگیران اسیر می‌شوند.

دانش طبیعی قبیله آدم خوار یانومامی در شناخت انواع گونه‌های گیاهی بسیار جالب و عجیب است. هر فرد قبیله حداقل پانصد گونه گیاهی را می‌شناسد و از آن‌ها در پخت‌وپز تا دارو و درمان استفاده می‌کند. آرایش چهره و صورت و نقاشی‌های بدنی و حتی سوراخ‌های عجیبی که افراد این قبیله روی بدن خود ایجاد می‌کنند بسیار غریب و ترسناک است!

قبیله یانومامی

یانومامی‌ها همانند سایر قبایل قاره امریکا از طریق تنگه برینگ بین آسیا و آمریکا حدود پانزده هزار سال پیش به آمریکای جنوبی مهاجرت کرده و آرام‌آرام در جنگل‌های آمازون پخش شدند.

قبیله آدم خوار یانومامی برای نخستین‌بار در دهه ۱۹۴۰ و زمانی که دولت برزیل تیم‌هایی را برای تعیین مرز با ونزوئلا اعزام کرد، با افراد دیگر در تماس مداوم قرار گرفتند. بااین‌وجود هنوز هم بسیاری از رسوم کهن و عجیب خود را حفظ کرده‌اند.

یکی از عجیب‌ترین و ترسناک‌ترین رسوم این قبیله مرده‌خواری یا هم‌نوع‌خواری است! به اعتقاد یانومامی‌ها روح مردگانشان تنها در صورتی به آرامش ابدی خواهد رسید که آن‌ها از خاکستر استخوان‌هایشان سوپ درست کنند و همه افراد قبیله از این سوپ لذیذ و خوشمزه تناول نمایند!

پس از مرگ یکی از اعضای قبیله آدم خوار یانومامی، مراسمی ویژه برای سوزاندن وی انجام می‌شود و جسد که در برگ درختان پیچیده شده است دور از محل زندگی افراد در جنگل قرار داده می‌شود. جسد برای ۳۰ تا ۴۵ روز در این وضعیت باقی می‌ماند تا تجزیه شود. سپس استخوان‌های جسد خارج شده و سوزانده می‌شود. در نهایت، خاکستر استخوان‌ها همراه با موز برای تهیه یک سوپ استفاده می‌شود که توسط زنان خانواده فرد متوفی آماده می‌شود. کل افراد جامعه از این سوپ می‌خورند.

یانومامی‌ها بر این باورند که این مراسم به زنده نگه‌داشتن روح متوفی برای چندین نسل کمک می‌کند و قدرت بی‌نظیری به یانومامی‌های زنده می‌بخشد.

 

منبع: دلتا مگ
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر