لباس | لباس های مضر | اکسسوری های مضر

لباس هایی که پوشیدن آن ها برای سلامت مان مضر هستند + عکس

در ادامه لباس ها و اکسسوری هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که برای سلامت ما مضرند.

ست کردن رنگ لباس
ویکی گردی:

شاید براتون عجیب باشه که لباس یا اکسسوری مضر؟؟ بسیاری از لباس ها یا اکسسوری های رایج آنقدری که فکر می کنیم بی ضرر نیستند. اگر به جنس پارچه ای که به تن می کنیم توجه نداشته باشیم، یا یک عینک آفتابی بی نام و نشان از دستفروش بخریم و یا شیک بودن را به راحت بودن لباس ترجیح دهیم، عواقب خوبی در انتظارمان نخواهد بود. در ادامه از لباس ها و اکسسوری هایی خواهیم گفت که برای سلامت ما مضرند.

۱- مایو آبی رنگ

هنگام انتخاب مایو برای کودکان، چیزی را انتخاب کنید که رنگی تند و متضاد مثل قرمز، زرد و غیره داشته باشد. با این کار، به خوبی از آب، چه در استخر و چه در دریا، متمایز می شوند. بهتر است هنگام انتخاب مایو، چه برای خودتان و چه برای کودک تان، از رنگ آبی دوری کنید. با این رنگ، فرد در آب تقریباً نامرئی می شود و این به دلایل واضحی خطرناک است.

لباس های مضر

۲- لگینگ های خیلی تنگ

پوشیدن مداوم لگینگ می تواند باعث تحریک شدن پوست شود. نکته اینجا است که لگینگ ها اغلب پارچه ی سفتی دارند و بسیار تنگ اند. پارچه ی لگینگ هنگام حرکت به پوست نازک شما ساییده می شود.

به علاوه، بدن در لگینگ عرق می کند و محیط گرم و مرطوب بستر مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می کند. بنابراین توصیه می شود زود به زود لگینگ خود را عوض کنید و بعد از هر بار استفاده آن را بشویید.

لباس های مضر

۳- برخی لباس های اورسایز

فقط لباس های تنگ نیستند که می توانند مضر باشند. هودی های بزرگ و سنگین هم گاهی می توانند گردن و پشت را اذیت کنند. آستین های گشاد می توانند دست ها را در وضعیتی غیر طبیعی قرار دهند، امری که می تواند باعث وارد شدن فشار به ماهیچه های بدن شود.

وقتی کلاه بزرگی روی سرتان می گذارید، مجبور می شوید گردن خود را جلو بکشید تا بتوانید جلوی خود را ببینید. وقتی هم کلاه از پشت تان آویزان است، گردن می تواند به شکلی ناخوشایند منقبض شود.

لباس های مضر

۴- عینک های آفتابی بی نام و نشان

کاربرد اصلی عینک آفتابی محافظت از چشم ها در برابر پرتوهای خطرناک فرابنفش است، نه صرفاً تابش نور خورشید. اگر عینک آفتابی تان هیچ علامتی ندارد که نشان دهنده ی UV400 بودن آن باشد، معنی اش آن است که این عینک نهایت حفاظت را از شما نخواهد داشت.

تیرگی لنزهای عینک، میزان قدرت آن در حفاظت از چشم ها در برابر پرتوهای فرابنفش را تعیین نمی کند. ضرر عینک های آفتابی لنز سیاه می تواند بیشتر از فایده ی آن ها باشد. این نوع عینک ها باعث گشاد شدن مردمک چشم ها می شوند و اگر فیلتر UV هم نداشته باشند، می توانند آسیبی جدی به چشم ها بزنند. توصیه می شود عینک آفتابی را از فروشگاه های مخصوصی تهیه کنید که به دستگاه های مخصوصی به نام فتومتر مجهزند.

لباس های مضر

۵- برخی کلاه های تابستانی

یکی از کاربردهای اصلی کلاه، محافظت از شما در برابر پرتوهای خورشید است. و کلاه های کپ برای این منظور مناسب نیستند، چون گوش ها و گردن را نمی پوشانند و به همین دلیل خیلی زود دچار آفتاب سوختگی می شوید.

اگر ترجیح می دهید فقط از کلاه کپ استفاده کنید، قسمت هایی از گردن و گوش هایتان که بیرون می ماند را کرم ضدآفتاب بزنید. کلاه های حصیری، حتی مدل های پهن آن ها هم گزینه ی مناسبی نیستند چون پرتوهای خورشید را از خود عبور می دهند.

لباس های مضر

۶- دامن مدادی

دامن های مدادی خانم ها را بسیار شیک می کنند، اما این مدل لباس حرکت طبیعی را دشوار می کند. درنتیجه، نه تنها راه رفتن، بلکه فرم قرارگیری بدن هم تغییر می کند، امری که می تواند منجر به پشت درد شود. این مدل دامن، خم کردن زانوها و نشستن را هم سخت می کند که این بدان معنی است که ماهیچه های پشت هنگام انجام این حرکات، متحمل فشاری اضافی می شوند.

لباس های مضر

۷- تاپ ها یا پیراهن های زنانه ی پشت گردنی

این مدل لباس فشار زیادی به گردن وارد می کند، به خصوص اگر سینه های بزرگی داشته باشید. یک تیشرت ساده وزن را به طور مساوی میان شانه ها پخش می کند، اما لباس های بندی تمام وزن را به گردن وارد می کنند. در نتیجه، مجبور می شوید بدن خود را در حالتی نگه دارید که راحت نیست. در این حالت سر به طرف جلو خم می شود و شانه ها انحنا پیدا می کنند و پایین می آیند.

لباس های مضر

۸- لباس هایی که از جنس پارچه ی بامبو هستند

پارچه های بامبوی طبیعی زمخت و خشک اند. برای نرم کردن پارچه و منعطف کردن پارچه های بامبو، آن ها را با مواد شیمیایی مختلفی فرآوری می کنند. این مواد عبارتند از کربن دی‌سولفید، سدیم هیدروکسید و سولفوریک اسید. و همه ی این مواد سمی هستند و می توانند برای محیط زیست هم مضر باشند.

لباس های مضر

۹- برخی انواع لباس های ضد آب

تا همین اواخر، پارچه های ضدآب را با استفاده از مواد شیمیایی خطرناکی تولید می کردند. بعد از محرز شدن خطرناک بودن این مواد برای محیط زیست و سلامت انسان، تولید کنندگان لباس های ورزشی به دنبال جایگزینی برای آن ها گشتند. حالا برخی برندها استفاده از این مواد را در تولید لباس های ورزشی کنار گذاشته اند.

لباس های مضر

منبع: روزیاتو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر