روش پخت شیرینی چرخی | مواد لازم شیرینی چرخی

طرز تهیه “شیرینی چرخی” قزوینی درخانه با بهترین رسپی

ر این مطلب از سایت ویکی گردی با ما همراه باشید تا طرز تیه پرطرفدارترین شیرینی به نام شیرین چرخی را بیاموزید.

شیرینی چرخی
ویکی گردی:

شیرینی چرخی” از شیرینی های سنتی قزوین می باشد که طرفداران زیادی به خصوص در عید دارد که ما در ادامه طرز تهیه این شیرینی چرخیخوشمزه را برای شما آورده ایم. با ا همراه باشید تا طرز تهیه شیرینی چرخی را بیاموزید.

مواد لازم شیرینی چرخی قزوینی

  • آرد سفید : نیم کیلو
  • آرد برنج : نیم کیلو
  • ماست :150 گرم
  • پودر قند : 350 گرم
  • روغن جامد :350 گرم
  • زرده تخم مرغ : 5 عدد
  • بکینگ پودر : 1 قاشق چای خوری
  • پودر هل : 1 قاشق سوپ خوری
  • گلاب : 4 قاشق غذا خوری

طرز تهیه شیرینی چرخی قزوینی 

برای تهیه این شیرینی فوق العاده برای عید ابتدا باید روغن جامد را در ظرفی بریزید و آن را با همزن دستی هم بزنید تا کاملا روغن جامد باز شود و حالت یک دستی به خود بگیرد.

بعد از یک دست شدن روغن جامد پودر قند را به روغن اضافه کنید و حدود 5 دقیقه آن را هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. در این مرحله باید زرده های تخم مرغ را آرام آرام به پودر قند و روغن جامد اضافه کنید و هم بزنید تا زرده ها کاملا باز شوند سپس پودر هل را به این مواد اضافه کرده و دوباره شروع به هم زدن بکنید.

در ظرف دیگرا ماست را با بکینگ پودر ترکیب کنید و بگذارید تا عمل بیاید بعد از گذشت چند دقیقه قبل از عمل آمدن ماست مقداری گلاب به مخلوط ماست اضافه کنید و هم بزنید تا مواد با یکدیگر ترکیب شوند سپس ماست را کنار بگذارید تا به عمل بیاید.

بعد از اینکه ماست شما به عمل آمد آن را به مایه تان اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. در ادامه باید آرد ها را به موادتان اضافه کنید و ترکیب کنید که در این مرحله به جای همزن باید از انگشت های خود استفاده کنید زیرا در غیر این صورت خمیر روغن می اندازد و خمیر می شود.

آرد ها را کم کم اضافه کرده و با دست هم بزنید سپس خمیر را به آرامی ورز دهید.

خمیر شیرینی شما حاضر است آن را درون کیسه فریزر بگذارید و خوب با سلفون بپوشانید. و در جای خنک قرار دهید تا حدود 5 ساعت استراحت کند.

سینی فر را خارج کنید و آن را در دمای 175 درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود، سینی فر را کاغذ روغنی بیاندازید.

بعد از استراحت خمیر قالب نان چرخی را به گوشت چرخ کرده وصل کنید سپس خمیر را درون دستگاه گوشت چرخ کن بریزید و به هر اندازه درازا که دوست داشتید مواد را از دهانه چرخ گوشت جدا کنید.

خمیر های جدا شده را درون سینی بچینید و روی آن را پودر پسته پودر نارگیل و یا هر پودر دیگری که دوست دارید تزئیین کنید.

سینی را درون فر گرم شده بگذارید و اجازه دهید تا شیرینی ها حدود 20 دقیقه درون فر بپزند. سینی را خارج کرده اجازه دهید شیرینی ها کمی سرد شود سپس از کاغذ جدا کرده و درون ظرفی که دوست دارید بچینید.

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر