آتش | روشن کردن آتش | آموزش روشن کردن آتش

چجوری تو کمپ آتش روشن کنیم؟ | آموزش روشن کردن آتش بدون نیاز به کبریت و یا فندک

مطمئنا در روزهای تعطیل همگی برای گردش و تفریح به طبیعت پناه می بریم و یکی از تفریحات همه روشن کردن آتش و درست کردن کباب است. در اینجا اصول درست کردن آتش را به شما خواهیم گفت.

آتش
ویکی گردی:

 با استفاده از مواد و ابزارهای مناسب به آسانی می توانید آتش درست کنید. برای خیلی از افراد درست کردن آتش سخت است ولی برخی افراد خیلی ساده و با مهارت این کار را انجام می دهند.تفاوت فقط در دانستن چند تکنیک ساده است که در اینجا برایتان می نویسم تا به راحتی بتوانید در طبیعت با کمترین وسایل آتش روشن کنید.

اگر آتش زنه ندارید ساده ترین و بهترین راه عملی را برایتان خواهم گفت و آن به این ترتیب است:

درست کردن آتش بدون مواد آتش زا

تعدادی چوب ریز و درشت تهیه کنید:

تیغ های ریز و براده های چوب و هرچه قدر می توانید چوب و خار و بوته های ریز و نازکی که به راحتی آتش می گیرند جمع کنید.

5 تا از بهترین باشگاه های سوارکاری در تهران

تعدادی چوب درشت تر در ضخامت متفاوت هم تهیه کنید.

چاله ای بکنید، در گوشه از آن سوراخی در جهت وزش باد برای ورود هوا به داخل آن تعبیه کنید تا اکسیژن کافی به زیر چوبها برسد و براحتی چوب ها آتش بگیرند.

ریزه های چوب و تراشه و خار و تکه های کاغذ و دستمال و مقوا و هر چه که سریع شعله ور می شود را در زیر چاله قرار دهید .

چوب های دیگر را به ترتیب کلفتی آنها بر روی چوبهای زیرین بگذارید. یعنی چوبهای نازکتر در پایین و به ترتیب چوب های کلفت تر را روی آنها بگذارید. فعلا نیاز به قرار دادن چوب های خیلی کلفت نداریم.هر زمان آتش زیاد شد می توان کم کم چوبهای کلفت تر را اضافه کرد تا آتش جان بگیرد.

حالا تکه ای کاغذ یا کارتن نیاز دارید که آتش بزنید و در زیر چوبها و کنار منفذ ورودی هوا، بر روی چوبهای بسیار ریز قرار و تکه کاغذها قرار دهید تا آتش بگیرند .

حالا فقط باید حواستان باشد اکسیژن کافی به انتهای آتش برسد تا آتش زیاد شود.

به همین سادگی آتش روشن خواهد شد.

اکنون مراحل را با توضیح بیشتر با مواد آتش زا هم برایتان نوشتیم. با ویکی گردی همراه باشید.

پارک چهل بازه مشهد، رویایی ترین لوکیشن عکاسی در پاییز! + عکس

نحوه درست کردن آتش با مواد آتش زا

بدین منظور برای شروع؛ به آتش زنه، خاشاک و تراشه و سوخت نیاز است. برای ایمنی بیشتر بهتر است حداقل 1.8 متر از چادر یا پناهگاه خود فاصله بگیرید و حتی المقدور به زیر درختان کم آویز و کوتاه نروید و پس از آن که از روشنی آتش لذت بردید، حتما آن را خاموش کنید.

مرحله اول: جمع آوری موادی که احتیاج دارید

 1. در صورت ممکن از چوب و هیزم بریده شده استفاده کنید. هیزم همچنین بهترین گزینه برای برپایی آتش در خانه و عاقلانه ترین راه در طبیعت است. برپایی آتش با هیزم باعث صرفه جویی در زمان و وقت نیز خواهد شد.
 2. استفاده از چوب های آتش کارخانه ای برای یک آتش خالص زیبا.این چوب های آماده مخلوط خاکستر و موم پارافین هستند که نور تمیزی برای آتش دارند. این چوب ها برای روشنایی نیاز به مواد اولیه ای ندارند و پس از خاموش شدن نیز اندکی از نور آن ها باقی می ماند اما آن ها گرمای آتش معمولی و چوبی را ندارند.
 3. برای تهیه یک آتش طبیعی ، خار و خاشاک خشک و طبیعی پیدا کنید. آتش زنه به شروع آتش کمک می کند. اقلام خشک مانند علف ، برگ، پوسته درخت یا روزنامه را پیدا کنید. تراشه های تورتیلا نیز گزینه خوبی هستند.
 4. از خار و خاشاک خشک و متوسط استفاده کنید. خار و خاشاک هنگام تماس با کبریت به راحتی می سوزند اما نور آن ها کوتاه مدت است. به دنبال چوب های کوچک ، شاخه ها و پوسته های درخت باشید. اطمینان حاصل کنید که این تکه ها کاملا خشک باشند.
 5. تکه های بزرگی از چوب را با اره یا تبر برش دهید تا تبدیل به خاشاک شوند.
 6. انواع چوب های قابل سوختن را جمع آوری کنید.چوب های قابل سوختن به مدت طولانی روشنایی خواهند داشت. به دنبال چوب هایی در اندازه های مختلف باشید بنابراین به خاطر داشته باشید که :
 7. چوب هایی چون بلوط و افرا برای آتش گرفتن، زمان بیشتری می خواهند اما به مدت طولانی خواهند سوخت.
 8. چوب های نرمی چون کاج و سرو به سرعت می سوزند و در اثر سوختن به رزین تبدیل می شوند.

تهرانگردی با چاشنی هیجان! | معرفی بهترین تفریحات تهران + عکس

مرحله دوم: ایجاد بستر و ساختار برای آتش

 1. آتش را روی سطحی صاف و خشک برپا کنید. مکانی را انتخاب کنید که حداقل1.8 متر از درختان، بوته ها و شاخه های کم آویز فاصله داشته باشد. از مناطقی چون ناحیه برگ های خشک و شاخک ها که سریعا سبب گسترش آتش می شوند به دور باشید. اطمینان حاصل کنید که محل آتش سوزی در خشکی یا بستر سنگ قرار داشته باشد.
 2. با سنگ هایی به قطر حدود 0.91 یا 1.2 متر دایره ای بسازید تا محل برپایی آتش را مشخص کنید.
 3.  اگر خارج از چادر یا داخل حیاط خانه قصد آتش روشن کردن دارید، هرگز در فاصله 1.8 متری این کار را نکنید.
 4. برای آتش روشن کردن آسان و ساده چوب ها را به صورت متقاطع بچینید. مواد آتش زنه را در مرکز بستر آتش قرار دهید و سپس خاشاک را روی آن بریزید و این الگو را به خاطر داشته باشید و تکرار کنید.
 5. برای روشنایی بیشتر، باید با خاشاک ساختاری شبیه به چادر یا خیمه برای راحت تر درست کردن آتش برپا کنید. مواد اشتعال زا را به شکل یکدایره با قطر 10 سانتی متر بچینید . تمام مواد را به این شکل چیده و یک طرف آن را باز بگذارید. سپس چوب ها را به کدیگر تکیه دهید تا وسط آن ها جایی برای مشتعل شدن آتش باشد و بین چوب ها فضایی را بگذارید تا آتش بهتر و بیشتر برافروخته شود.
 6. ساختار آتش باید شبیه به یک ساختمان کوچک باشد تا آتش راحت تر درست شود. مواد اشتعال زا را دقیقا در مرکز محل آتش قرار دهید و سپس چوب ها را اطراف آن بچینید، سپس دو عدد چوب آغشته شده به بنزین را روبروی هم قرار دهید و بعد دو عدد چوب دیگر را بالای آن ها بگذارید و این الگو را دو الی سه بار دیگر تکرار کنید.
 7. در صورت مجهز بودن از کبریت یا فندک استفاده کنید. زیرا ساده ترین روش روشن کردن می باشند. با دقت فندک یا کبریت را نزدیک مواد آتش زا ببرید تا حدی که شروع به سوزاندن کنند.
 8. برای کمک به سوختن چوب ها و تهیه آتش، کمی آن را فوت کنید.
 9. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، شعله ها را از چند طرف روشن کنید تا مطمئن بشوید که آتش به خوبی شعله ور می شود.

تجربه یک سقوط لذت بخش در مراکز بانجی جامپینگ تهران + عکس

مرحله سوم: آتش را به صورت ایمن و مطمئن خاموش کنید

 1. برای خاموش کردن آتش 20 دقیقه زمان بگذارید. برای خاموش کردن کامل آتش مدت زمانی طول می کشد و ترک آن قبل از این زمان خطرناک خواهد بود . از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید و سپس محیط را ترک کنید.
 2. کمی آب روی محل آتش گرفته شده یا همان شعله آتش بپاشید. یک سطل کوچک از آب را بردارید و قطره های آب را روی خاکستر آتش پخش کنید. این کار را آرام و به تدریج انجام دهید. یک قوطی آب ، یا یک بطری بزرگ یا حتی آب شیر می تواند گزینه های مناسبی برای پخش کردن آرام آب بر روی شعله های آتش باشد.
 3. همزمان که آب می ریزید خاکسترها را با چوبی دیگر یا بیل بهم بزنید. با چرخش آن ها مطمئن می شوید که به خوبی خیس شده اند. این کار را تا زمانی که آتش کاملا خاموش شود ادامه دهید.
 4. مطمئن شوید هیچ گونه بخار یا آتشی از چوب ها مشتعل نمی شود. دست خود را نزدیک محل آتش ببرید و از خنک شدن آن ها مطمئن شوید و به هرگونه صدایی که ممکن است حین روشنایی آتش بشنوید توجه کنید.
 5. اگر شواهدی از این قبیل مشاهده نکردید می توانید محل را ترک کنید.
 6. چنان چه شواهدی را دریافتید مراحل خاموش کردن را مجدد تکرار کنید. اگر قصد استفاده مجدد ندارید سطل آبی را بر روی آن بریزید.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر