زامیفولیا | نگهداری از زامیفولیا

آموزش نگهداری از گل زامیفولیا + روش درمان آفات گیاه

گیاه زامیفولیا یا جواهر زنگبار با برگ های براق و زیبا یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که شرایط کاشت و نگهداری بسیار ساده ای دارد.

زامیفولیا
ویکی گردی:

گیاه زامیفولیا یک گیاه گلدار همیشه سبز بومی شرق آفریقا است که در دهه 1800 کشف شد اما در سال های اخیر به محبوبیت بالایی رسید و اکنون یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان است . علاوه بر جذابیت ظاهری ، استقامت گیاه زامیفولیا در شرایط سخت و عدم نیاز آن به نگهداری های ویژه ، از دلایل محبوبیت این گیاه در نظر عموم شده است . از آنجایی که این گیاه قادر به ذخیره آب در برگ های خود است ، توانایی زنده ماندن تا 4 ماه بدون هیچ گونه آبیاری را دارد و نیازمند نور زیادی هم نیست . با این حال اگر گیاه زامیفولیا  از آبیاری و نور مناسبی برخوردار شود ، می ‎تواند رشد بهتری داشته باشد .

این گیاه از برگ های پهن و براقی برخوردار است و دارای ساقه ای ضخیم است و معمولا به صورت عمودی رشد می‎ کند اما در برخی موارد ممکن است ساقه این گیاه با قوس اندکی همراه باشد . از آن جایی که برگ های این گیاه ضخیم و براق هستند، ممکن است بسیاری افراد آن را با گیاهان مصنوعی اشتباه بگیرند .

دلیل اصلی قهوه ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

ریشه این گیاهان بسیار جالب توجه هستند . ریزوم های موجود در ریشه این گیاهان آب را به مدت طولانی ذخیره می ‎کنند و به همین دلیل نباید این گیاه را زیاد آبیاری کنید . این گیاه متناسب با مد روز است و می‎ توان از آن برای تزئین محیط خانه و یا محل کار استفاده کرد .

مهم ترین نقطه ضعف این گیاه این است که از رشد آرام و کندی برخوردار است ، به طوری که ممکن است تا مدت طولانی هیچ رشدی در آن مشاهده نشود و در مقابل نقطه قوت آن این است که به راحتی قابل تکثیر می ‎باشد و می توانید آن را در هر قسمتی از منزل خود نگهداری کنید . با توجه به این نکته که این گیاه به مراقبت خاصی نیاز ندارد ، می ‎تواند هدیه ای مناسب حتی برای کسانی که علاقه چندانی به مراقبت از گل و گیاه ندارند نیز باشد .

ریشه و برگ های این گیاه به طور سنتی برای درمان زخم ، درد گوش و برخی از شرایط التهابی در تانزانیا مورد استفاده قرار می ‎گیرد و از آن جایی که این گیاه سمی است ، این درمان ها به صورت موضعی انجام می ‎شوند نه به صورت درمان های خوراکی .

گونه های گیاهی زامیفولیا

این گیاه را معمولا فقط در تنوع سبز آن پیدا خواهید کرد ، با این حال انواع دیگری از آن نیز وجود دارند :

  •     گیاه زامیفولیا راوِن که دارای برگ های بنفش تیره هستند .
  •     گیاه زامیفولیا زامیکرو که دارای اندازه ای کوچک است و مناسب برای افرادی است که به گیاهان کوچک علاقه مند می ‎باشند .

۵ برنامه کوددهی بهاره گیاهان آپارتمانی | به هر گیاه چه کودی بدم؟

پرورش و نگهداری از گیاه آپارتمانی زامیفولیا

دما

بازه دمایی 15 تا 23 درجه سانتی گراد برای پرورش این گیاه مناسب است اما در شرایط گرم تر از رشد سریع تری برخوردار خواهد بود اما باید دقت کنید که این گیاه را در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید .

آبیاری

بسته به منطقه ای که در آن زندگی می ‎کنید بهتر است این گیاه را چند هفته یکبار آبیاری کنید و اجازه دهید خاک آن به طور کامل خشک شود که البته این گیاه در مناطق گرم تر و پر نور تر به آبیاری بیشتری نیازمند است و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم آفتاب باعث پوسیدگی ساقه و ریزوم این گیاه می ‎شود .

این گیاه می ‎تواند به راحتی با کمبود آب مقابله کند اما در صورت طولانی شدن نبود آب کافی ، برگ های این گیاه زرد شده و از بین می ‎روند، البته با آبیاری مجدد رشد برگ های جدید آغاز خواهد شد . با این روش گیاه، در شرایط سخت از خود محافظت خواهد کرد .

نور

این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب است و می ‎توانید گیاه خود را در هنگام صبح در مقابل نور خورشید قرار دهید اما ظهر هنگام آن را از مقابل پنجره دور کنید تا نور شدید آفتاب به گیاهتان آسیب نرساند .

این گیاه در صورت بودن در مکان های کم نور از رشد کند تری برخوردار است اما آسیبی به آن نخواهد رسید . گیاه زامیفولیا همچنین در زیر نور چراغ های فلورسنت نیز رشد خواهد کرد و بنابراین این گیاه انتخاب مناسبی برای تزئین دفاتر شغلی می ‎باشد .

خاک

بهتر است خاک این گیاه با مقداری ماسه مخلوط شود تا امکان تهویه مناسب خاک برای گیاه فراهم شود. همچنین لازم است برای پرورش این گیاه از گلدان هایی که در انتها دارای سوراخ هایی برای جلوگیری از احتباس آب اضافی هستند استفاده شود تا آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه این گیاه نشود .

کود

این گیاه به کود زیادی احتیاج ندارد و از آن جایی که از رشد آرامی برخوردار است ، می‎ توانید برای به حداکثر رساندن رشد آن ، ماهی یک بار از کود های مایع رقیق شده استفاده کنید .

رطوبت

رطوبت متوسط خانه برای این گیاه مناسب خواهد بود اما اگر در مناطق خشک زندگی می ‎کنید ممکن است نیاز به افزایش رطوبت منزل خود برای رشد بهتر گیاهتان باشد . قهوه ای شدن نوک برگ های این گیاه نشان دهنده کمبود رطوبت منزلتان است .

گیاهان آپارتمانی سمی و خطرناک را بشناس!

تکثیر

تکثیر گیاه زامیفولیا نسبتا آسان است . تنها کافی است که یک برگ را از ساقه جدا کنید ، بگذارید به مدت چند ساعت خشک شود و سپس آن را درون آب و یا خاک مرطوب بکارید .

هنگام کاشتن این گیاه درون خاک ، کافیست که آن را فقط چند سانت درون خاک قرار دهید و از کاشتن آن ها درون گلدان های عمیق خودداری کنید زیرا ممکن است گیاه پوسیده شود . گاهی اوقات آن را در جای گرم قرار دهید و به آن آب دهید و صبور باشید تا ریشه های این گیاه ایجاد شوند .

چنانچه در نمناک توضیح داده ایم ریشه های این گیاه معمولا بعد از گذشت چند ماه از کاشت برگ ایجاد خواهند شد اما در برخی موارد ممکن است ایجاد شدن ریشه ها حتی 1 سال هم طول بکشد .

در صورت پژمرده شدن برگ مورد نظر، بررسی کنید که آیا غده های کوچکی در انتهای ساقه ی برگ وجود دارد یا خیر . اگر این غده ها وجود داشتند ، برگ را مجددا به خاک برگردانید و شکیبایی به خرج دهید تا ریشه ها ایجاد شوند اما اگر غده ای مشاهده نکرید ، بهتر است این روند را با استفاده از برگ جدیدی تکرار کنید .

تغییر و تعویض گلدان

در پنج سال اول که گیاه جوان است ، هر سال فصل بهار گلدان گیاه خود را به گلدان بزرگ تری تغییردهید که ریشه گیاه از رشد بهتری برخوردار شود .

هرس

این گیاه به هرس کردن منظم نیازی ندارد و تنها کافی است که برگ های زرد رنگ پایین ساقه را از آن جدا کنید . در صورت رشد بیش از اندازه یکی از برگ های گیاه، راه حل مناسب قطع کردن کامل آن از گیاه می ‎باشد .

مشکلات و آفات

این گیاهان آپارتمانی خواب آور هستند!

گیاهان زامیفولیا تقریبا در برابر همه آفات و بیماری ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در این زمینه برای نگهداری از این گیاه هیچ مشکلی نخواهید داشت . تنها مواردی که باعث آسیب رسیدن به گیاهان زامیفولیا می ‎شود ، آبیاری و رطوبت بیش از حد است که باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد . در برخی موارد نادر نیز ممکن است شته ها موجب آسیب رسیدن به گیاه شما شوند ، البته این اتفاق در شرایطی که گیاه در فصل تابستان در خارج از محیط منزل نگه داری شود می ‎افتد .

از آنجایی که شته ها بسیار ریز هستند و به راحتی قابل تشخیص نمی باشند ، به دنبال لکه های زرد رنگ موجود بر روی برگ های گیاه و همچنین وجود مایعات چسبنده در اثر تغذیه شته ها از برگ گیاهان خود باشید . بعد از شناسایی شته ها با استفاده از اسپری محلول آب و صابون اندک گیاه خود را از این موجودات خلاص کنید .

منبع: فرارو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر