تخم مرغ | تشخیص تخم مرغ

چجوری بفهمیم تخم مرغ بعد از شکستن سالمه یا نه؟

بسیاری از افراد به تازگی و کهنه بودن تخم مرغ دقت نمی کنند، اما حتما باید این موضوع را جدی بگیرید و با روش های تشخیص تخم مرغ تازه آشنا شوید.

تخم مرغ
ویکی گردی:

تشخیص تخم مرغ تازه از کهنه با این روش ها. چگونه می توانیم بگوییم که یک تخم مرغ، تازه است؟ هر شخص تقریبا در هر سال  300 تا تخم مرغ میخورد پس این، قطعا یکی از مهم ترین منابع پروتئینی است که مصرف می شود بنابراین تشخیص یک تخم مرغ بد و فاسد برای شما خوب و یا حتی ضروری است .گفتنی است مردم ، تقریبا در سراسر جهان، از تخم مرغ به مقدار زیادی استفاده می کنند اما آیا می توانند تفاوت بین تخم مرغ تازه و تخم مرغی که مدت ها تولید شده است را تشخیص دهند؟

گاهی ممکن است، در یک بسته بندی 12 یا 24 عددی، 3یا 4 تا از تخم مرغ ها بد و خراب باشد ولی شما نمیدانید چرا که طرز تشخیص تخم مرغ تازه و کهنه را نمی دانید پس این بخش از ویکی گردی که طریقه شناخت تخم مرغ تازه است کاربردی خواهد بود.

وقتی تخم مرغ رو آبپز کردی آبش رودور نریز! 

ترفندهای تشخیص تخم مرغ تازه از تخم مرغ کهنه

ظاهر پوسته تخم مرغ، یک فاکتور کلیدی است:

پوسته تخم مرغ از پروتئین ها و مواد مغذی داخل تخم مرغ در برابر نفوذ آلاینده ها محافظت می کند در واقع ، برخی از میکروب ها هستند ، که میتوانند ، تحت شرایط خاص محیطی ، به پوسته نفوذ، و در زرده ی آن رشد کنند بنابراین، مهم است که ظاهر فیزیکی پوسته تخم مرغ، ترکیب و بافت آن بررسی شود. یک تخم مرغ سالم، دارای پوسته ای محکم و عاری از هر گونه لکی می باشد اگر متوجه شدید که یک سوراخ، یا خراش حتی کوچک، بر بروی تخم مرغ وجود دارد، بهتر است که آنرا خریداری نکرده و نخورید.

پوسته های نرم بیشتر در معرض نفوذ آلاینده ها قرار میگیرند علاوه براین، اینگونه تخم مرغ ها، زودتر تجزیه می شوند.

چالازا لکه ی سفید رنگ کنار زرده تخم مرغ

یک علامت که به شما کمک میکند، دقیقا بدانید که تخم مرغتان چقدر تازه است، با توجه به شرایط لکه چالازا ؛ چالازا ماده ی انعطاف پذیر و نسبتا سفید رنگی است که با ویژگی ها و فرمی که دارد به نگهداشتن زرده تخم مرغ در مرکزیت پوسته کمک میکند. هنگامی که شما تخم مرغ را بشکنید و پوسته را جدا کنید و متوجه شوید، که مایع چسبنده کامل است و به راحتی دیده می شود، نشان از تازگی تخم مرغ است ؛ هر چقدر مقدار این چالازای تخم مرغ بیشتر باشد، تخم مرغ تازه تر است.

بررسی سفیده ی تخم مرغ، نیز یک عامل کلیدی است:

اگر سفیده ی تخم مرغ به راحتی جدا شود، نشان می دهد که تخم مرغ، خیلی تازه نیست ؛ البته یک مشکلی که در این گونه بررسی ها دارد، این است که باید تخم مرغ شکسته شود، بعد بتوان تازه بودن یا نبودنش را تشخیص داد. مردم باید بتوانند که در سوپر مارکت ها و مغازه ها ، و از روی ظاهر ، و بدون اینکه آنرا بشکنند، میزان تازگی تخم مرغ را بررسی کنند و تشخیص دهند.

کاربردهای جالب و مفید درباره تخم مرغ که نمی دانستید + روش 

زرده نیز یک شاخص خوب برای شناسایی می باشد:

زرده نباید خیلی شل باشد، و باید با بقیه مایع قرار بگیرد ؛ تخم مرغ را به اطراف بچرخانید اگر دیدید که زرده به راحتی با سفیده قاطی می شود، و با هر تکان جزئی حرکت می کند، یک تخم مرغ قدیمی دارید.وجود هر گونه ناهنجاری، روی زرده و سفیده تخم مرغ، نشان از وجود آلایندگی می باشد.

چگونه بوی تخم مرغ، میتواند در تشخیص تازگی آن موثر باشد؟

اگر یک تخم مرغ بوی فاسدی دهد، باید فورا آنرا دور بریزید، به این خاطر که در حال تجزیه شدن است.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر