پفک | مضرات پفک نمکی | عوارض مصرف پفک

میدونی هردونه پفک که میخوری برابرچند تا کام سیگاره ؟! | عوارض وحشتناک مصرف پفک

پفک از جمله تنقلات بسیار خوشمزه ای است که امروزه بین نوجوانان و جوانان محبوبیت بیشتری دارد ، که مصرف بیش از حد آن آسیب های جبران ناپذیری را برای بدن دارد !

پفک
ویکی گردی:

امروزه پفک به عنوان یکی ازهله هوله های خوشمزه بین افراد شناخته شده است که باتوجه به مضرات بی شماری که دارد بازهم اکثر افراد در مهمونی ها ، اوقات فراغت ، هنگام دیدن سریال و ... به خوردن آن مشغول میشوند. کارشناسان تاثیر پفک که هیچگونه ارزش غذایی ندارد و نمیتواند شما را سیر نگه دارد را برابر با تاثیر مصرف سیگار بر بدن میدانند ، پس حذف کردن آن ازمیان وعده های روزانه درست ترین کار ممکن است . با کالری مصرف پفک میتوانید یک وعده غذایی سالم و مقوی را میل کنید که هم تاثیر مثبت بر سلامت بدن شما داشته باشد و هم ازگرسنگی زودرس جلوگیری کند و ساعتها شما را سیر نگه دارد ! در ادامه تاثیرات دود سیگار و پفک را با هم مقایسه میکنیم !

 

اثر پفک بر بدن انسان مشابه اثر دود سیگار است !

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: گرما دیدن شدید مواد تشکیل دهنده پفک طی فرآیند سرخ شدن منجر به ایجاد سموم و مواد مضری می‌شود که این مواد اثری شبیه به مواد شیمیایی موجود در دود سیگار داشته و سبب ابتلای افراد به انواع سرطان‌ها می‌شود.

علی اکبر حق ویسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با تاکید بر اهمیت تغذیه سالم و تاثیر مخرب تنقلات کارخانه‌ای از جمله پفک بر بدن افراد جامعه، به ویژه کودکان عنوان کرد: پفک از جمله تنقلات پرطرفدار و محبوب بین تمامی افراد جامعه، به ویژه کودکان است که به اندازه محبوبیت خود، دارای مضرات فراوانی است که یکی از علل آن وجود اسید چرب ترانس در پفک است که زمینه بروز سکته و سرطان را در مصرف کنندگان فراهم می‌کند.

وی افزود: درصد خیلی زیاد رنگی که در تولید این محصول به کار میرود، غیرمجاز و درصد اندکی از آن رنگ مجاز است که البته اکثر کارخانه‌های تولیدی، به ویژه کارخانه‌های استان قم ادعایی مبنی بر استفاده از رنگ‌های تماما مجاز در محصولات خود دارند که صحت و سقم آن مشخص نیست.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: کودکان اغلب در میان وعده‌ها از تنقلات استفاده می‌کنند؛ نمک، روغن و رنگ موجود در پفک که زمینه ساز بیماری‌های فراوانی نیز هستند سبب بروز تشنگی شدید پس از مصرف می‌شوند، این امر باعث می‌شود که دستگاه گوارش حجیم شده و اشتهای کودکان کاهش یابد و یا به اصطلاح کودکان دچار سیری کاذب شوند که همین مسئله زمینه ساز سوءتغذیه و سایر بیماری ها می‌شود.

حق ویسی در ادامه سخنان خود مبنی بر مضرات پفک بیان کرد: بدن انسان دارای سلول های مختلفی است که اگر ماده مضری به آن وارد شود تمامی سلول هارا به خود درگیر می‌کند؛ اسید چرب ترانس موجود در پفک بیش از همه عروق قلب و مغز را به خود درگیر می‌کند که در کنار عوامل دیگری در بدن سبب بروز بیماری های جدی می‌شود

 

 تاثیر میوه وسبزیجات در دفع سمومی که بر اثر خوردن پفک در بدن ایجاد می شود

وی با تاکید بر اینکه کبد انسان بیشتر سموم وارد شده را به خود می‌گیرد و بیش از همه بخش ها در معرض آسیب است گفت: میوه و سبزیجات از جمله مواد مغذی هستند که مصرف آنها سبب دفع سموم بدن از جمله کبد می‌شود که متاسفانه مردم با اهمیت ندادن به توصیه های مکرر سازمان بهداشت، کارشناسان تغذیه و پزشکان مصرف آن را جدی نمی‌گیرند.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اهمیت نقش مردم در تامین امنیت غذایی جامعه اضافه کرد: امنیت غذای جامعه مبتنی بر تلاش سه گروه دولت، جامعه علمی و مردم است که اگر مشارکت و اراده مردم نباشد امنیت غذایی شکست می‌خورد و این امر نیازمند توجه بیشتر مردم به سلامت غذایی خود و خانواده و مصرف مواد غذایی سالم و مفید است.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر