شب کاری | مضرات شب کاری | خطرات شب کاری

اگه شب ها زیاد کار می کنی، حواست به این خطرات باشه!!

اگر شغل شما به صورتی است که باید شب کاری انجام دهید باید با عوارض آن آشنا باشید و در جهت کاهش عوارض اقدام کنید

شب کاری
ویکی گردی:

شغل های زیادی هستند که افراد را مجبور به شب کاری می کنند و در واقع این شغل ها تعطیلی ندارند. بیدار ماندن در شب و شب کاری با تاثیرات و عوارضی همراه است که در این مقاله به آن ها می پردازیم و در ادامه راهکارهایی برای کم کردن عوارض شب کاری به شما می گوییم.

محققان دانشگاه یورک کانادا دریافتند افراد شب‌ کار در مقایسه با کسانی که در طول روز کار می‌کنند ، بیشتر در معرض خطر از دست‌دادن حافظه خود هستند، آنها همچنین بیشتر در معرض خطر مشکلات شناختی خواهند بود؛ یعنی نمی‌توانند به‌روشنی فکر کنند و دچار افت عملکرد مغزی و تغییر رفتار می‌شوند.

چرا باید قبل از خواب شیره انگور بخوریم؟ + خواص

پژوهشگران با بررسی اطلاعات ۴۷,۸۱۱ نفر دریافتند که میان ساعت کاری افراد و افت عملکرد‌های شناختی آن‌ها رابطه‌ای وجود دارد. شب‌کاری می‌تواند به ازدست‌رفتن حافظه در میانسالی و سالمندی منجر شود، چون کسانی که تا دیروقت کار می‌کنند ، ۷۹ درصد بیشتر در معرض خطر مشکلات شناختی قرار دارند.

پژوهشگران می‌گویند عامل مشکلاتی که در عملکرد‌های شناختی افراد به‌وجود می‌آید، احتمالاً از تغییری است که در چرخه شبانه‌روزی افراد شب‌کار حاصل می‌شود. در این تحقیق ظاهراً از هر پنج نفر، یک نفر گفته بود در طول دوران حرفه‌ای خود ، شیفت‌های کاری شبانه را تجربه کرده است.

هر سلول در بدن ما یک ساعت شبانه‌روزی دارد که گاهی اوقات حتی بیشتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد. این ساعت تقریباً هر روز بازنشانی می‌شود، اما اگر فرد برخورد بسیار زیاد یا بسیار کمی با نور خورشید داشته باشد، این چرخه ممکن است مختل شود. این اتفاق معمولاً در شب‌کاران زیاد دیده می‌شود.

 افراد شب‌کار بسیار بیشتر در معرض خطر (ریسک) افزایش سرعت ضربان قلب و ضربان قلب نامنظم هستند. شب‌کاری که تقریباً به هر کاری خارج از ساعات معمول کار گفته می‌شود، همچنین می‌تواند به افزایش خطر بیماری قلبی کرونری منجر شود.

از آنجا که ریتم شبانه روزی شما به علت کار در شب دچار تغییر می شود و در زمانی که نیاز به استراحت دارد، مجبور به فعالیت می باشد، دچار استرس می شوید. این اتفاق می تواند باعث افزایش فشار خون، افزایش قند خون و کلسترول بد در بدن شود.

برای کاهش عوارض شب کاری اقدامات زیر را انجام دهید:

مقدار کمی بخوابید تا عوارض شب کاری را کاهش دهید

اگر شغل شما این اجازه را به شما می دهد، می توانید مقدار کمی بخوابید تا بهره وری خود را در بقیه ساعات شب افزایش دهید و از خستگی رنج نبرید. همچنین انجام این کار به بهتر خوابیدن شما در زمانی که به خانه باز می گردید، کمک می کند.

 کافئین مصرف نکنید

کافئین باعث افزایش میزان انرژی و هوشیاری شما می شود اما برای سلامتی مضر است. اگر در سر کار، چند فنجان قهوه بنوشید، بدنتان برای پردازش آن ها باید سخت کار کند. این غدد فوق کلیوی شما را تحت فشار قرار می دهد و حتی می تواند خوابیدن را در زمان بازگشت به خانه سخت تر کند.

مدیتیشن دقیقا چیه که اینقدر فایده دارد؟ + آموزش کامل

 آفتاب بگیرید

در روز، از محل زندگیتان بیرون بروید و سعی کنید برای پیاده روی در آفتاب مقداری وقت بگذارید. حتی می توانید بعد از ترک محل کارتان، اگر خورشید طلوع کرده باشد، خودتان را در معرض نور خورشید قرار دهید. این به شما کمک می کند تا ویتامین D مورد نیازتان را تامین کرده و راحت بخوابید.

 وسایل الکترونیک را کنار بگذارید

این را بپذیرید که در زمان کار باید کار کنید و در زمان خواب، بخوابید. این دو را با هم مخلوط نکنید. به عنوان مثال با همکارانتان تلفنی صحبت نکنید یا تماشای کلیپ های خنده دار پس از بازگشت به خانه را کنار بگذارید. حداقل دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب، وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید و استفاده از آن ها را به ساعات مشخصی محدود نمایید.

موسیقی آرامش بخش پخش کنید

پخش موسیقی آرامش بخش مانند پیانو کلاسیک یا ساز و موسیقی بی کلام، به شما کمک می کند تا به آرامی بخوابید. اگر نمی توانید در محیطی کاملا ساکت بخوابید و یا نیاز دارید که ذهنتان از افکار مختلف دور باشد، انجام این کار می تواند شما را به هدفتان برساند.

با این روش در عرض ۶۰ ثانیه خوابت می بره

 مدیتیشن کنید

مدیتیشن زمانی باعث بهتر خوابیدن شما می شود که قبل از خوابیدن به انجام آن بپردازید. آهنگ های مراقبه بسیاری وجود دارد و انجام آن زمان زیادی از شما نمی گیرد. فقط در یک فضای آرام با لباس راحت می نشینید، نفس عمیقی می کشید و اجازه می دهید ذهن شما متمرکز باشد. روی نفس های خود متمرکز شوید و بگذارید افکارتان از ذهنتان خارج شوند، بدون اینکه در مورد آن ها قضاوت کنید یا درباره آن ها فکر کنید. این کار را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در روز انجام دهید و متوجه خواهید شد که خوابیدن بسیار راحت تر می شود. علاوه بر این، از آنجا که شما قبل از خواب، ذهن و بدن خود را آرام می کنید، خوابی بسیار با کیفیت خواهید داشت.

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر