رابطه جنسی | مضرات قرص ضد بارداری در رابطه جنسی

تاثیر قرص ضد بارداری بر رابطه جنسی | عوارض استفاده از قرص های ضد بارداری

آیا استفاده از قرص ضد بارداری بر کیفیت رابطه جنسی تاثیر می گذارد ؟ برای پاسخ به این سوال با ویکی گردی همراه باشید .

رابطه جنسی
ویکی گردی:

یکی از مشکلاتی که ذهن برخی از افراد رو در رابطه جنسی به خودش مشغول میکنه تاثیر استفاده از قرص ضد بارداری بر رابطه جنسی است . قرص‌های ضد بارداری، به طور کلی عوارض مستقیم و مستقل در رابطه جنسی ندارند. این قرص‌ها طراحی شده‌اند تا از بروز بارداری جلوگیری کنند و تأثیری در لذت جنسی یا قابلیت جنسی فرد استفاده کننده ندارند. با این حال، ممکن است برخی عوارض جانبی که در استفاده از قرص‌های ضد بارداری رخ می‌دهد، تأثیری بر رابطه جنسی داشته باشند. برخی از عوارض جانبی ممکن شامل موارد زیر باشند

کاهش لیبیدو : برخی از افراد ممکن است در مصرف قرص‌های ضد بارداری، کاهش خواست جنسی (لیبیدو) را تجربه کنند. این ممکن است به دلیل تأثیر هورمونی قرص‌ها باشد.

تغییرات در ترشحات واژنی: قرص‌های ضد بارداری ممکن است باعث تغییر در ترشحات واژنی شوند و باعث خشکی واژن شوند. این ممکن است در برخی از افراد موجب عدم راحتی در رابطه جنسی شود.

معرفی گیاهان طبیعی که میل جنسی را چند برابر می کنند!

تغییرات در هورمون‌ها: قرص‌های ضد بارداری ممکن است تأثیری در سطح هورمون‌های بدن داشته باشند. این ممکن است باعث تغییراتی در بدن و روند جنسی شما شود. برخی از افراد ممکن است تغییرات خاصی را در اثر استفاده از قرص‌های ضد بارداری تجربه کنند.

عوارض مصرف قرص ضد حاملگی

اگر عوارض قرص ضد بارداری ادامه‌دار یا آزاردهنده باشند، نیاز به مراجعه به پزشک زنان و پیگیری وجود دارد. از عوارض رایج این داروها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • لکه‌ بینی در فاصله دو پریود
 • تهوع
 • حساس‌شدن پستان
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلقی
 • وقفه در پریودشدن
 • کاهش میل جنسی
 • ترشحات واژنی
 • بروز تغییراتی در چشم

باید به عوارض قرص ضدبارداری اورژانسی در شیردهی هم توجه کنید. مصرف قرص‌ها روی حجم شیر اثر می‌گذارند. اگر قصد مصرف دارید، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

دلیل سوزش واژن بعد از رابطه جنسی چیست؟ + توضیحات

۱. لکه‌بینی در فاصله دو پریود

گاهی مصرف قرص ضد بارداری می‌تواند باعث لکه‌بینی شود، یعنی در فاصله دو عادت ماهانه یا همان پریودشدن، خون‌ریزی رخ بدهد. ترشحات خونی در این فواصل زمانی معمولاً قهوه‌ای هستند. لکه‌بینی یکی از رایج‌ترین عوارض قرص ال دی و انواع مختلف قرص‌های ضدبارداری است.

دلیل لکه‌بینی، تلاش بدن برای تنظیم هورمون‌ها است. رحم هم با خون‌ریزی می‌خواهد دیواره‌اش را نازک کند. نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار هم به این صورت است که بنا به نوع قرص، روزانه در ساعتی مشخص، یک عدد از آن مصرف می‌شود.

باید دقت کنید که شاید، شیوه استفاده از هر قرص با دیگری متفاوت باشد. برای شروع حتماً به بروشور دارو توجه کنید یا از پزشک داروخانه و متخصص زنان درباره مصرف مشورت بگیرید. اگر قرص‌ها را مطابق دستور مصرف کنید، احتمال لکه‌بینی کم می‌شود.

۲. تهوع

بعضی از افراد پس از مصرف قرص جلوگیری دچار تهوعی خفیف می‌شوند اما این مشکل کم‌کم از بین می‌رود. مصرف قرص با غذا یا در زمان خواب می‌تواند به کاهش تهوع کمک کند.

قرص‌های ضدبارداری نباید به‌طور مداوم یا شدید باعث تهوع شوند. این مشکل یکی از عوارض قرص ضد بارداری سیبل هم هست. اگر چنین چیزی برایتان رخ داده است، باید به پزشک مراجعه کنید.

۳. حساس‌شدن پستان

حساس‌شدن پستان هم از عوارض قرص ضد بارداری است؛ به‌ ویژه در روزهای اول مصرف. بهتر است که در دوران مصرف از سینه‌بندی مناسب استفاده کنید. هورمون موجود در قرص‌ها می‌توانند باعث بزرگ‌ترشدن پستان‌ها هم شوند.

اگر عوارض مصرف قرص روی پستان‌ها شدید باشد یا درد و برآمدگی در آنها دیده شود، نیاز به مراجعه به پزشک به وجود می‌آید. آزردگی و حساس‌شدن سینه از عوارض قرص ضد بارداری روکین است. این قرص از موارد معروف موجود در بازار است.

۴. سردرد و میگرن

سردرد و میگرن هم از عوارض مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی هستند. تشدید و افزایش بسامد سردرد و میگرن هم به واسطه مصرف این قرص‌ها بعید نیست. باید بدانید که امکان ابتلا به میگرن با تغییر هورمون‌های استروژن و پروژسترون وجود دارد.

نشانه‌ها و علائم سردرد وابسته به نوع و دوز قرصی است که مصرف می‌کنید. برای مثال، قرص ال‌دی معمولاً موجب بروز چنین عارضه‌ای نمی‌شود اما سردرد از عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترل است.

این را هم بدانید که اگر فردی دچار سردردهای میگرنی ناشی از سندروم پیش از قاعدگی (PMS) باشد، مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌تواند به تسکین دردهایش کمک کند .

فواید دو بار رابطه جنسی در هفته برای بدن چیست؟

۵. افزایش وزن

پژوهش‌ها و تحقیقات هنوز این عارضه مصرف قرص ضدبارداری را ثابت نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد که افزایش وزن هم می‌تواند از نتایج مصرف قرص‌های پیشگیری باشد. قرص‌های پیشگیری می‌توانند باعث تجمع مایعات در بدن شوند.

ضمن اینکه باعث افزایش چربی یا توده عضلانی هم می‌شوند. با این حال، بعضی از افراد هم بعد از مصرف قرص‌های مذکور دچار کاهش وزن می‌شوند. تغییر وزن از عوارض قرص ضد بارداری اووسپت ال دی هم به‌شمار می‌رود.

۶. تغییرات خُلقی

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در تغییر احساسات و اخلاق دارند. مصرف قرص ضد بارداری با تغییرات هورمون‌ها و البته خلق و احساسات همراه است. امکان دارد که با مشورت با متخصص زنان و تعویض نوع قرص‌ها، این عارضه بعد از مصرف قرص‌های پیشگیری از حاملگی از بین برود. تغییرات خلقی از عوارض قرص ضد بارداری هم به شمار می‌رود.

۷. وقفه در پریودشدن

گاهی‌اوقات، استفاده از قرص‌های ضدبارداری با قطع‌شدن پریود و بروز وقفه در آن همراه است.  این قرص‌ها حاوی هورمون جنسی هستند و برای همین روی روند عادت ماهانه اثر می‌گذارند. بنا به نوع قرصی که مصرف می‌شود، امکان ایجاد وقفه در پریود وجود دارد.

دقت کنید که وقفه در پریود می‌تواند نتیجه عوامل مختلفی باشد:

 • استرس
 • بیماری‌های مختلف
 • سفر
 • مشکلات هورمونی
 • اختلالات تیروئید

 

در واقع، قطع یا وجود وقفه در پریودشدن را باید با دقت پیگیری و علت را پیدا کنید. شاید ریشه این مشکل ربطی به قرص ضد حاملگی نداشته باشد.

۸. کاهش میل جنسی

گاهی تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص پیشگیری از بارداری باعث کاهش میل جنسی می‌شود. در بعضی از افراد هم به واسطه اطمینان خاطری که بابت باردارنشدن پس از مصرف قرص به‌ وجود می‌آید، میل جنسی افزایش پیدا می‌کند.

۹. ترشحات واژنی

ایجاد تغییراتی در بافت و مقدار ترشحات واژنی از عوارض قرص ضد بارداری است. اگر دچار خشکی واژن و کم‌شدن ترشحات شده‌اید، برای برقراری رابطه جنسی باید از محصولات روان‌کننده استفاده کنید. تغییر در بافت ترشحات طبیعی است اما اگر متوجه بدبوشدن یا تغییر رنگ آنها شدید، احتمال وجود عفونت هم بعید نیست.

مزایای بی نظیر رابطه جنسی در صبح زود + توضیحات

۱۰. بروز تغییراتی در چشم

بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف قرص ضدحاملگی می‌تواند باعث ضخیم‌شدن قرنیه شود. این مشکل آنچنان جدی نیست اما عوارضی در پِی دارد و برای مثال، بعد از بروز چنین تغییری در چشم نمی‌توانید از لنز استفاده کنید و باید حتما موضوع را با پزشک مطرح کنید.

نکته مهم این است که به طور مستقیم با پزشک خود در مورد هرگونه عوارض جانبی محتمل از قرص ضد بارداری بر روی رابطه جنسی صحبت کنید. هر فرد و وضعیت بدنی ممکن است به طور متفاوت به قرص‌های ضد بارداری واکنش نشان دهد، بنابراین مهم است که مشاوره حرفه‌ای پزشکی دریافت کنید تا در مورد بهترین گزینه برای شما تصمیم گیری کند .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر