الیکا عبدالرزاقی | بیماری الیکا عبدالرزاقی

بیماری الیکا عبدالرزاقی چیست و چه علایمی دارد؟

الیکا عبدالرزاقی پس از انتشار سریال سرباز مورد سوال های زیادی در رابطه با نحوه راه رفتنش قرار گرفت؛ بنظر می رسید این بازیگر دوست داشتنی هنگام راه رفتن کمی مشکل داشت و بالاخره به تمام سوال ها جواب داد و راجب بیماری اش توضیح داد.

الیکا عبدالرزاقی
ویکی گردی:

الیکا عبدالرزاقی پس از پخش سریال سرباز به کارگردانی هادی مقدم دوست از شبکه سه سیما که یکی از نقش های اصلی آن را برعهده داشت در مورد بیماری اش صحبت کرد. بینندگان متوجه نحوه ی راه رفتن الیکا عبدالرزاقی در این سریال شدند و او در مصاحبه‌ای تلویزیونی شرکت کرده در مورد علت ناراحتی پایش در این سریال توضیح داد. الیکا عبدالرزاقی در پاسخ به این سؤال گفته: «من در یازده سالگی دچار یک بیماری به نام گیلن باره شدم و بدنم از کمر به پایین فلج شد و پای راستم برنگشت و پای چپ برگشت. آن زمان گفتند این بیماری در مناطق مرطوب مثل انگلستان زیاد است. گاهی وقت‌ها جایی دعوت می‌شوم و با عزیزان توان یاب صحبت می‌کنم. من با معلولیت هستم و آدم موفقی هستم در شغلم. از مردم می‌خواهم با کسانی که نقص عضو دارند اینطور برخورد نکنید. فکر نکنید این‌ها نمی‌توانند موفق باشند. دلم می‌خواست یک استند آپ کمدی درباره‌ی این مشکلم بنویسم. اما یک بار با ظاهر خودم شوخی کردم و مردم خوششان نیامد احساس کردم پذیرش این را نداریم. در حالی که در دنیا این اتفاق می‌افتد و کمدین‌ها با ویلچر‌های خود شوخی می‌کنند و چقدر مردم را راحت می‌کنند.»

واکنش و قیافه الیکا عبدالرزاقی به سوتی خودش

سندروم گیلن باره

سندروم گیلن باره یک اختلال نادر، اما جدی است که درآن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های عصبی سالم سیستم عصبی محیطی (PNS) حمله می‌کند. این بیماری به ضعف، بی حسی و گزگز منجر می‌شود و در نهایت می‌تواند موجب فلجی شود. علت این بیماری ناشناخته است، اما به طور معمول توسط یک بیماری عفونی مانند گاستروانتریت (التهاب معده یا روده) یا عفونت ریه ایجاد می‌شود. درمان قطعی برای سندروم گیلن باره وجود ندارد، اما درمان می‌تواند شدت نشانه‌های شما و مدت زمان بیماری را کاهش دهد.

این بیماری اغلب دو تا سه هفته پس از ابتلا به صورت یک بیماری ویروسی مثل آنفلوانزا بروز می‌کند. ابتدا فرد احساس گزگز و مورمور شدن از کف پا‌ها و نواحی زیر ساق پا کرده و سپس در دست‌ها نیز این حالت احساس می‌شود.

سپس بیمار احساس ضعف حرکتی کرده که اکثر اوقات از نواحی اندام تحتانی شروع می‌شود و به طور تدریجی اندام‌های فوقانی را نیز درگیر می‌کند. در این بیماری اگر به دست‌ها و پا‌های بیمار دست بزنیم، از نظر هدایت درک حسی مشکلی ندارند و قادر به تشخیص تحریک حسی است.

علائم گیلن باره

نشانه‌های گیلن باره معمولا با بی حسی و ضعف در پا‌ها شروع می‌شود (ممکن است شما احساس گزگز شدن داشته باشید). نشانه‌ها اغلب در عرض مدت کمی حدود چند روز یا چند هفته به قسمت‌های بالایی بدن کشیده می‌شود و بازو‌ها و اندام فوقانی ضعیف و بی حس می‌شوند.

گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که بیمار اصلا قادر به راه رفتن نیست و همچنین ممکن است به فلجی کامل بدن بینجامد و حتی بیمار در نفس کشیدن دچار مشکل شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر