جنگل | گم شدن در جنگل | راه های نجات از جنگل

اگه تو جنگل گم شدیم چیکار کنیم؟ + نکات مهم

اگه اهل تفریح و گشت و گذار هستید و به جنگل هم علاقه دارید، پس حتما باید چند نکته برای زمانی که در جنگل گم شدید بلد باشید. با ما همراه باشید.

جنگل
ویکی گردی:

جنگل ها جزو پر طرفدارترین جاذبه های طبیعی و گردشگری هستند که تقریبا همه افراد از دیدن این همه سرسبزی و عظمت لذت می برند. اما آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که در جنگل گم شوید و مسیر بازگشت را بلد نباشید؟ در ادامه با ویکی گردی همراه باشید تا چند راه نجات از جنگل را با هم بررسی کنیم.

اقداماتی که در هنگام گم شدن در جنگل باید انجام دهید

زمانی که به جنگل سفر می کنیم، شاید چیزی ترسناک تر و رعب انگیز تر از اینکه در جنگل گم شویم، نباشد. اگر تا حالا چنین تجربه هر چند کوتاه را داشته باشید، حتما از به یاد آوردن دوباره آن رعشه به جانتان خواهد افتاد. اتفاق هیچگاه خبر نمی کند، گاه شما به قصد سفر و گردش به ناحیه ای سفر می کنید ک از شانس بد انفاقی ناگوار برای شما می افتد، در هر حال باید تمامی عواقب را در نظر گرفت و توجه داشت که چگونه باید با این گونه بحران ها مقابله کرد. در این بخش به تمامی نکات و دانستنی هایی که در هنگام گم شدن در جنگل به آن نیاز دارید، اشاره کرده ایم.

معرفی جاده جنگلی سیاهکل برای سفر

  • خونسردی خود را حفظ کنید

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که خونسردی خود را کاملا حفظ کنید و آرام باشید. در تمامی مراحل زندگی برای هر فرد اتفاقات بحرانی می افتد که با مدیریت درست می تواند از پس آن به خوبی بر بیاید. در هنگامی که شما کنترل خود را از دست می دهید، ذهن قدرت تصمیم گیری را از دست می دهد و نمی تواند به انتخاب راه درست بپردازد. در این هنگام ذهن اولین ایده را برای عملی کردن در مقابل شما می گذارد که در عین سخت بودن ممکن است هیچ سودی هم برای شما نداشته باشد. پس در مرحله اول گم شدن ابتدا نفس عمیق بکشید، سپس ترس را کنار گذاشته و با غلبه بر خود، کنترل افکار را به دست بگیرید. در نهایت بهترین راه را انتخاب کنید و برای رهایی از این بحران تلاش کنید.

  • اگر رد پای شما بر روی زمین مشخص است، به عقب بازگردید

جنگل به دلیل دارا بودن خاک نرم و مرطوب ممکن است، در حین راه رفتن رد پای شما بر روی آن باقی بماند. برای انجام این عمل ابتدا خوب نگاه کنید که آیا رد پای شما بر روی زمین مانده یا خیر. اگر جواب مثبت بود می توانید به عقب بازگردید تا جای که به جاده اصلی نزدیک شوید. اگر جواب منفی بود هرگز به عقب بازنگردید و همان طور به راه خود ادامه دهید. جنگل به دلیل تشابه تمامی نقاطش، آدمی را به اشتباه می اندازد و ممکن است با قدمی اشتباه به طور کل مسیر را اشتباه روید. در مواقعی ممکن است فکر کنید که به دور خود می چرخید، اما این طور نیست این طرز فکر شما به دلیل شبیه بودن جنگل و درختان به یک دیگر است.

  • در صورت دسترسی به قطب نما، از آن به خوبی استفاده کنید

یکی از اساسی ترین راه ها در هنگام پیدا کردن راه درست در جنگل، قطب نما می باشد. با کمک گرفتن از قطب نما می توانید جهت درست را پیدا کنید و به راه خود ادامه دهید. اگر شما بدانید که در چه جهتی قبل از گم شدن حرکت می کردید، با استفاده از قطب نما دوباره می توانید مسیر جغرافیایی خود را بیابید و به زودی به جاده اصلی برسید. اگر قطب نما نداشتید باید از دیگر راه حل هایی که در ادامه گفته می شود، کمک بگیرید.

  • به خوبی از چشمانتان استفاده کنید، تا آدمی پیدا کنید

جنگلی که شما به آن سفر کرده اید، به طور حتم منطقه ای ناشناخته می باشد. این حرف به این معنی است که باید بیشتر دقت کنید و با استفاده از چشمانتان به دنبال آدم و یا نشانه ای از وجود آدم ها باشید. منظور آدم رد پای او نیست، بلکه به دنبال صدایی از آن ها، جای آتشی، رد لاستیک های ماشین و آثار به جا مانده از اینکه آدمی قبل از شما در آن  ناحیه بوده است می باشد. اگر چنین نشانه های مشاهده کردید، همان جا بمانید شاید شانس با شما یار شود و فردی از آن منطقه گذر کرد که به شما در جهت یابی کمک کند.

ته این تونل به بهشت میرسه! | معرفی جنگل صفرابسته + عکس

  • علامت گذاری در منطقه های مختلف جنگل

اگر بعد از گذشت مدتی کسی را پیدا نکردید بهتر است تا دیر نشده شروع به حرکت کنید. در این قسمت باید به زمانی قکر کنید که هنوز گم نشده بودید، در این زمان خورشید در کدام قسمت قرار داشت؟ مثلا اگر از صبح جنگل گردی را شروع کرده اید و در آن موقع خورشید در مقابل چشمان شده بوده است به این معنی است که از جهت شرق شروع به حرکت کرده اید. در این موقعیت برای رهایی از بحران گم شدن در جنگل باید سمت شرق را پیدا و شروع به حرکت کنید.

حال اگر می خواهید بدانید که علامت گذاری به چه معناست؟ یعنی این که در هنگام پیمودن مسیر جدید، تکه پارچه و یا شاخه ای شکسته در جنگل به عنوان علامت قرار دهید. در این هنگام اگر حس کردید که بیش از حد پیاده روی کرده اید اما هنوز به مسیری درست نرسیده اید، بهتر است با توجه به نشان گذاری ها به محل قبلی خود باز گردید. علامت گذاری همچنین می تواند به افرادی که دنبال شما می گردند کمک کند تا راحت تر شما را پیدا کنند.

  • منطقه ای مرتفع پیدا کنید و در آن جا مستقر شوید

پیدا کردن مسیر و راه درست همیشه از منطقه بالا بسیار راحت تر انجام می شود. برای اینکه محیط را با دقت مشاهده کنید و به دنبال سرنخی برای یافتن مسیر باشید، منطقه ای مرتفع در جنگل پیدا کنید و به آن جا بروید. از بالا که به جنگل نگاه می کنید، به نظر منطقه ای کوچک با درختان کم به نظر می آید که مقداری از ترس شما را کاهش می دهد. در این زمان امکان دارد که روستا و یا آبادی مشاهده کنید که با رفتن به آن جا خود را از این معرکه نجات دهید.

  • مسیر آب را دنبال کنید

دنبال کردن مسیر آب برای نجات یافتن از روش های اساسی است که می توان با کمک گرفتن از آن هرچه سریع تر به آبادی و روستایی رسید. هنگامی که در جنگل گم شده اید بهتر است، رودخانه و یا مسیری که آب در آن جریان دارد، بیابید. بیشتر شهر و روستا ها و حتی پناهگاه ها در کنار رودخانه و آب ها فرار گرفته اند که با پیمودن مسیر آن به راحتی می توانید نجات یابید. برای این عمل باید مسیر رودخانه را پیدا کنید و در جهت موافق آن شروع به حرکت کنید، شاید این عمل کار سختی به نظر بیاید اما به این فکر کنید که مناسب و امن ترین راه برای نجات می باشد.

راز صداهای ترسناک جنگل جیغ چیه؟

یادگیری نشانه های کمک خواستن

شما باید در هنگام گم شدن در جنگل با روش های بین المللی که زنده بودن خود را اعلام می کنید، آشنایی کامل داشته باشید.

  1. سه سوت بلند و مداوم
  2. سه علامت از روشن و خاموش شدن چراغ قوه
  3. و یک نور منعکس شده توسط آیینه

این سه روش کمک خواستن بسیار اصولی هستند که با کمک گرفتن از آن ها می توانید در هنگام وجود نشانه هایی از وجود انسان، دیگران را از وجود خود آگاه کنید. همچنین با کمک گرفتن از سه سنگ به عنوان سنگ چین به افرادی که دنبال شما می گردند کمک می کنید که راحت تر مسیر شما را پیدا کنند و از زنده بودن شما اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که هر عملی می خواهید انجام دهید به مراتب ۳ بار تکرار کنید، عدد ۳ به معنای کمک می باشد که به نجات یافتن سریع شما منجر می شود.

نکته بسیار مهم قبل از حرکت به سمت جنگل:

گم شدن در جنگل یک تجربه سرگرم کننده نیست. هر وقت میخواهید به داخل جنگل بروید  مهم نیست که چه مدت قصد خارج شدن را داشته باشید، همیشه باید موارد لازم را در کوله پشتی خود داشته باشید. حداقل مقدار کافی غذا و آب ، یک دستگاه GPS دستی ، یک پتوی کوچک، یک جعبه کمکهای اولیه و یک نقشه و قطب نما را حتما به همراه داشته باشید.

نکته بعدی اینکه ترجیحا تنها به جنگل نروید و اگر تنها رفتید حتما از مقصدتون به نزدیکان اطلاع دهید.

منبع: بیتوته
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر