خیار | کاشت خیار

آموزش کامل کاشت و پرورش خیار در گلدان + نکات

کاشت خیار در گلدان و پرورش آن در منزل را به صورت مرحله ای و کامل در مطلب زیر بخوانید

کاشت خیار
ویکی گردی:

کاشت خیار در گلدان های بزرگ و یا جعبه ها و ظروف دیگر انجام می شود. خیار گیاهی علفی و چند ساده است دارای ریشه هایی سطحی اما گسترده است. ساقه های خیار بسیار انعطاف پذیر اند و به هر سمتی کشیده می شوند. استفاده از قیم مناسب برای خیار بهتر است . ساقه ها را به سمت بالا هدایت می کند.

گل های نر و ماده در خیار روی یک پایه قرار گرفته اند. در صورت استفاده از بذر های هیبریدی گیاه نیازی به بذر افشانی برای تولید گل و میوه ندارد.

تزئین خیار برای سالاد و دورچین های مختلف + عکس و فیلم

خیار برای رشد به آب و هوای نسبتا گرم نیاز دارد.

مراحل کاشت خیار :

مرحله اول:

 • ابتدا باید بذری را برای کشت خیار در گلدان انتخاب کرد که :
 • هیبرید باشد.
 •  دارای ساقهای کوتاه تر باشد تا فضای کمتری را اشغال کند.

مرحله دوم:

 • انتخاب گلدانی مناسب و پر کردن آن با خاک برگ، کمپوست و خاک باغچه است.
 • کف گلدان را مقدار سنگ ریزه بریزد تا گلدان زهکش خوبی داشته باشد.
 • گلدان مناسب برای کاشت خیار گلدانی است که قطر و ارتفاع آن حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.

مرحله سوم :

هر گلدان برای ۵ تا ۶ بذر مناسب است. حال زمان کاشت بذر هاست بذر ها را در عمق ۱تا ۲ سانتی متری خاک بکارید. فاصله ی بین بذر ها حداقل باید ۲ سانتی متر باشد.

بعد از کاشت بذر ها خاک را در چند مرحله آبیاری کنید. دقت کنید که خاک خیلی آبدار نشود. برای رشد بهتر باید گلدان را به مدت ۶ ساعت در نور مستقیم آفتاب نگهداری کرد.

بعد از چند روز بذر خیار شروع به جوانه زنی می کند تا زمانی که ارتفاع جوانه ها به ۷ سانتی متر برسد صبر کنید. حال دو جوانه که قوی تر از بقیه هستند را انتخاب کرده و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید. حال دو شانس برای داشتن بوته های قوی و پر میوه خواهید داشت.

صبر کنید تا گیاه رشد طبیعی خود را داشته باشد. وقتی ارتفاع دو بوته به حدود ۲۵ سانتی متر رسید بوته ی قوی تر را انتخاب کرده و دیگری را به آرامی از خاک بیرون بکشید.

 اینجوری خودت تو خونه گوجه فرنگی بکار

پس از این بوته ی خیار به طور متوسط روزی ۲ سانتی متر رشد میکند. برای اینکه گیاه خوب محصول بدهد باید ریشه ها به خوبی آب بخورند برای اینکار در هنگام آبیاری دقت کنید که آب از پایین گلدان خارج شده است .

نکته ای درباره آبیاری بوته خیار :

آبیاری زیاد قبل از گلدهی باعث تاخیر در گل دادن می شود و آبیاری بعد از گلدهی باعث تسریع رشد میوه و افزایش میوه های می شود.

کاشت خیار در گلدان و پرورش خیار در آپارتمان ها به راحتی امکان پذیر است با رعایت همین نکات ساده درباره ی این کشت می توانید برداشت خوبی داشته باشید. بوته های خیار را بعد از ۵۰ تا ۷۰ روز بعد از کشت میتوان برداشت کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • ناشناس

  خیلی خوب است

 • ناشناس

  من کاشتم یگ متر هم بیشتر ساقه زده ولی خیار نمی کند