لیمو | آب لیمو

چجوری تو خونه آبلیمو بگیرم؟ | آموزش گرفتن آبلیمو + فیلم

در این مطلب از سایت ویکی گردی نحوه صحیح گرفتن آب لیمو ترش را به شما آموزش داده ایم. با ما همراه باشید

آب لیمو
ویکی گردی:

 آبلیمو چه آن‌ها که به صورت دستی و خانگی با صرف زمان زیادی آبگیری می‌شوند چه صنعتی‌هایی که از بازار می‌گیریم ممکن است پس از گذشت زمان زیادی از طعم آبلیمو رو به تلخی برود که به دلیل له شدن هسته لیمو در آب آن است. درواقع گاهی فشار به پوست لیمو، باعث ترکیب روغن‌های اسانسی موجود در آن با آبلیمو می‌شود، از آنجا که ترکیب برخی از این روغن‌ها تلخ است، امکان تلخ شدن آبلیمو وجود دارد که البته ضرری برای بدن ندارند.

طرز تهیه آبلیموی خانگی روش های نگهداری از آب لیمو

جهت تماشای فیلم فیلتر شکن خود را خاموش کنید

خواص بی نظیر خوردن هسته لیمو ترش!

چگونه آبلیمو بگیریم؟

تهیه آب لیمو در منزل یکی از روش های سالم و مطمئن برای حفظ و نگهداری خواص لیمو است چرا که آب لیموهای خانگی فاقد هرگونه مواد افزودنی و کاملا طبیعی هستند. خوب است بدانید برخی تولیدکنندگان غیرمتعهد مقداری آبلیموی طبیعی را با جوهرلیمو یا اسیدسیتریک، رنگ های خوراکی و آب مخلوط مکرده و به عنوان آب لیموی خالص و طبیعی وارد بازار می کنند. به همین منظور در این بخش از ویکی گردی طرز تهیه آب لیموی تازه و خانگی را آموزش می دهیم.

طرز تهیه آب لیمو در منزل

اولین مرحله انتخاب لیموهای مناسب و سنگین است، هرچه لیمو سنگین تر باشد آبدار تر است، همچنین لیموهای کوچکتر ترش تر هستند. لیموهای خریداری شده را به مدت یک شب تا صبح درون ظرفی پر از آب ولرم خیس کنید. با این ترفند آب لیموها بیشتر گرفته می شود و لیموها خشک نیز نرم تر می گردند.

اگر لیمویی به شکل کپک زده و گندیده در میان لیموها بود آن را جدا کرده و دور بریزید.

اگر مقدار لیموهای شما کم است سعی کنید که در منزل آب آنها را توسط آب میوه گیری دستی تهیه کنید چرا دستگاه های آب میوه گیری، هسته لیمو را نیز له کرده و موجب تلخ شدن آب لیمو می شوند.

دستگاه آب گیری را قبل از شروع کار به طور کامل شستشو داده و خشک کنید تا امکان وجود هرگونه میکروب و آلودگی از بین برود.

اگر می خواهید که آب لیمو را برای مدت طولانی نگه داری کنید باید پس از آب گیری، آب لیمو را از صافی عبور دهید زیرا تفاله های موجود در آب لیمو باعث زودتر خراب شدن آن می شود. از این تفاله ها نیز می توان بار دیگر استفاده کرد، بدین صورت که آنها را در بسته های کوچک قرار داده و در فریزر بگذارید. در تهیه غذا و یا شربت لیمو می توانید از این تفاله ها استفاده کنید، این تفاله ها موجب خوشمزه تر شدن شربت و غذا می شوند.

معجزه مصرف ناشتای آب ولرم و آبلیمو + توضیحات

آب لیموی تهیه شده را در بطری نگه داری کنید. بطری ها را از قبل خوب بشوئید و سپس خشک کنید. بعد آبلیمو را در بطری بریزید و درب آن را کاملاً محکم کنید. در صورتی که هوا وارد بطری شود آب لیمو خراب و سیاه خواهد شد.

برخی افراد برای پیشگیری از خراب شدن آب لیمو ، آن را می جوشانند که کاملا اشتباه است زیرا موجب از بین رفتن خواص و ویتامین C لیمو می شود. جدا کردن هسته و تفاله ها برای جلوگیری از خراب شدن آب لیمو و رعایت نکات زیر کافی است.

از بین بردن تلخی آبلیمو

برای رفع این مشکل بعد از گرفتن آب لیمو دو تا سه عدد هویج، بستگی به میزان آبلیمو دارد (برای ۱۵ کیلو لیمو، ۴ عدد هویج متوسط) پوست بکنید و کامل بندازید در ظرف آبلیمو تا ۲۴ ساعت بماند. سپس آبلیمو را صاف کنید.

هویج‌ها تلخی آب لیمو را به خودشان می‌گیرند و بعد از صاف کردن آبلیمو می‌توانید گوشت لیمو را برای خورش استفاده کنید بدون آن که اندکی تلخی به غذای شما بدهند.

 علت ته نشین شدن آبلیمو‌های خانگی

یکی از آنزیم‌های موجود در لیمو، "تکستیناز"است که باعث ته نشین شدن پالپ لیمو در آبلیمو می‌شود.

از آنجا که این آنزیم در صنعت، پیش، هنگام یا پس از پرس و با حرارت دهی لازم غیر فعال می‌شود، آبلیمو‌های صنعتی ته نشین نمی‌شود.

این آنزیم کشی در تهیه آبلیو‌های خانگی انجام نمی‌شود و به همین علت انواع خانگی آن‌ها رسوب نمی‌کند.

بهترین ظرف برای نگهداری آبلیمو:

چگونه تلخی آبلیمو را بگیریم

ظرف‌های شیشه‌ای به خصوص انواع تیره شان، بهترین ظرف‌ها برای نگهداری آبلیمو هستند.

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی بدون سیاهی و تلخی + آموزش

به دلیل اسیدی بودن آبلیمو، باید از نگهداری آن‌ها در ظرف‌های پلاستیکی و فلزی خودداری کرد تا ترکیب‌های فلز و پلاستیک وارد آبلیمو نشوند. بهتر است از خرید آبلیمو چه صنعتی و چه خانگی در بطری‌های پلاستیکی خودداری کنید.

همچنین برای اینکه آبلیمو تا سال آینده یا بیشتر رنگش کدر یا سیاه نشود حتما در جای تاریک نگهداری کنید و روی شیشه‌های آبلیمو را هم با پلاستیک مشکی بپوشانید تا رنگ خود را حفظ کند.

کلام آخر اینکه هیچ وقت آبلیمو، آبغوره و آب نارنج و به طور کلی انواع ترشی را در ظرف یا بطری‌های پلاستیکی نریزید، زیرا ترشی آن‌ها باعث اکسیده شدن ظروف و سمی شدن آن‌ها می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۳ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

  • صادق درستکار

    از اموزش ابلیموی شما متشکرم میشه بگید این روشهای متفاوت وجالبو از کجا یاد گرفتید