آناناس | کاشت آناناس در گلدان

با این روش تو هم می تونی آناناس پرورش بدی | فیلم آموزش کاشت آناناس در خانه

در این مطلب به شما آموزش می دهیم چطور در خانه آناناس پرورش دهید. با ویکی گردی همراه باشید

آناناس
ویکی گردی:

 آناناس جزء میوه های خاص و خوشمزه ای می باشد که طعم فوق العاده آن در کنار خواص دارویی فراوانش، این میوه استوایی را به یکی از میوه های پر طرفدار تبدیل کرده است. شما به راحتی می توانید آناناس را در منزلتان پرورش دهید و علاوه بر تولید آناناس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی را داشته باشید.

فیلم آموزش کاشت آناناس در خانه

جهت تماشای فیلم فیلتر شکن خود را خاموش کنید

 

مراحل کاشت آناناس :

قدم اول

در کاشت آناناس، خرید یک آناناس سالم و سرحال است. به برگ های آناناس نگاه کنید. برگ های آناناس نباید زرد یا قهوه ای شده باشند. برگ ها باید سبز و محکم باشند. بدنه آناناس باید قهوه ای طلایی باشد و به طور یکنواخت رسیده باشد. انتخاب آناناس‌هایی که بیش از حد رسیده یا برگ‌های خشکیده یا زرد دارند، برای کاشت مناسب نیست.

وقتی می خوای میوه بخری به این نکات توجه کن

قدم دوم

قسمت برگ یا تاج آناناس رو به کمک یک چاقوی تیز جدا کنید و مراقب باشید که به آن آسیب نرسانید. سپس چند ردیف از برگ ها را جدا کنید تا کمی پایین تاج آناناس خالی شود. این کار کمک می کند تا بعد از ریشه زدن و کاشتن کمی از ساقه بیرون از خاک بماند.

قدم سوم

تاج جدا شده را وارونه کنید و آن را برای یک هفته رها کنید. این کار باعث می شود زخم هایی که در اثر برش و جدا کردن برگ ها ایجاد شده اند سفت شوند. فراموش نکنید که این مرحله برای کاشت آناناس ضروری است. بعد از انجام این مراحل یک تاج آناناس دارید که آماده کاشته شدن است.

قدم چهارم

شیشه یا لیوانی انتخاب کنید که ساقه تاج از آن عبور کند ولی در حدی بزرگ نباشد که کل تاج داخل آب غوطه ور شود. یک روش برای جلوگیری از غوطه ور شدن در آب استفاده از خلال دندان است! خیلی ساده چهار خلال دندان را در ساقه فرو کنید به طوری که وقتی خلال دندان ها روی لبه ظرف آب قرار می گیرند، ساقه تاج به اندازه کافی داخل آب قرار گیرد.لیوان یا ظرف را پشت یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید که دمای متعادلی داشته باشد و زیاد گرم یا سرد نباشد. برای جلوگیری از رشد کپک ها آب ظرف را هر دو یا سه روز عوض کنید. ریشه زدن آناناس از چند روز تا چند هفته طول می کشد و بالاخره پیدایش ریشه های سفید نشان از شروع رشد آن دارد.

قدم پنجم

کاشت تاج آناناس در خاک است. بعد از اینکه ریشه های سفید رنگ رشد مناسبی پیدا کردند و کمی بزرگ شدند یک گلدان مناسب با ارتفاع حدود 15 سانتی متر انتخاب کنید. برای پر کردن گلدان بهتر است از مخلوطی از خاک باغچه، کوکوپیت و خاک برگ استفاده کنید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد .گیاه را کاملا در وسط گلدان بکارید به طوری که همه برگ ها بالای خاک باشند و همه ریشه ها داخل خاک قرار بگیرند. کمی به آن آب دهید تا خاک نشست کرده و ریشه در خاک سفت شود.

معجزه خوردن آناناس با نمک

مراحل نگهداری از آناناس

آناناس به یک تا سه ماه زمان نیاز دارد تا ریشه های آن به طور کامل رشد کنند. در این مدت دمای نگهداری نباید کمتر از 18 درجه سانتی گراد شود. پس اگر زمستان های سردی دارید،گلدان آناناس خود را در مکان سرد قرار ندهید. در این مدت لازم نیست از کود و دیگر موارد کمکی استفاده کنید. فقط هفته ای یک بار به گونه ای آن را آبیاری کنید که خاک همیشه خیلی خشک یا خیلی خیس نباشد. خاک باید طوری باشد که وقتی آن را لمس می کنید، حس مرطوب بودن داشته باشید. برای اینکه آناناس شما میوه دهد، وقتی آناناس با ریشه هایش جای خود را توی گلدان محکم کرد، آن را به یک گلدان با ارتفاع 30 سانتی متر یا بیشتر انتقال دهید و در طول تابستان هر ماه یک بار به آن کود دهید.

فراموش نکنید که بهترین مکان برای قرار دادن این گلدان کنار پنجره ها و یا جایی است که در بیشتر طول روز نور خورشید را دارد. گاهی گل دادن و تبدیل آن به میوه آناناس چندین سال طول می کشد پس اگر دوست دارید که گل زیبای آناناس و میوه آن را ببینید با کمی صبر از آن مراقبت کنید و از دیدن آن در خانه خود لذت ببرید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

  • ژیلا جوادی

    کامل بود تشکر از مقاله شما نوع خاک و آبیاری به من خیلی کمک کرد