لوبیا مخصوص قورمه سبزی | لوبیای مناسب قورمه سبزی

چه لوبیایی بریزیم تو قورمه سبزی؟ | لوبیای خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟

در این مطلب از سایت سبک زندگی با ما همراه باشید تا بهترین لوبیای مخصوص قورمه سبزی را برایتان معرفی کنیم.

لوبیا قورمه سبزی
ویکی گردی:

لوبیا برای قورمه سبزی چی بهتره؟ شاید دشوارترین کار برای آشپزهای جوان انتخاب بهترین لوبیا برای قورمه سبزی باشد. قورمه سبزی از جمله معروف‌ترین و محبوب‌ترین خورشت‌های ایرانی به شمار می‌رود و پخت این غذای فوق‌العاده خوش‌مزه هم به دقت و ظرافت خاصی نیاز دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات کامل انتخاب لوبیا برای قورمه سبزی را برایتان توضیح دهیم.

لوبیای خورشت قورمه سبزی

استفاده از لوبیا در قورمه سبزی

معمولا در شمال ایران قورمه‌ سبزی بدون حبوبات پخته می‌شود و یا آنکه شنبلیله در آن حذف شده و با لوبیا چیتی درست می‌کنند. در شهر تهران بیشتر لوبیای چیتی یا لوبیای قرمزمورد استفاده واقع می‌گردد. تبریزی‌ها برا پخت این خورشت سبزی‌ها را سرخ نمی‌کنند و از لوبیای چشم بلبلی استفاده می‌کنند و در خوزستان هم رب گوجه ‌فرنگی به خورشت قورمه‌ سبزی اضافه می‌کنند. در خصوص لوبیاها جالب است بدانید که خانواده لوبیاها از دسته‌بندی مختلفی برخوردار هستند که از معروف‌ترین آن‌ها باید لوبیا چیتی و لوبیا قرمز را نام برد. لوبیاها گنجینه‌های کوچک و دانه‌های ارزشمند طبیعت هستند.

لوبیای خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بدین منظور که قورمه سبزی باکیفیتی داشته باشید، لازم است دقت بسیاری در هنگام خرید حبوبات این خورشت داشته باشید. اصلی‌ترین انتخاب به حبوبات فله مربوط می‌شود. چنانچه حبوبات کهنه و بی‌کیفیتی تهیه نمایید، انتظار نداشته باشید که خورشت خوش‌مزه‌ای داشته باشید. لوبیاهایی که کهنه و دیرپز هستند علاوه بر آنکه به مدت طولانی برای پخته شدن نیاز دارند، باعث می‌شوند تا خورشت قورمه سبزی هیچ‌گونه لعابی نداشته باشد و اصطلاحا جا نیفتد.

رنگ لوبیا

نخستین راه جهت شناخت بهترین لوبیا توجه داشتن به رنگ آن‌ها است. لوبیا چیتی کرم رنگ بوده و دارای رگه‌هایی به رنگ قرمز و صورتی است. در صورتی که در زمان خرید لوبیا چیتی دانه‌هایی را مشاهده نمودید که تیره رنگ بودند و یا رگه‌هایش به رنگ قرمز پررنگ و تیره بود، توصیه می‌کنیم از خرید آن‌ها صرف نظر کنید. دومین راه جهت شناخت لوبیای خوب به سایز دانه‌ها مربوط می‌شود. هر اندازه دانه‌ها ریزتر باشند، احتمال اینکه لوبیا‌ها کهنه‌تر باشند، بیشتر خواهد بود.

ظاهر لوبیا

سومین مورد به چروک بودن پوست لوبیا مربوط می‌شود که چنانچه لوبیا از پوستی صاف برخوردار باشد، در نهایت زودپز و در صورتی که لوبیا دارای پوستی چروکیده و یا کرم خورده باشد، نشان دهنده دیرپز بودن خواهد بود. مورد دیگر این است که در زمان خرید، تمیز بودن لوبیا را مورد توجه قرار دهید. چنانچه لوبیا چیتی دارای خاک و کلوخ باشد‌، به احتمال قوی تازه نبوده و فاسد است و مدت بسیار طولانی را برای پخت از شما خواهد گرفت.

تازه بودن لوبیا

در حبوبات بسته‌بندی شده، تاریخ انقضا و تاریخ تولید بسیار حائز اهمیت است. در زمان انتخاب بهترین لوبیا برای قورمه سبزی از فروشگاه‌ها حتما به تاریخ انقضای درج شده روی آن توجه نمایید. لوبیاهایی که تاریخ تولید آن‌ها بیش از دو سال گذشته است، به طور قطع دیرپز بوده و برای پخته شدن به مدت زمان بسیار زیادی نیاز خواهند داشت.

نکات خرید لوبیای ایرانی

امروزه افراد برای تهیه کالاهای ضروری خود همچون لوبیا چیتی به خرید اینترنتی روی آورده‌اند. چرا که این روش خرید علاوه بر ساده‌تر بودن آن امکان ایجاد مقایسه میان کالاها را نیز فراهم می‌سازد. نکته بعدی در خصوص مبدا لوبیا چیتی است. در حال حاضر چینی‌ها با هر محصولی به رقابت می‌پردازند که لوبیا چیتی ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این محصول را برای فروش به ایران صادر می‌کنند. بهتر است در زمان خرید دقت لازم را به ایرانی بودن لوبیا چیتی یا چینی بودن آن داشته باشید.

منبع: سبک زندگگی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر