لوبیا | خوراک لوبیا | طرز تهیه خوراک لوبیا

فوت و فن پخت خوراک لوبیا چیتی لعاب دار | خوراک لوبیا رو اینجوری بپز

خوراک لوبیا شاید در ظاهر یک خوراک ساده به نظر برسد، ولی برای این که مثل بیرون یا مدل‌های بازاری تهیه کنید باید یک سری نکات را رعایت کنید.

لوبیا
ویکی گردی:

خوراک لوبیا چیتی یکی از خوراک‌های بسیار خوشمزه و محبوب است که ما ایرانی‌ها این غذا را به عنوان صبحانه و عصرانه یا غذای اصلی سرو می‌کنیم. خوراک لوبیا چیتی بسیار مقوی و سالم است و شما می‌توانید به صورت ساده یا با قارچ و سیب زمینی سرو کنید، شاید نمونه‌های کنسروی خوشمزه باشند، ولی اگر همه فوت و فن‌های و ترفند‌ها را یاد بگیرید می‌توانید مانند بیرون یک خوراک لوبیا خوشمزه و لعاب دار تهیه کنید.

خوراک لوبیا اصولا با لوبیا چیتی تهیه می‌شود، ولی در بعضی رسپی از لوبیا قرمز یا سفید نیز استفاده می‌شود. این که نخستین بار چه کسی این خوارک را تهیه کرد اطلاعاتی در دسترس نیست، اما در حال خاضر استان‌های گیلان، زنجان، آذربایجان و لزستان از جمله استان‌های هستند که لوبیا چیتی را کشت می‌کنند.

با گوجه سبز لواشک خونگی درست کن + طرز تهیه 

حتما از لوبیا چیتی استفاده کنید تا لعاب بهتری به خوراک بدهد و از شب قبل خیس کنید و چندین بار آب لوبیا را تعویض کنید تا هم نفخ آن گرفته شود و هم راحت‌تر پخته شود.

پیاز داغ فراوان و قارچ و سیب زمینی سه ارکان اصلی داشتن یک خوراک لوبیا لعاب دار می‌باشد.

زمان پخت لوبیا بین ۲ الی ۳ ساعت می‌باشد و باز چک کنید و قارچ‌ها را در ۴۰ در قیقه انتهای اضافه کنید.

اگر زمان کافی برای خیساندن لوبیا ندارید آن را ۵ دقیقه بجوشانید و بعد از روی حرارت بردارید.

هرچقدر شعله ملایم‌تر باشد و خوراک با حرارت کمتر بپزد خوشمزه‌تر می‌شود.

خوراک لوبیا را بهتر است با لیموترش و گلپر و کره سرو کنید.

برای لعاب این خوراک بهتر است یک سیب زمینی را به صورت درسته داخل آن قرار دهید و زمانی که پخت با گوشتکوب بکوبید تا له شود و بعد با کمی آب خوراک مخلوط کنید و اضافه کنید.

اگر زمان کافی برای تهیه خوراک ندارید می‌توانید از زودپز استفاده کنید.

برای این که خوراک شما خوشرنگ باشد بهتر است ابتدا بگذارید تا لوبیا نیمه پخت شود و بعد رب را جداگانه با ادویه‌ها تفت دهید و اضافه کنید تا رنگ خوراک زیبا‌تر باشد.

خوراک لوبیا شاید در ظاهر یک خوراک ساده به نظر برسد، ولی برای این که مثل بیرون یا مدل‌های بازاری تهیه کنید باید یک سری نکات دیگر را رعایت کنید مانند:

حتما پیاز را به صورت رنده شده استفاده کنید تا باعث لعاب دار شدن خوراک شود.

اگر دوست دارید به خوراک لوبیا قارچ اضافه کنید باید آن‌ها را اسلایس کنید و داخل کره و سیر تفت دهید تا عطر بی نظیری به خوراک بدهد.

به دلخواه برای گرفتن نفخ می‌توانید در انتها کمی پودر دارچین نیز اضافه کنید.

بهتر است ادویه‌ها را با قارچ تفت دهید و بعد اضافه کنید.

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی بدون سیاهی و تلخی + آموزش

می‌توانید از عصاره قلم یا گوشت که به صورت آماده وجود دارد استفاده کنید و یا یک عدد قلم را بجوشانید و آب آن را صاف کنید و خوراک را با آن تهیه کنید.

از اضافه کردن بیش از حد رب جلوگیری کنید، زیرا باعث تیره شدن خوراک می‌شود.

وقتی لوبیا‌ها حسابی نرم شد و پخته شده خوراک شما حاضر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

  • ناشناس

    سلام لوبیا اگر خوب پخته و له شود و چندین بار غذا را هم بزنیم لعابدار می شود و احتیاجی به سیب زمینی ندارد میتوانیم مقداری لوبیا را با پشت قاشق در غذا له کنیم