کاکتوس | تکثیر کاکتوس

آموزش کامل روش پیوند زدن کاکتوس | نکات و اشتباهات تکثیر

امروزه کاکتوس هایی را می بینیم که ظاهر عجیب و زیبایی دارند این کاکتوس ها با عمل پیوند زدن به این شکل درآمده اند شما هم می توانید این کار را انجام دهید.

کاکتوس
ویکی گردی:

چگونه عمل پیوند زدن کاکتوس انجام می گیرد؟ برای اینکه چند گلدان زیبای کاکتوس داشته باشیم می توانیم کاکتوس ها را باهم پیوند بزنیم. با پیوند زدن می توان شکل های نو و هم کاکتوس های رنگی تولید کرد و کاکتوس های بیمار را درمان نمود.

همچنین با پیوند زدن می توان سرعت گلدهی کاکتوس را بالا برد. بیشتر کاکتوس ها بعد از 5 - 4 سال گل می دهند، اما اگر روی پایه مناسب پیوند زده شوند می توان سن گلدهی شان را خیلی پایین آورد به 3 تا 4 ماه هم رساند.

فواید زغال برای گیاهان و طریقه استفاده از آن + فیلم آموزشی

اگر شما نیز دوست دارید چند کاکتوس زیبا داشته باشید این بخش از رازهای باغبانی در ویکی گردی را که درباره طریقه پیوند زدن کاکتوس است، از دست ندهید. 

وسایل مورد نیاز برای پیوند کاکتوس

  • دستکش برای در امان ماندن از تیغ های کاکتوس
  • پنس یا یک انبر یا موچین برای درآوردن تیغ ها از دست
  • یک چاقوی تیز یا تیزبر (کاتر) برای برش
  • کش لاستیکی مرغوب برای نگه داشتن پیوند
  • الکل برای ضدعفونی چاقو

طریقه انجام عمل پیوند زدن کاکتوس:

1. ابتدا چاقو یا تیزبر را با الکل ضدعفونی کنید تا بیماری از کاکتوسی به کاکتوس دیگر منتقل نشود.

2. پایه ای را انتخاب کنید که سالم باشد تا بتواند پیوندک را تحمل نماید و قسمت انتهایی سر پایه را به صورت افقی برش بزنید . برای برش زدن چاقوی شما باید تیز باشد زیرا در صورت کند بودن چاقوی شما این بخش موقع برش کمی لهیده می شود و ممکن است پیوند، خوب نگیرد.

3. لبه های کناری پایه را از بغل به صورت اریب برش بزنید . اکنون سطح مقطع پایه شبیه هشت وجهی می شود. لبه ها را باید بزنیم زیرا چند روز بعد سطح برش خشک و چروکیده می شود و پیوندک پس می زند.

4. برای برش پیوندک دوباره چاقو یا تیزبر را ضد عفونی کنید.

5. برای اینکه احتمال پیوند زدن بالا برود باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم چفت شود . برای اینکه پیوندک پس نزد بهتر است ،پایه کمی بزرگ تر از پیوندک باشد، زیرا بعد از پیوند، پیوندک رشدش سریع تر است و پایه رشد جزئی دارد بنابراین باید پایه توانایی نگهداری آن را داشته باشد.

آموزش کاشت هندوانه در خانه داخل گلدان + فیلم 

6. با پنس پیوندک را از روی کاکتوس هایی که بچه کرده اند ، بردارید و با چاقوی تیز یا تیزبر لایه نازکی از کف آن را ببرید و روی پایه قرار دهید. حلقه آوندی پایه و پیوندک را با هم میزان کنید و پیوندک را روی سطح پایه بلغزانید تا هوا بین محل پیوند نرود.

7. چند تا کش دور گلدان بیاندازید تا از بالای پیوندک رد شود و کل ارتفاع گلدان را در برگیرد و پیوندک را محکم نگه دارد . اگر کش دور گلدان محکم باشد ، پیوند هم خوب می گیرد.

8. در ویکی گردی پیشنهاد می شود برای گلدان های بزرگ از وزنه به جای کش استفاده کنید به صورتی که دو طرف نخ را وزنه ببندید و از روی پیوندک آویزان کنید.

9. کاکتوس را در جایی دور از نور و دمای 20 تا 30 بگذارید و بعد از گذشت چند روز بعد از برقراری پیوند کاکتوس را به مکان دلخواه انتقال دهید.

اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس :

• یکی از علت های بد شکل شدن کاکتوس ها بعد از پیوند، انتخاب غلط اندازه پایه و پیوندک است. باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم جفت شود.

• پایه کاکتوس رو کوتاه انتخاب نکنید زیرا هر چه سطح نور گیر کاکتوس بیشتر باشد فتوسنتز بیشتری می کند و در نتیجه رشد بهتری به پیوندک می دهد.

• اگر می خواهید کاکتوس پیوندی شما سریع بچه بدهد به ریشه پایه دقت کنید زیرا هر چه ریشه های پایه پیوند در زمان پیوند بیشتر باشد پیوندک سریع تر شروع به رشد و بچه دهی خواهد کرد .

• اگر می خواهید پیوندک رشد خوبی داشته باشد باید به رشد پایه پیوند دقت کنید زیرا هر چه رشد پایه پیوند بیشتر باشد رشد پیوندک نیز بیشتر است.

• جهت انتخاب پایه مناسب برای پیوندک از چند نفر مطلع سوال بپرسید زیرا بعضی از پیوندک ها روی پایه های خاصی رشد بهتری از خودشان نشان می دهند .

• اگر می خواهید چند کاکتوس مختلف را روی هم به صورت طبقاتی پیوند بزنید و رنگ بندی مختلفی ایجاد کنید ، توجه نمایید که هر چه که طبقات بالاتر برود از رشد پیوندک کمتر می شوند به این معنی که ممکن است پیوند در طبقه سوم رشد بسیار کمی داشته باشد. سعی کنید بر روی یک پایه کاکتوس بیش از یک پیوند نزنید زیرا رشد مجموعه چند پیوندک بسیار از رشد یک پیوندک کمتر خواهد بود.

• اگر کاکتوس جدید خریده اید و می خواهید روی آن پیوند بزنید اجازه بدهید پایه پیوند رشد جدید بکند زیرا بعد از جا به جایی کاکتوس و خرید آن از جایی به جای دیگر ممکن است رشد کاکتوس متوقف شود و پیوندک رشد نکند

تکنیک ساده و سریع پاک کردن برچسب شیشه + فیلم

بعد از پیوند زدن کاکتوس چه کارهایی باید بکنیم؟

گلدان را آبیاری کنید زیرا پایه قوی است و نیاز آبی اش نسبت به پیوندک بیشتر است. در صورتی که پای گلدان خشک باشد پایه، آب پیوندک را به خود می کشد و آن را خشک می کند اما اگر گلدان آب کافی داشته باشد ، پایه برای آب سراغ پیوندک نمی رود.

موقع آبیاری، روی محل پیوند آب نریزد. برای آبیاری بهتر است گلدان را در یک ظرف آب بگذارید تا گلدان خوب سیراب شود.

پایه کاکتوس را از یک هفته قبل از پیوند آب ندهید زیرا راحت تر پیوند را جذب می کند و پیوند موفق تر خواهد بود. 

زمانِ گرفتنِ پیوند کاکتوس

زمان گرفتن پیوند به نوع پایه کاکتوس بستگی دارد، اما کاکتوس ها طی یک هفته پیوند می گیرد . بعد از یک هفته کش را از روی کاکتوس بردارید زیرا اگر کش بیش از حد بماند به پیوندک فشار وارد شده و پیوندک را خراب می کند.

نکته مهم در مورد پیوند زدن کاکتوس:

اگر اولین بار است که پیوند می زنید پایه را از نوع ستونی یا عمودی (سرئوس) و پیوندک را از نوع گرد و توپی (اچینوپیس) انتخاب نمایید سپس بعد از یادگیری پیوند را روی گونه های دیگر هم امتحان کنید.

بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس:

اواخر بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس ها است زیرا در این زمان ها شیره ی داخلی کاکتوس زیاد است و توانایی گرفتن پیوند را دارند.

واژه های کلیدی :

پایه:همان کاکتوس گیرنده پیوند است که قسمت پایینی و ریشه دار گیاه است و وظیفه دارد بخش بالایی گیاه را تغذیه کند . همانطور که در ویکی گردی عنوان شده است برای پایه بهتر است از کاکتوس های استوانه ای (خیاری یا ماری) و مخروطی استفاده کنید. 

لامپ سوخته رو دور ننداز، خودت تعمیرش کن!

پیوندک:قسمت بالایی ه است که روی پایه قرار می گیرد و عضو دهنده یا اهدا کننده پیوند به حساب می آید. پیوندک می تواند جوانه های جدید یا برش بخشی از گیاه مادری باشد.

حلقه آوندی:با برش کاکتوس در وسط آن یک حلقه دایره ای مشاهده می کنید که مثل قلب آن است. موقع پیوند قلب پایه و پیوندک باید با هم میزان شوند. در برخی کاکتوس ها حلقه آوندی به صورت دو خط موازی است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

  • مجتبی لطفی

    سلام
    ضمن عرض خسته نباشید.اگه ممکنه مطالبی که بعنوان آموزشی توضیح می‌دهید ایکاش فیلم تصویری حتی خلاصه هم شده باشه قراربگیرد.تا مطالب بهتر جا بیفتد.ممنونم