جوش آوردن ماشین | علت جوش آوردن موتور ماشین | راه حل جوش آوردن موتور ماشین

8 علت جوش آوردن ماشین | چطور از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم؟

در روز های گرم سال و در برخی مناطق ممکن است موتور خودرو بنا بر دلایلی جوش بیاورد و لازم است در مواقع جوش آوردن موتور کار هایی را انجام دهیم تا این مشکل را حل کنیم و از سوختن واشر سرسیلندر خودرو جلوگیری کنیم

جوش آوردن ماشین
ویکی گردی:

جوش آوردن ماشین از جمله معضلاتی است که ممکن است بسیاری از افراد را درگیر کند و علاوه بر گرفتن وقت برای خودرو هم مضر باشد. در صورت مواجه با جوش آوردن ماشین بهتر است اقدامات لازم را انجام داده و بعد از اطمینان از قرار گیری خودرو خود رد یک مکان امن، سرعت خنک کردن موتور را بالا ببرید. در ادامه با علت  راه حل جوش آوردن ماشین با ما همراه باشید.

تا به حال برای شما هم پیش آمده که دچار “جوش آوردن خودرو” (cause of car overheats) خود شوید و در حالی که در مسیر رفتن به محل کار یا مهمانی بوده اید گیر کنید. در این مواقع چه می‌کنید؟ به نظر شما علت جوش آوردن خودرو شما چیست؟ به هیچ عنوان نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید. این مشکل برای بسیاری از افراد پیش می‌آید.

نشانه هایی که تو رانندگی حتما به کارتون میاد + فیلم

جوش آوردن ماشین از جمله معضلاتی است که افراد بسیاری با آن درگیر می‌شوند و در مسیر رفت و آمد خود می‌مانند. این معضل به علت های مختلفی رخ می‌دهد که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و رفع آنها بپردازیم. با این بخش از یدک یار همراه باشید.

جوش آوردن ماشین چیست؟

جوش آوردن ماشین که معمولا با بیرون آمدن بخار از زیر کاپوت و اکثرا در روز های گرم تابستانی اتفاق می افتد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که هر اتومبیلی در معرض ابتلا به آن است. منظور از جوش آوردن ماشین همان به جوش آمدن آب رادیاتور یا مایع خنک کننده موتور است که در نتیجه باعث افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو میشود. بدیهی است که جوش آوردن ماشین میتواند ضرر جبران ناپذیری را به خودرو شما وارد کند.

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

همانطور که گفته شد، جوش اوردن ماشین از جمله مشکلاتی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند و بهترین راه حال برای آن در وهله اول اطلاع از علت بروز آن است. هنگامی که در سیستم خنک کننده خودرو مشکلی به وجود می‌آید و خنک کردن موتور به درستی انجام نمی‌شود، دمای مایع خنک کننده موتور بالا رفته و خودرو به اصطلاح جوش می‌آورد. در ادامه به “مهمترین دلایل جوش آوردن ماشین” خواهیم پرداخت (گفتنی است اینها دلایل اصلی جوش آوردن هر خودرویی است):

خرابی رادیاتور ماشین

میتوان رایج ترین علت جوش آوردن ماشین را خرابی در رادیاتور ماشین دانست. خرابی رادیاتور خودرو به معنی گرفتگی، شکستن، ترک خوردن، کج شدن پره ها و هر موردی که باعث کاهش راندمان رادیاتور شود. با کاهش بازده رادیاتور دما مایع خنک کننده به خوبی کاهش پیدا نکرده و دمای موتور تا جوش آوردن بالا خواهد آمد.

درست کار نکردن فن رادیاتور

یکی دیگر از رایج ترین “دلایل جوش آوردن ماشین” درست کار نکردن فن رادیاتور است. فن رادیاتور با چرخش خود منجربه هدایت هوا به سمت رادیاتور و در نتیجه خنک کردن آب رادیاتور میشود. در صورتی که عمکرد این قطعه با مشکل روبرو شود روند کاهش دما موتور نیز به درستی انجام نشده و در نهایت موتور خودرو جوش می آورد.

گرفتگی در مسیر حرکت آب

وجود ذرات ریز، گرد و غبار، قطعات زنگ زده، تکه لوله های فرسوده، رسوب آب و همچنین ذرات آلوده به مرور زمان منجر به گرفته شدن مسیر و مجرای جریان آب رادیاتور شده و بعد از مدتی آن را مسدود می‌کند. در این حالت، سیستم خنک کننده به درستی کار خود را انجام نداده و دمای موتور بالاتر از حد معین رفته و ماشین جوش می‌آورد.

استفاده از مایع خنک کننده نامناسب

نامرغوب بودن آب رادیاتور یکی دیگر از مهم ترین دلایل جوش آوردن ماشین است. اگر آب رادیاتور شما استاندارد نباشد و نقطه جوش پایین تر یا حتی در حد آب معمولی یعنی ۱۰۰ درجه سانتی گراد داشته باشد، حرارت آن سریع بالا رفته و به نقطه جوش میرسد. در نتیجه موتور خودرو خنک نشده و ماشین جوش خواهد آورد.

لکه روغن ماشین رو چجوری از کف پارکینگ پاک کنیم؟ 

کم یا زیاد بودن حجم مایع خنک کننده

اصلی ترین عنصر تاثیر گذار در سیستم خنک کنندگی خودرو آب رادیاتور یا دقیق تر مایع خنک کننده آن است. توجه داشته باشید که مایع خنک کننده رادیاتور همیشه باید در حد مشخصی باشد و کم و زیاد نشود و همچنین از مایع خنک کننده مناسب و باکیفیت در آن استفاده شود. کم یا زیاد بودن حجم آب در سیستم خنک کننده ماشین موجب میشود تا راندمان این سیستم کاهش یافته و در نتیجه موتور ماشین به خوبی خنک نشود و این اتفاق در زمانی که خوردو زیر فشار باشد منجربه جوش آوردن ماشین خواهد شد.

نشتی در سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده خودرو شامل بخش های مختلفی است  و اتصالات متعددی را در بر می‌گیرد. حال اگر این اتصالات و کابل ها دچار مشکل شود منجر به نشتی شود مایع خنک کننده موتور کاملا تخلیه شده و عملا سیستم خنک کننده ماشین از کار خواهد افتاد. بدیهی است در ادامه شاهد جوش آوردن خودرو خواهیم بود.

خرابی پمپ آب یا واتر پمپ

به گردش درآوردن آب رادیاتور وظیفه واتر پمپ است لذا وجود هر گونه اختلال در آن موجب توقف گردش آب در سیستم خنک کننده و جوش اوردن ماشین خواهد شد.

خرابی ترموستات

ترموستات ماشین دمای آب رادیاتور را اندازه گیری کرده و در صورتی که دمای آن از حدی افزایش یابد شدت گردش آب رادیاتور را افزایش خواهد داد. حال تصور کنید این قطعه دارای مشکل شده و در دمایی که باید مسیر آب را باز کند، مانع گردش آب شود! بدیهی است شاهد جوش آوردن ماشین خواهید بود.

در شرایطی که نقصی در سیستم خنک کننده وجود داشته و این سیستم به درستی کار نکند هر یک از موارد زیر میتواند دلایل جوش آوردن ماشین باشد:

 • رانندگی در سربالایی به مدت طولانی
 • استفاده از دنده های سنگین در مدت زمان طولانی
 • رانندگی در ترافیک برای مدت طولانی
 • بسته شدن جلو پنجره با گل یا آشغال
 • اقدامات لازم هنگام جوش آوردن خودرو

مهم ترین قدم حفظ آرامش و خونسردی خود است که در این مواقع باعث می‌شود بهتر و بهینه تر فکر کنید و به دنبال راه حل بگردید. در وهله دوم، بعد از جوش آوردن ماشین باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

رانندگی نکنید!

زمانی که خودرو جوش می‌آورد رانندگی مجدد در این مواقع وضعیت خودرو را بدتر می‌کند چرا که پیستون و سیلندر مجدد در حال فعالیت و بالا بردن دمای موتور هستند. بنابراین، بهتر است بعد از بروز این مشکل در جایی امن توقف کنید تا به موتور فشار کمتری بیاید.

ماشین را در مسیر مستقیم قرار دهید!

ماشین را نه در سربالایی و نه در سرازیری قرار دهید! تنها آن را در مسیری مستقیم قرار داده تا بعد از ریختن مقداری آب بر روی رادیاتور جریان هوا بتواند این میزان خیسی را خنک تر کرده و در نتیجه به خنک شدن زودتر موتور کمک کند.

ماشین را خاموش نکنید!

در حالتی که خودرو شما جوش آورده به هیچ عنوان ماشین را خاموش نکنید و اجازه دهید تا مایع خنک کننده سریعتر موتور را خنک کند. اگر در این حالت ماشین را خاموش کنید، نه تنها موتور سریع خنک نمی‌شود بلکه باعث چسبیده شدن رینگ به دیواره سیلندر شده و موتور به اصطلاح جام می‌کند و آسیب بسیار جدی به موتور وارد میشود.

اشتباه مرگبار هنگام پر کردن باک بنزین

کاپوت را بالا بزنید!

بعد از اینکه متوجه جوش اوردن خودرو شدید، کاپوت ماشین را بالا بزنید تا بخار سریعتر از کاپوت خارج شده و موتور زودتر خنک شود.

به هیچ عنوان درپوش رادیاتور را باز نکنید!

یکی از خطرناک ترین اقدامات بعد از جوش اوردن خودرو این است که درپوش رادیاتور را باز کنید! به دلیل دمای بسیار بالا، آب رادیاتور و بخار آن به صورت انفجاری با باز شدن درب رادیاتور به بیرون پرتاب شده و با این کار سلامت خود را به خطر خواهید انداخت. با استفاده از دستمالی مرطوب درپوش را به خلاف جهت عقربه های ساعت کمی بچرخانید تا آب داغ و بخار با زاویه متناسب خارج شود.

روی موتور آب نریزید!

به علت جنس بدنه چدنی حساس و شکننده موتور، در صورت ریختن آب سرد بر روی آن، احتمال ترک خوردگی وجود خواهد داشت. می‌توانید مقداری آب را که با دمای محیط یکسان است بر روی دیواره رادیاتور بریزید تا به سرعت بخشیدن خنک شدن آن کمک کنید.

نکاتی ایمنی در هنگام جوش آوردن خودرو

 • از محلول های بالای ۶۰% یا کمتر از ۳۵% ضدیخ استفاده نکنید

 • هرگز متانول یا الکل به مایع خنک کننده وارد نکنید

 • درب رادیاتور را باز نکنید
 • از مایع خنک کننده موتور برای شستن شیشه استفاده نکنید
 •  

در نهایت بهتر است کمی صبر کنید و توقف خود را به عقب بیاندازید تا موتور به طور کامل خنک شود و آب رادیاتور نیز بتواند خود را بازیابی کند. بعد از خنک شدن ماشین، بهتر است میزان آب موجود در رادیاتور را چک کنید و در صورت کم بودن به آن آب اضافه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • سادات

  ممنون از راهنمائیتون اما بنده دوبار که مشکل جوش آوردن داستم وهیچکدوم از این ده نظر نبود..علت مینیاتوری کالسکه ای بود که یافیوزاش اب شده بود یا از زیر سیم اتصال کالسکه ای آب وقطع شده بود وفن کار نمیکرد..حالا علت اب شدن این فیوزها رابفرمایید

 • علیرضا

  سلام اینجانب ماشینی خریدم ونمیدونم که از گاز بیشتر استفاده کرده وفیلر هم نزده بود وکاربراتور را هم سر ویس نکرده بود ودر ضمن از وضعیت فن‌ها هم بی خبر بود طوری شده بود که ماشین به محض روشن شدن جوش می‌آورد که بنده با رفع کردن همه موارد وسرویس کردن ماشین وریختن آب تسویه شده و ضد یخ به لطف خدا مشگل رفع شده ودیگه ماشین جوش نمیاره وبخوبی رو بنزین کار می‌کند. متشکرم

 • ناشناس

  راضیکننده ااست وتنوع دارد

 • ناشناس

  باسلام بسیار خوب ومویثر است راجع جوش آوردن ماشین این موتور های پژو درتابستان همیشه داغ وجوش میآورند واکثرآ ازاین گرفتاری ماشینشان گله مندند ای کاش منهدسین ایران خودرو موتوری چهار فصل خوبی درست میگردند نه موتورهای قبل وپرمصرف وهمیشه داغ ماازاین ساخت وسازهایشان ناراحت وناراضی هستیم
  دقت نمیکنند درتهیه موتورهای خوب مثل چین جاپن آلمان ایتالبآ وغیرو بلد نیستند کوپی سازی کنند از موتورهای پرقدرت وبادوامشان باارادت راننده تاکسی سرویس
  اسنپ ......رضا