هندوانه | نکات خرید هندوانه | روش تشخیص خربزه شیرین

چگونه هندوانه، طالبی و خربزه رسیده و آبدار رو تشخیص بدم؟

تشخیص هندوانه قرمز، خربزه رسیده و خوب و همچنین طالبی شیرین برای افراد کار دشواری است که با در نظر گرفتن این چند نکته به راحتی می توان میوه خوب را تشخیص داد.

هندوانه
ویکی گردی:

هندوانه، طالبی و خربزه از میوه های آبدار و خوشمزه فصل تابستان هستند که به سبب داشتن آب فراوان به راحتی می توانند آب از دست رفته بدن شما را در هوای گرم تامین نمایند. در این بخش از ویکی گردی شما را با راهنمای خرید هندوانه، طالبی و خربزه و برخی از ترفندهای خرید این میوه های خوش طعم تابستانی آشنا می کنیم تا با این ترفندها بتوانید هندوانه، طالبی و خربزه رسیده و شیرین را از نوع نارس آنها تشخیص دهید.

تشخیص رسیدگی و شیرینی خربزه

خربزه یکی از میوه های تابستانی خوشمزه است که اگر نارس و شیرین باشد ، مزه ای مانند کدو سبز خواهد داشت. اگر می خواهید خربزه ای شیرین و خوشمزه انتخاب نمایید، سراغ خربزه های نوبر نروید، خربزه شیرین حدود یک ماه بعد از نوبرانه به بازار می آیند. در انتخاب خربزه به نکات زیر دقت کنید تا خربزه ای شیرین و خوشمزه انتخاب نمایید.

تخم این میوه تابستانی هوش کودک را افزایش می‌دهد

خربزه

به رنگ پوست خربزه دقت کنید:

خربزه شیرین ، پوستی زبر و زرد دارد و راه های طولی آن به رنگ سبز کمرنگ است. خربزه هایی که پوست زرد دارند کاملا رسیده هستند و خربزه نارس می باشد .

پوست خربزه باید کمی چسبناک باشد:

پوست خربزه ای باید کمی چسبناک باشد تاخربزه سیرین و خوشمزه باشد.

هیچ قسمتی از پوست خربزه نرم نباشد:

نرم بودن پوست خربزه نشانه خراب شدن آن است . اگر قسمتی از پوست خربزه نرم باشد نشانه این است که خربزه در آستانه ترشیدگی و اسیدی شدن است.

هنگام خرید خربزه را تکان دهید:

هنگام خرید خربزه شیرین ، آن را تکان می دهید تا متوجه حرکت تخمه های خربزه درون میوه شوید.

بوته خربزه باید از آن جدا شده باشد:

بوته خربزه باید از آن جدا شده باشد و فرورفتگی کمی در همان محل وجود داشته باشد.

نکته:

حتما خربزه را پس از بریدن بدون جدا کردن تخمه های آن درون یخچال نگهداری نمایید و روی آن را با یک کیسه بپوشانید یا آن را به چند بخش تقسیم کنید و درون ظرف دردار در یخچال قرار دهید.

تشخیص رسیدگی و شیرینی طالبی

برای اینکه یک طالبی رسیده انتخاب نمایید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

ناشتا سیب بخورید! | درمان کبد چرب با خوردن سیب

طالبی

طالبی را بو کنید:

یک طالبی خوب و شیرین، بو عطر عالی و خوشایندی دارد.

به پوست آن دقت کنید :

طالبی رسیده باید پوستی زبر داشته باشد . رنگ طالبی باید زرد و اندکی متمایل به سبز یا زردی کمرنگ و کرم مانند باشد.

شکل طالبی را در نظر بگیرید :

سر طالبی، و همه قسمت های آن نباید نرم باشد زیرا این نوع طالبی احتمالا از رسیدگی هم گذشته و در حال ترشیدن است.

 

چندین راه برای تشخیص رسیدگی و شیرینی هندوانه

برای تشخیص رسیدگی و شیرینی هندوانه به نکات زیر توجه کنید.

به رنگ پوست هندوانه دقت کنید:

در قسمتی از پوست هندوانه های راه راه لکه بزرگ تغییر رنگ یافته ای دیده می شود که نشان دهنده سطح تماس پوست هندوانه با زمین است. اگر رنگ این قسمت سفید متمایل به سبز باشد، هندوانه نارس و اگر که نشان دهنده سطح تماس پوست هندوانه با زمین است به رنگ زرد روشن متمایل به کرم باشد و خطوط هندوانه موازی و صاف و تیره تر باشد ، هندوانه رسیده است .

هندوانه

به شکل هندوانه توجه نمایید:

 • هندوانه هایی که شکل نابهنجار دارند ، با آب یا نور ناکافی رشد کرده اند و اما هندوانه های رسیده یک دست و به ظاهر یک شکل هستند.
 • هندوانه های رسیده و شیرین دارای بافت صاف می باشند.
 • هندوانه های راه راه رسیده هرچه گردتر باشند شیرین تر و هر چه کشیده تر باشند آبدارتر هستند.
 • هندوانه هایی که با پوست براق بهتر از رنگ مات هستند.

به دم یا همان ساقه متصل به هندوانه دقت کنید:

دم یا همان ساقه متصل به هندوانه نشان دهنده رسیده بودن و یا نارس بودن هندوانه است. اگر دم هندوانه سبز باشد بدین معنی است که هندوانه نارس بوده و زود چیده شده اما اگر دم هندوانه خشک باشد یعنی هندوانه رسیده است.

به صدای ضربه زدن به هندوانه توجه کنید:

اگر هندوانه ترد و آبدار باشد ، در اثر ضربه زدن به هندوانه، صدای توخالی و پوک شنیده می شود. معمولا هندوانه های پوست نازک این صدا را می دهند اما اگر به هندوانه نارس و پوست کلفت ضربه وارد شود ، هندوانه صداهای گنگ یا گرمب می دهد.

آموزش کامل خرید، پاک و فریز کردن نخود فرنگی + نکات

 

هندوانه را بین دو دست خود بفشارید:

برای تشخیص هندوانه رسیده هندوانه را بین دو دست بفشارید تا بتوانیدبا اعمال فشار و ایجاد شکافی در داخل بافت هندوانه متوجه تردی آن شوید.

به وزن هندوانه توجه کنید:

معمولا هندوانه های رسیده پوست نازک و سبک ترند اما ممکن است سبک بودن هندوانه نشانه پوک بودن آن دانست . پوکی نشان می دهد که آب مازاد هندوانه جذب شده است. هر چه صدا بم تر باشد بهتر است. هر چه انعکاس صدا سریع تر به گوش برسد بهتر است. اگر به هندوانه ضربه بزنید، صدای بم، آهسته و طبل مانند مثل تاپ تاپ ، نشانه رسیده بودن هندوانه است و صدای زیر و بلند مثل تق تق نشان دهنده این است که هندوانه نارس است.

به گوشت هندوانه دقت کنید:

اگر هندوانه ای به شرط چاقو خریده اید، هندوانه ای را انتخاب کنید که دارای گوشت قرمز روشن و دانه های قهوه ای تیره یا سیاه باشد. قاچ های هندوانه نباید رگه های سفید ، گوشت خشک و رنگ پریده و دانه های زیاد سفید رنگ داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

 • علی

  بلاخره نفهمیدیم

  خربزه هایی که پوست زرد دارند رسیده هستند

  یا نارس؟