پنیر | مضرات پنیر |خواص پنیر

اتفاق عجیبی که بعد از خوردن پنیر در بدن می افتد؟! + فیلم

پنیر یک جزء معمول در بسیاری غذاهای پرطرفدار از برگرها و پیتزا گرفته تا سالاد و ساندویچ ها است و همچنین به عنوان اسنک یا چاشت یا اشتها آور هم استفاده می شود؛ اما اثرات پنیر بر سلامت ما چیست؟

پنیر خانگی
ویکی گردی:

پنیر یک جزء معمول در بسیاری غذاهای پرطرفدار از برگرها و پیتزا گرفته تا سالاد و ساندویچ ها است و همچنین به عنوان اسنک یا چاشت یا اشتهاآور هم استفاده می شود؛ اما اثرات پنیر بر سلامت ما چیست؟ میزان مصرف پنیر در میان کشورهای جهان متفاوت است و بیشترین میزان مصرف پنیر در کشورهای اروپایی مانند یونان، فرانسه و آلمان رخ می دهد.

اما اینکه پنیر گزینه سالمی برای تغذیه باشد، بسته به خصوصیات فردی شما و نوع میزان پنیر مصرف شده دارد. برخی از پنیرها هستند که میزان بالایی از پروتئین و کلسیم دارند، اما انواع دیگری هم از پنیر مملو از سدیم و چربی های اشباع شده هستند.

طرز تهیه پنیر خانگی خوشمزه با تخم مرغ و خامه + فیلم

برای فردی که به شیر آلرژی دارد، مصرف هر نوع پنیری ممنوع است. افرادی که دچار عدم تحمل به لاکتوز (قند شیر) هستند، بسته به میزان عدم تحملشان ممکن است بتوانند برخی از انواع پنیر را تحمل کنند. افراد گیاهخوار و سایر افرادی که به دلایل شخصی یا بهداشتی از مصرف فراورده های حیوانی پرهیز می کنند، اصلاً پنیر نمی خورند و ممکن است جانشین های غیرلبنیاتی مانند پنیر سویا را انتخاب کنند.

انواع پنیر

هزاران نوع پنیر وجود دارند که ممکن است از شیر حیوانات گوناگون ساخته شده باشند. پنیر شیر گاو، گوسفند و بز ازجمله پرطرفدارترین این انواع هستند.

پنیر شیر کامل: پنیری که از شیر کامل ساخته شده است و حاوی ۶ تا ۱۰ گرم چربی در وعده ۲۸ گرمی اش است؛ و ۴ تا ۶ گرم این چربی ها اشباع شده هستند.

پنیر تازه: پنیرهای تازه که روند کهنه شده را نگذرانده اند، معمولاً میزان رطوبت بالاتری، قوام نرم تر و مزه ملایم تری نسبت به پنیرهای کهنه دارند. برخی از نمونه های پنیر تازه شامل پنیر ریکوتا؛ پنیر خامه ای، پنیر کاتج و پنیر ماسکارپونه هستند.

پنیر کهنه: پنیر کهنه قوام سفت تری دارد و عموماً عمر آن شش ماه یا بیشتر است. هر چه پنیر کهنه تر باشد، غلیظ تر است و رایحه تندتری دارد. پنیرهای چدار، سوئیس، پارمسان و گرویر از نمونه های پنیر کهنه هستند.

پنیر فراوری شده (پنیر پروسس): پنیرهای فراوری شده با نام هایی مانند cheese spread یا cheese flavored را نمی توان اصولاً ازجمله پنیرهای واقعی شمرد و برچسب آن ها هم باید این مسئله را قید کند. هدف از ساخت آنها ایجاد فراورده ای با دوام فروشگاهی بالا برای افزودن اجزایی مانند تشدیدکننده های رایحه یا امولسیون کننده است.

–  پنیرهای غیرلبنیاتی: برای افرادی که لبنیات مصرف نمی کنند، جایگزین های غیرلبنی پنیر مانند پنیر سویا و دائیا (daiya) وجود دارد.

پنیری که از شیر انسان تولید می شود + عکس های عجیب

دلایلی به نفع خوردن پنیر

محصولات لبنی یکی از بهترین منابع غذایی کلسیم از لحاظ دسترس پذیری زیستی (جذب گوارشی) کلسیم هستند. کلسیم نقش مهمی در ایجاد و حفظ استخوان ها و دندان های سالم ایفا می کند و همچنین برای لخته شدن خون، ترمیم زخم و حفظ فشارخون طبیعی مهم است.

همیشه سعی کنید غذاهای غنی از کلسیم را با منابع ویتامین D همراه کنید، چراکه ویتامین D به جذب کلسیم در روده کوچک کمک می کند. ۵۶ گرم از بسیاری از انواع پنیر می تواند حاوی ۴۰ تا ۵۰ درصد نیاز روزانه کلسیم باشد.

دلایل بر ضد خوردن پنیر

رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی سدیم و چربی اشباع شده باشد، احتمالاً خطر فشارخون بالا، بیماری قلبی-عروقی و دیابت نوع ۲ را ا فزایش می دهد. گزارش کمیته مشورتی اصول راهنمای غذایی (DAGC) آمریکا در سال ۲۰۱۰ کاستن از میزان چربی های اشباع را به کمتر از ۷ درصد کل کالری ها (حدود ۱۵ گرم چربی اشباع شده در یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کیلوکالری) توصیه می کند.

پنیر هم حاوی چربی های اشباع شده است، هر چند که برخی از بررسی ها حاکی از آن بوده اند که چربی اشباع شده حاصل از لبنیات ممکن است به اندازه چربی اشباع شده از سایر منابع زیان بار نباشد. برخی از افراد به خاطر گیاهخوار مطلق بودن- یعنی اجتناب از هر غذای با منشأ حیوانی شامل شیر، پنیر، تخم مرغ و عسل- لبنیات نمی خورند.

گروهی دیگر لبنیات را از رژیم غذایی شان حذف می کنند تا از هورمون ها و آنتی بیوتیک های موجود در شیرهای معمولی پرهیز کنند، یا برای اینکه آکنه هایشان تشدید نشود، یا از رژیم غذایی مد روز «پالئو» پیروی کنند.

آلرژی، عدم تحمل و حساسیت

عدم تحمل به لاکتوز عارضه ای است به علت فقدان آنزیم تجزیه کننده قند موجود در شیر برای گوارش مناسب آن به وجود می آید. افراد دچار عدم تحمل لاکتوز ممکن است دچار آروغ زدن، نفخ و بادکردگی یا اسهال هنگام خوردن شیر یا فراورده های لبنیات شوند.

میزان عدم تحمل لاکتوز در میان افراد بسیار متفاوت است. شخصی ممکن است بتوانند لبنیات تخمیرشده با میزان کم لاکتوز مانند ماست یا پنیر کهنه را تحمل کند؛ اما شخص دیگر ممکن است نتواند حتی چند قطره شیر در یک فنجان قهوه را تحمل کند.

محتوای لاکتوز موجود در پنیرهای سفت و کهنه مانند پارمسان و چدار کم است. می توانید مقدار اندکی (حدود ۱۵ گرم) از این فراورده ها را اول امتحان کنید تا ببینند بدنتان چه واکنشی نشان می دهد. تحمل پنیرهای تازه مانند موزارلا ممکن است برای دچار عدم تحمل به لاکتوز مشکل تر باشد. ازآنجایی که بسیاری از افراد دچار عدم تحمل به لاکتوز کمبود کلسیم هم دارند، پنیر ممکن است بتواند به بخشی مهمی از رژیم غذایی آن ها تبدیل شود.

آلرژی به شیر با عدم تحمل به لاکتوز متفاوت است و به واکنش غیرطبیعی ایمنی زا اشاره دارد که در آن دستگاه ایمنی بدن پادتن های آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E تولید می کند که باعث ایجاد علائم آلرژی مانند خس خس سینه، اسهال یا استفراغ می شود.

افراد که واقعاً آلرژی به شیر دارند، باید به شدت از مصرف لبنیات در هر شکلی، ازجمله پنیر پرهیز کنند. علائم آلرژی می تواند شامل آسم، اگزما، ناراحتی گوارشی و نیز خونریزی، ذات الریه و حتی شوک آنافیلاکسی باشد.

جدا از آلرژی و عدم تحمل به لاکتوز، برخی از افراد هستند که به کازئین، یک نوع پروتئین موجود در شیر حساسیت دارند. این حساسیت ممکن است باعث التهاب در سراسر بدن شود و به بروز علائمی از پرخونی سینوس های اطراف بینی، شعله ور شدن آکنه، دانه های پوستی و میگرن بینجامد.

اما اغلب افراد فاقد هیچ کدام از این مشکلات می توانند لبنیات را مصرف کنند، اما اگر گمان می کنید که لبنیات عامل ایجاد برخی از این علائم در شماست، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا آزمایش حساسیت غذا روی شما انجام دهد و مشخص کند آیا رژیم غذایی عاری از لبنیات می تواند علائم شما را بهبود بخشد یا نه.

17 کاربرد فوق العاده ماست برای زیبایی  + روش

احتیاط

مصرف بیش ازحد فسفر که ممکن است پنیر حاوی مقدار زیادی از آن باشد، ممکن است برای افرادی که کلیه شان دچار نارسایی است، زیان بار باشد. تجمع فسفر در خون به علت ناتوانی کلیه در زدودن آن از خون ممکن است مرگبار باشد.

همچنین برخی از بررسی ها نشان داده اند که مصرف بالای کلسیم با افزایش خطر سرطان پروستات همراهی دارد، هر چند که بررسی های دیگری هم چنین رابطه ای میان سرطان پروستات و دریافت کلسیم را نشان نداده اند.

افرادی که داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز، گروهی از داروها که برای درمان افسردگی و پارکینسون به کار می روند، باید از مصرف غذاهای حاوی میزان بالای اسیدآمینه تیرامین به طور طبیعی در پنیرهای کهنه و غذاهای ترشی انداخته و گوشت های نمک سود یافت می شود، خودداری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر