چهارشنبه سوری | کمک به فرد آسیب دیده در چهارشنبه سوری

کمک های اولیه در چهارشنبه سوری | اگر چهارشنبه سوری بیرون میری، اینها رو به خاطر بسپار!

از آنجایی که در شب چهارشنبه سوری، انجام این رسم با بی احتیاطی ها و زیاده روی هایی همراه است که باعث آسیب های زیادی می شود، بهتر است موارد زیر را به خاطر بسپارید.

چهارشنبه سوری
ویکی گردی:

جعفر میعاد فر، رییس سازمان اورژانس کشور گفت: متاسفانه چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است. بیماران قلبی عروقی و سالمندان از جمله گروه‌هایی هستند که دچار آسیب غیر مستقیم در حوادث چهارشنبه سوری می‌شوند. به گفته وی، در سال گذشته ۸۱ درصد از آسیب دیدگان حوادث چهارشنبه سوری، خانم بودند.

اکثر آسیب دیدگان در رنج سنی ۶ تا ۱۸سال و ۳۳ درصد از آسیب دیدگان عابران هستند. آسیب‌های چشمی در حدود ۲۴ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است و میزان سوختگی در حدود ۲۷ درصد رشد داشته است؛ در سال جاری در آذربایجان شرقی هفت نفر فوت کرده اند.

چه کنیم ماهی قرمز عید نمیرد؟

کمک های اولیه در مواجهه با فرد آسیب دیده

  • زمانی که با فردی که دچار سوختگی شده است مواجه می‌شویم،‌ ابتدا اورژانس 115 تماس گرفته و در صورتی که نسبت به اصول کمک‌های اولیه و پیش بیمارستانی آگاه نیستیم از انجام برخی اقدامات خودداری کنیم.
  • باید وضعیت عمومی فرد را به دقت بررسی کنیم، به همین منظور باید از باز بودن راه‌های هوایی و تنفس صحیح فرد اطمینان حاصل  کنیم. در صورتی که مصدوم بیهوش شده است باید سر وی را به سمت عقب کشیده تا زبانش موجب مسدود شدن راه‌های هوایی نشود، در صورتی که مصدوم نبض نداشت باید عمل احیاء، تنفس مصنوعی همراه با ماساژ قلبی را آغاز کرد.
  • ناحیه سوخته شده را باید برای خنک شدن با آب خنک شست و شو داد.محل سوختگی باید حداقل 10دقیقه زیر آب خنک گرفته شود تا دمای ناحیه سوخته کاهش پیدا کند.
  • قبل از آن‌ که محل دچار سوختگی شود، باید وسایلی مثل گردنبند، دستبند، انگشتر، کمربند و کفش‌ مصدوم را درآورد، اما باید به خاطر داشت که اگر لباس مصدوم به ناحیه سوخته چسبیده است، نباید لباس را از پوست جدا کرد، بلکه باید لباس را دور تا دور از محل چسبیده قیچی کرد.
  • محل سوختگی برای کاهش خطر عفونت باید با یک پارچه تمیز و غیر کاموائی پوشانده شود.
  • تاول‌های پوستی از ضایعه به وجود آمده محافظت کرده و به طریقی از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند، بنابراین نباید ترکانده شوند.
  • عضو قطع شده را همراه خود به بیمارستان برده زیرا احتمال انجام پیوند اعضا وجود دارد.
  • هنگام وقوع آسیب‌دیدگی در ناحیه چشم و پلک باید از مالیدن این ناحیه خودداری کرد. باید در اولین فرصت به اورژانس چشم پزشکی مراجعه کرد تا متخصصان صدمه وارد شده و وضعیت فعلی ناحیه آسیب دیده را بررسی کنند.

چشم فرد آسیب دیده باید با یک وسیله در دسترس مثل لیوان یکبار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط در آورده شده پوشانده شود، اما نیازی به گذاشتن دستمال، پنبه یا گاز روی چشم وجود ندارد. همچنین نباید هنگام ایجاد آسیب در ناحیه چشم‌ها از پماد، قطره چشمی و.. استفاده کرد و چشم‌ها را شست، زیرا ممکن است آسیب وارد شده به چشم شدیدتر شود.

برای سفرهای نوروزی چگونه چمدان ببندیم؟

کمک های اولیه در برخی شرایط خاص  :

  •  اگر پس از شنیدن صدای بلند ناهنجار دچار تپش قلب یا وزوز گوش یا کاهش شنوایی و علا‌یمی شبیه این شدید، تنها کاری که باید بکنید این است که در یک فضای آرام استراحت کنید.
  • در صورتی که علا‌یم بیش از ۴۲ ساعت ادامه یافت به پزشک مراجعه کنید. زنان باردار بهتر است در این شب به جز موارد ضروری از منزل خارج نشوند، چون شوک ناشی از انفجارهای مواد محترقه باعث سقط جنین می ‌شود.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر