خانه تکانی | نکات خانه تکانی

نکاتی که در ایام خانه تکانی حتما باید به آن توجه کنید | خانم ها حتما باید بخوانند

در این مطلب در خصوص نکات مهم و قابل توجهی که در خانه تکانی حتما باید رعایت کنید صحبت کرده ایم امیدواریم مفید واقع شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

خانه تکانی
ویکی گردی:

نکاتی در خانه تکانی که حتما باید توجه کنید. این درست که زمان زیادی تا پایان سال نمانده و دلتان می خواهد دم دمای عید، همه جا را مثل آینه برق بیندازید و با خانه ای کاملا تکانده شده به استقبال سال نو بروید، اما نکته اینجاست که در گیر و دار این خانه تکانی تمام عیار، نباید اهمیت به خانه و متعلقاتش از سلامتی تان پیشی بگیرد و خدایی نکرده، از آن لب بام بیفتید، پس حواستان به خودتان باشد تا خانه تکانی غیراصولی، شما را به دردسر نیندازد و لذت روزهای پایانی سال و حتی ایام نوروز را از شما و خانواده تان نگیرد.

ترکیب شوینده ها ممنوع، حتی غیرشیمیایی ها!

از رایج ترین اشتباهات خانه تکانی که منجر به آسیب‌هایی جدی و حتی مسمومیت‌هایی جبران ناپذیر می‌شود، ترکیب مواد شوینده است. اگر دقت کرده باشید گفتیم مواد «شوینده»، یعنی از پسوند شیمیایی استفاده نکردیم، بنابراین ترکیب هرنوع مواد شوینده‌ای از مواد عادی گرفته تا شیمیایی کاملا ممنوع و خطرآفرین است، زیرا ترکیب هرآنچه که قابلیت پاک‌کنندگی دارد، می‌تواند منجر به واکنش های شیمیایی شده و به اندام‌های شما آسیب جدی وارد کرده و حتی باعث انفجار شود.

خونتو واسه عید اینطوری ارزون بچین + عکس

مثلا سرکه، الکل و جوش شیرین از آن مواد به ظاهر معمولی هستند که به هیچ عنوان نباید با یکدیگر و با مواد شوینده مختلف ترکیب شوند، ترکیب مواد شیمیایی هم که دیگر جای خود را دارند‌. جالب است بدانید که ترکیب جوش شیرین و سرکه می‌تواند انفجار و آتش سوزی به بار آورد یا مثلا ترکیب مایع سفیدکننده با انواع شوینده ها، مشکلات شدید بینایی و تنفسی ایجاد کند.

با این حساب توصیه‌ها را جدی بگیرید و اگر برای ریه، قلب، چشم، کلیه، کبد، پوست و سیستم عصبی خود ارزش قائلید، هرماده شوینده‌ای را حتما حتما به تنهایی استفاده کنید. حتی اگر برای تمیز کردن وسیله یا محیطی از یک شوینده استفاده کردید و قصد استفاده از یک شوینده قوی‌تر داشتید، اجازه دهید شوینده قبلی به کلی پاک شده، گازهای متصاعدشده از بین برود و سپس شوینده بعدی را جایگزین کنید.

مراقب سقوط از نردبان باشید

نردبان ها یکی از متهمان اصلی آسیب دیدگی های ایام خانه تکانی هستند و معمولا تلفات زیادی می دهند که البته این هم بیشتر از بی احتیاطی خود ما نشات می گیرد. قبل ازهرچیز به خاطر داشته باشید که اگر ترس از از ارتفاع دارید، کارهایی که نیاز به نردبان دارند را به دیگر اعضای خانواده بسپارید، زیرا حتی یک لحظه ترس یا سرگیجه می‌تواند منجر به ازبین رفتن تعادل و سقوط تان شود. همچنین اگر نقطه مقابل این افراد هستید، مراقب باشید شجاعت، کار دستتان ندهد و به علت عدم ترس از ارتفاع، بی مهابا و بدون رعایت نکات ایمنی، دست به کار نشوید. ثابت کردن دقیق نردبان، احتیاط کامل در هنگام بالارفتن، حفظ تعادل و تقارن پاها بر روی پله ها، انجام کارها با آرامش کامل و به دور از هرگونه عجله و استرس و همچنین کمک گرفتن از یک همراه برای نگه داشتن نردبان‌هایی که احتمال لق زدن دارند، از مهمترین نکاتی است که باید به آن ها توجه داشت تا مانع از سقوط و آسیب دیدگی‌های جدی شد.

جانتان مهم‌تر است یا لذت پنجره‌های تمیز؟

اکثر آن‌هایی که تخصص خاصی در خانه تکانی دارند، معتقدند لذتی که در برق انداختن شیشه ها و صدای جیرجیر پنجره ها در وقت نظافت هست در هیچ یک از بخش های دیگر خانه نیست! البته بیراه هم نمی‌گویند و همه ما حس خوب تمیزی پنجره ها را بارها تجربه کرده ایم اما قطعا اینکه بخواهیم برای رسیدن به چنین لذتی، جانمان را به خطر بیندازیم اصلا منطقی و معقول نیست، بنابراین وقتی به سراغ شیشه‌ها می‌رویم، نیاز نیست به هر دری بزنیم و حتی به لبه پنجره ها متوسل شویم تا شاید بتوانیم به دورترین نقاط هم دسترسی پیدا کنیم.

اصلا به این فکر کنید که واقعا تمیزکردن یا نکردن کنج های پنجره ای که به زودی با پرده پوشیده شده و با اولین باران بعد از خانه تکانی مثل روز اول پر ازلکه می‌شود، چقدر اهمیت دارد؟ آیا آنقدری مهم است که بخواهیم جانمان را به خطر انداخته و ریسک سقوط به پایین را بپذیریم؟ قطعا جوابتان منفی است، پس این بار به جای تلاش برای رسیدن به کنج پنجره ها، از یک میله تی و یک دستمال برای تمیزکردن این نقاط کمک بگیرید. هرکاری اصولی دارد حتی جابجایی لوازم سنگین.

روشی کاربردی برای تمیز کردن صفحه تلویزیون LED و LCD! + آموزش

همیشه و تحت هرشرایطی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که سلامتی تان در اولویت است حتی اگر قرار بر خانه تکانی باشد و تمیزکاری و تغییردکوراسیون؛ بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید بی گدار به آب زده و به بهانه خانه تکانی، سلامتی تان را خطر بیندازید. فرقی نمی کند خانم باشید یا آقا، به هرحال جابجایی یک تنه و غیراصولی لوازم سنگین ممکن است به هر فردی آسیب واردکند که با این حساب یکی از مهمترین توصیه هایی که معمولا در این ایام از کارشناسان می شنویم، این است که برای جابجایی لوازم سنگین از همه اعضای خانواده کمک بگیرید.

موقع بلند کردن این لوازم پاها را به اندازه عرض شانه بازکنید، به هیچ وجه کمرتان را دولا نکرده و سعی کنید روی زانو نشسته و سپس اجسام را بردارید، بعد از بلند کرن جسم، کمرتان را به پشت خم نکرده و از کمر برای چرخش استفاده نکنید و با کل بدن بچرخید؛ خلاصه این که تمام اصول بلند کردن لوازم سنگین را رعایت کنید تا در روزهای منتهی به عید با دردهای فیزیکی و خدایی نکرده آسیب‌های جدی کمر و گردن مواجه نشوید‌.

دقت کنید، برق گرفتگی جبران‌ناپذیر است

همه ما می‌دانیم که برق با کسی شوخی ندارد و یک بی احتیاطی ساده می‌تواند جانمان را به خطر بیندازد اما به هرحال وقتی درحال خانه تکانی هستیم، ممکن است آنقدر مشغول کار شویم که حتی نکات ایمنی را هم از یاد ببریم، پس لطفا این نکات را به خاطر بسپارید. مثلا هنگام تمیز کردن پریزهای برق از اسپری کردن مستقبم مواد شوینده به پریزها خودداری کنید. برای پاک کردن لامپ ها و لوسترها و حتی وسایل برقی حتما از خاموش بودن آن ها مطمئن شوید زیرا خیس بودن دست‌ها و دستمال می‌تواند احتمال برق گرفتگی را بالا ببرد. ضمنا اگر با سیم یا دوشاخه آسیب دیده وسایل برقی مواجه شدید، صرفا برای آنکه کارتان سریع‌تر پیش رود، از این وسایل استفاده نکنید و تعمیر آن ها را در اولویت قرار دهید. قطعا کمی تاخیر در انجام کارها، بسیار بهتر از برق گرفتگی و آتش سوزی است.

نکات مهم و کلیدی شستن فرش و موکت در خانه

بچه های کوچک را دریابید

تنها موجوداتی که در خانه تکانی و به هم ریختگی وسایل خانه،حسابی سرکیف می‌آیند و خودشان را وسط یک شهربازی خانگی با کلی وسایل جدید و متنوع می‌بینند، بچه‌های کم سن و سال هستند. آن‌ها در این شرایط، دلشان می‌خواهد به هرآنچه تا به حال دیده و ندیده‌اند دست بزنند و حتی به تقلید از شما، مشغول تمیزکاری شوند، از چهارپایه بالا بروند و یا با شیشه شورها به جان در و دیوار بیفتند که قاعدتا همه این کارها می‌تواند برای بچه‌ها خطرناک و آسیب زننده باشد، پس در هنگام خانه تکانی باید شش دانگ حواستان به این کوچولوهای دوست داشتنی باشد تا با وسایل تیز و ریز و مواد شیمیایی به خودشان آسیب نزنند. حتی می‌توانید بعضی از این روزها از دیگر اعضای خانواده برای مراقبت از بچه‌ها کمک بگیرید تا صدمات احتمالی را به حداقل برسانید.

حالا که با اکثر نکات ایمنی خانه تکانی آشنا شدید، لطفا فقط خواننده نباشید و حتما به آن ها توجه کنید تا خانه تکانی با تمام جذابیت‌هایش به خاطره‌ای تلخ از این روزهای پر شور و حال تبدیل نشود.

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴۳ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر

 • الهام محمدی

  ممنون ک ب فکر مردم هستین

  • ناشناس

   مرسی مک

 • پ

  بسیار مفید خوب و به جا البته کمی دیر چون تمومه دیگه خونه تکانی من به شخصه میگم مرگ بر خونه تکونی،😄چون دمار از روزگار من یکی در اورد

 • ناشناس

  به نظر من اگه در طی سال خونه تمیز بشه کارا واسه عید روهم انبار نمیشه همه جا تمیزه وآدم آنقدر اذیت نمیشه

 • ناشناس

  خیلی ممنونم هم وطن مهربون من کیف می کنم این توصیه‌ها را می خوانم چقدر خوبه این به فکر هم بودن مواظب هم بودن حتی اگه این نکات رو هم بدونیم خیلی دوستون دارم هم و نهای مهربونم خ دا پشتیبان هممون باشه

 • ناشناس

  عالی بود . سپاس .

 • ناشناس

  عالی بود

 • آیدا حامدی

  سلام می خواستم عروسی بگیرم شهر کارزون جهیزیه عروس داماد جهیزیه عروس داماد بیجنم می خوام جهاز باز کنم چه کار کنم به نامه آیدا حامدی

 • ناشناس

  عالی بود ممنون از توصیه هاتون

 • ناشناس

  سلام ممنون ک بفکر مردم هستید.