ساخت شمع | ساخت شمع با مداد شمعی

آموزش ساخت شمع چند لایه با مداد شمعی | ایده های کاربردی با لوازم دور ریختنی

مداد شمعی هایی که در خانه هستند و بدون استفاده باقی مانده اند میتوانند به شما در تهیه شمع های لایه ای زیبا کمک کنند.

ساخت شمع
ویکی گردی:

آموزش گام به گام ساخت شمع لایه ای. اگر مداد شمعی هایی دارید که دیگر به درتان نمیخورد و یا تکه های پارافین از سری قبل تهیه شمع در خانه باقی مانده است شما میتوانید با راهکارهایی ساده از این وسایل دور ریختنی برای ساخت شمع استفاده کنید. پس اگه علاقه داری با وسایل دوریختنی چیزی بسازی و ساخت شمع با مداد شمعی رو یاد بگیری با ما همراه باش.

شمع های لایه ای ظاهری بسیار زیبا داشته و بدان جهت لایه ای نامیده می شوند که طی مراحلی پی درپی پارافین های رنگی بر روی یکدیگر ریخته شده و پس از سردشدن به صورت لایه لایه در می آیند.

سبزه عید رو چند روز قبل عید باید بکاریم؟

برای ساخت این شمع ها می توان از باقی مانده پارافین های رنگی از شمع سازی های قبلی استفاده کرد.بدین طریق می توانید هر لایه را از یک رنگ یا رنگهای مختلف انتخاب کنید. به صورتی که لایه انتهایی، تیره ترین حالت رنگ مورد نظر و در نهایت در نوک شمع رنگ لایه آن به روشن ترین شکل آن پایان پذیرد.

باید خاطرنشان کرد برای ساخت شمع های لایه ای، قالبهای فلزی بهترین به شمار می آیند زیرا با استفاده از آنها پارافین بسیار راحت تر از قالب جدا می شود.

البته این نوع شمع سازی، به تمرین و مهارت بیشتری نسبت به دیگر شمع ها نیاز دارد.

ساخت شمع لایه ای روش خوبی برای استفاده از تکه های مداد شمعی است که مدت هاست بدون استفاده مانده اند. ساخت هر شمع لایه ای با این روش سه ربع تا یک ساعت طول می کشد.

مواد مورد نیاز و مراحل ساخت شمع چند لایه

وسایل مورد نیاز:

  • مداد شمعی
  • پارافین رنده شده
  • پارافین معطر سفید یا بیرنگ (اختیاری)
  • قیچی
  • قاشق
  • چاقو
  • دستکش پارچه ای
  • فنجان مناسب برای مایکروویو
  • جاشمعی شیشه ای یا پلاستیکی شفاف
  • فیتیله شمع (طول فیتیله را با توجه به جاشمعی انتخاب کنید)

گام اول

کمی از پارافین رنده شده را بردارید و آن را داخل فنجان بریزید.

گام دوم

فنجان را به مدت 30 تا 60 ثانیه داخل مایکروویو بگذارید (تا وقتی پارافین آب شود) و اگر لازم بود آن را هم بزنید. موقع بیرون آوردن فنجان از مایکروویو، دستکش دست کنید.

رنگ سال 1402 با چه رنگی ست میشه؟ + عکس و توضیحات

گام سوم

قرار دادن فتیله شمع

پارافین آب شده را داخل جاشمعی که انتخاب کرده اید، بریزید. بلافاصله فیتیله شمع را طوری داخل جاشمعی قرار بدهید که کفش کاملاً در پارافین قرار بگیرد. سی ثانیه صبر کنید تا پارافین سفت بشود.

گام چهارم

در این مرحله باید رنگ های شمع لایه ای را انتخاب کنید. رنگ هایی را انتخاب کنید که با هم تناسب داشته باشند و در طیف رنگ بهم نزدیک باشند.

گام پنجم

کاغذ دور مداد شمعی ها را باز کنید و آنها را به ترتیبی که برای شمع لایه ای در نظر دارید، بچینید.

گام ششم

مداد شمعی که برای لایه اول شمع انتخاب کرده اید را بردارید و به پنج تکه کوچک تقسیمش کنید.

گام هفتم

نصف تکه های مداد شمعی اول را داخل فنجان بریزید و سه چهارم فنجان را با پارافین پر کنید. اگر جاشمعی که انتخاب کرده اید بزرگ باشد، باید میزان پارافین را بیشتر کنید.

هرچه میزان مداد شمعی داخل پارافین کمتر باشد، شمع لایه ای بهتر می سوزد. به همین خاطر بهتر است از همه مداد شمعی استفاده نکنید.

اگر می خواهید شمع تان معطر باشد، نصف یک حبه پارافین معطر را به این مخلوط اضافه کنید. در ضمن باید پارافین معطر را به همه لایه های شمع اضافه کنید.

گام هشتم

فنجان حاوی مخلوط را در مایکروویو بگذارید و آن را روی سه دقیقه تنظیم کنید. هر سی ثانیه فنجان را بیرون بیاورید و مخلوط را هم بزنید.

ممکن است لازم نباشد پارافین را به مدت سه دقیقه حرارت بدهید. هر وقت پارافین کاملاً آب شد، می توانید مایکروویو را خاموش کنید.

گام نهم

وقتی مخلوط کاملاً آب شد، خیلی آرام آن را داخل جاشمعی بریزید. در حین ریختن مخلوط داخل جاشمعی، حواستان به لبه های داخلی فیتیله باشد.

لزوماً نباید همه مخلوط را داخل جاشمعی بریزید. ارتفاع جاشمعی و تعداد رنگ ها را در نظر بگیرید تا ضخامت تقریبی هر لایه مشخص شود. همچنین می توانید با ماژیک ضخامت هر لایه از بیرون علامت بزنید و بعد از ساخت شمع آنها را پاک کنید.

اگر مخلوط به دیواره جاشمعی مالید، صبر کنید خشک بشود و سپس شمع را بخراشید.

گام دهم

باقیمانده مخلوط را دور بریزید (یا در جاشمعی های دیگری بریزید) و داخل فنجان را با دستمال کاغذی کاملاً تمیز کنید. در حین شمع سازی نباید فنجان آب کردن پارافین را با آب بشویید.

گام یازدهم

صبر کنید تا پارافین داخل جاشمعی کاملاً سرد و سفت بشود. خشک شدن پارافین در دمای اتاق 15 تا 20 دقیقه و در یخچال بین 5 تا 7 دقیقه طول میکشد. قبل از اینکه لایه اول کاملاً سفت بشود، سراغ مرحله بعد نروید.

کاربردهای جالب وازلین برای زیبایی پوست، مو و دندان

گام دوازدهم

مراحل ششم تا یازدهم را برای لایه های بعدی تکرار کنید. همانطور که در تصویر می بینید لایه آخر باید یک تا دو سانتیمتر با لبه جاشمعی فاصله داشته باشد.

گام سیزدهم

وقتی لایه آخر را اضافه کردید و کاملاً سفت شد، فیتیله را آنقدر کوتاه کنید که یک سانتیمتر با سطح شمع فاصله داشته باشد.

شمع لایه ای آماده است.

با همین روش می توانید شمع های لایه ای با لایه های مورب بسازید. کافی است در حین ریختن پارافین داخل جاشمعی و سفت شدن، ظرف را مورب نگه دارید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر