تمیز کردن برگ گیاهان | ترفندهای تمیز کردن برگ گیاهان

روش های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی + نکات مهم

برای نگهداری از گیاهان خانگی، شما نیاز به رعایت نکات متعددی دارید که یکی از آنها، تمیز کردن برگ ها می باشند و خیلی ساده می توانید برای براق و تمیز کردن آن اقدام کنید.

تمیز کردن برگ گیاهان خانگی
ویکی گردی:

اگر تمیز کردن برگ گیاهان خانگی برایتان سخت است حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشد تا روش های ساده و سریع تمیز کردن برگ گیاهان خانگی را بیاموزید. بهتر است که این کار را انجام دهید، چرا که تمیز نکردن گیاه مانع رشد آن خواهد شد. در این بخش از نکات جالب ویکی گردی در مورد مراقبت از گیاهان، به شما درمورد چگونگی تمیز کردن برگ گیاهان خانگی خود و برای داشتن یک باغچه زیبا و رنگ هایی که شما همیشه می خواستید، آموزش خواهیم داد.

آیا تمیز کردن برگ گیاهان خانگی مهم است؟

بله. تمیز نگه داشتن برگ ها به آنها کمک می کند تا بتوانند نفس بکشند. گرد و غبار یا آلاینده های موجود در هوا روی برگ ها انباشته می شوند و میزان نوری که گیاه دریافت می کند را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. همانطور که می‌دانید، نور کمتر به معنی کلروفیل کمتر است که به نوبه خود موجب بیماری گیاه می شود؛ بنابراین تمیز کردن گیاهان خانگی که به اندازه کافی آب باران را دریافت نمی کنند؛ به شدت حائز اهمیت است.

روش های تمیز کردن برگ های گیاهان

1. آب به عنوان مواد اولیه

البته، دانستن این موضوع که آب منبع مناسبی برای پاک کردن گیاهان است، نیاز به تخصص ندارد و همه می‌دانیم. می توانید گیاه را زیر آب بگذارید و به آرامی و با آب ملایم آن را شستشو دهید. با انجام این کار، گیاه می تواند به جای جریان شدید آب، قطره های ملایم که به برگ ها آسیب نمی رساند را دریافت کند. همچنین می توانید با استفاده از یک شلنگ یا اسپری نیز این کار را انجام دهید. اگر گیاه بسیار کثیف است، می توانید کمی ژل دوش را در یک لیتر آب مخلوط کرده و به کمک آن برگ ها را پاک کنید.

2. براق کننده طبیعی

استفاده از یک براق کننده طبیعی مؤثر است. به جز گیاهانی که برگ و موهای کوچک دارند. از استفاده برای این گیاهان خودداری شود. از یک اسفنج و آب و صابون نیز می توانید استفاده کنید و آن را به آرامی روی برگ ها بکشید و نیز می توانید از روغن زیتون نیز برای براق کردن گیاهان استفاده کنید.

3. گیاهان را با مسواک تمیز کنید

برای تمیز کردن گیاهان مخملی با موهای ریز می توانید از مسواک کمک بگیرید. کار سختی نیست؛ یک مسواک قدیمی برداشته و سپس برگ ها را در دستانتان بگیرید و به آرامی تمیز کنید. از پایین شروع کنید و به آرامی تا نوک برگ بکشید. به یاد داشته باشید مسواک را هر بار پس از استفاده بشویید و تا قبل از استفاده بعدی، آن را خشک کرده باشید. وسیله دیگری که می توان از آن جهت تمیز کردن گیاهان استفاده کرد، برس های نرم هستند. همچنین می توانید از برگ های خود گیاه برای تمیز کردن برگ های دیگر کمک گرفت.

4. پوست موز برای تمیز کردن برگ گیاهان

برگ های گیاهان زینتی در منزل با پوست موز بسیار تمیز خواهند شد، درست مثل شیر، شاهد تغییرات شگفت انگیز در ظاهر گیاه و درخشندگی و رشد گیاه خواهید بود.

چرا و چگونه از شیر برای براق کردن برگ های گیاهان استفاده می کنیم؟

یکی از راهکار های قدیمی علم باغبانی برای براق کردن برگ ها، استفاده از شیر است؛ اما چرا از شیر برای تمیز کردن و کمک به رشد گیاه استفاده می کنند:

گیاهان آپارتمانی که هرگز خشک نمی‌شوند!

  •     شیر، خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد.
  •     شیر، شپشک آرد آلود و آفات گیاهان آپارتمانی را درمان می کند.
  •     شیر به خوبی می تواند در برابر بیماری های قارچی مثل:کپک، گندیدگی و سفیدک پودری مبارزه کند.
  •     شیر، از انتقال ویروس های گیاهی جلوگیری می کند.
  •     شیر، سبب افزایش جذب سطحی حشره کش ها به وسیله شاخ و برگ گیاهان می شود و از شسته شدن آنها با باران یا باد بردگی جلوگیری می کند.
  •     هنگامی که با شیر برگ ها را تمیز می کنیم، پروتئین موجود در شیر روی برگ باقی مانده و موجب روشن و درخشان شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود.
  •     اسپری کردن شیر، روی برگ گیاهان از حمله شته به آنها جلوگیری می کند.
  •     کلسیم موجود در شیر نیز از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است.
  •     همچنین افزودن شیر خالص (نپخته و کم چرب) به خاک و کمپوست گیاهان، باعث بهبود خاک و در نهایت سود رساندن به گیاهان می شوند.

نکته مهم : استفاده از شیر برای برخی از گیاهان آپارتمانی مفید نیست و باعث خراب شدن گیاهان می شود، پس حتما پیش از استفاده گیاه خود را بشناسید، تا نتیجه عکس نداشته باشد.

از کدام نوع شیر استفاده کنیم؟

شما باید از شیر لبنی ساده و کم چرب استفاده کنید تا از خاصیت درخشان کنندگی آن بهره ببرید. شیر کم چرب، چربی کمتری داشته و بهتر با آب مخلوط می شود و برای انجام این کار مناسب تر است.

چگونه با استفاده از شیر برگ گیاه را تمیز کنیم؟

شیر به دلیل داشتن ماده لاکتوفرین، که باکتری کش و قارچ کشی قوی است، خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. برای بهره بردن از خواص شیر برای گیاه و تمیز کردن برگ ها، یک قسمت شیر را با دو قسمت آب مخلوط کنید و هر هفته یک بار روی برگ ها یا قسمت های بیمار گیاه اسپری کنید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه ها ادامه دهید. آب، برگ ها را تمیز می کند اما آلودگی های روی برگ ها را پاک نمی کند و موجب درخشندگی برگ هم نمی شود.

آیا استفاده از شیر موجب بو گرفتن برگ می شود؟

اگر شیر را با آب مخلوط کنید، بوی شیر از بین می رود و بوی بد و گندیدگی به مرور زمان ایجاد نمی شود.

روش درمان آفات گیاه زامیفولیا

استفاده از شیر موجب جذب حشرات می شود؟

اگر مخلوط آب و شیر را اسپری کنید و سپس با یک دستمال برگ ها را پاک کنید، حشرات جذب گیاه نمی شوند.

پیشنهادهای دیگر برای براق کردن برگ گیاهان

برای تمیز نگه داشتن برگ های گیاهان باید به روش های دیگر نیز از آنها مراقبت کرد، به عنوان مثال و نمونه ای که شاید بسیار حائز اهمیت است؛ از بین بردن قسمت های خراب شده  گیاه است.

اگر گیاه دارای برگ های خشک شده، زرد یا ضعیف است، باید آنها را حذف کنید. از بین بردن آنها، گیاه را قادر می سازد تمام منابع خود را به حفظ و رشد بخش های سالم تر اختصاص دهد.

از ویژگی های گیاه آگاه باشید تا قادر به مراقبت از آن باشید. به عنوان مثال، نباید برگ های برخی گیاهان را مرطوب کرد. مثل گیاه کاکوتی و ساکولنت این گیاهان را باید بدون آب تمیز کرد.

تمیز کردن برگ ها تنها چند دقیقه زمان لازم است، اما اثرات فوق‌العاده ای برای سلامتی گیاه خواهد داشت. اگر از گیاهان برای دکوراسیون منزل استفاده می کنید، گیاهان براق و سالم به طور چشمگیری فضا را تغییر خواهند داد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر