خروپف | دلایل خروپف | مضرات خروپف | درمان خروپف

آیا خروپف باعث مرگ می شود؟ | روش های درمان خروپف

خروپف می تواند به واسطه آلرژی ها، چاقی، ژنتیک، و حتی داروهای آرامش بخش عضله شکل بگیرد. همچنین، خروپف می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد.

خروپوف
ویکی گردی:

خروپف می تواند باعث مرگ شود. خروپف می تواند نشانه ای از بیماری آپنه خواب باشد. آپنه خواب به معنی انسدادهای تنفسی مکرر در خواب است که می تواند بسیار جدی و منجر به سکته و مرگ فرد شود. خروپف می تواند به واسطه آلرژی ها، چاقی، ژنتیک، و حتی داروهای آرامش بخش عضله شکل بگیرد. همچنین، خروپف می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد.

دلایل خروپف شبانه

 خروپف می‌ تواند به دلایل مختلفی مانند آلرژی، سرماخوردگی، آناتومی دهان و سینوس‌ ها و بالا رفتن وزن ایجاد شود. وقتی که فرد به خوابی عمیق فرو می رود، ماهیچه های زبان، گلو و سقف دهان او شل و راه تنفس بسته می شود و دچار لرزش می ‌گردد. آناتومی دهان، یکی از دلایل خروپف شبانه است. اگر کام نرم، متورم شود، باعث تنگ شدن راه هوایی می گردد.

همچنین افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، ممکن است که در پشت گلویشان، یک بافت اضافی ایجاد شود که راه هوایی آن ها را تنگ می‌ نماید. خوردن الکل قبل خواب نیز می‌تواند سبب خرناس شود. الکل باعث شل شدگی عضلات گلو و همچنین از بین بردن مقاومت راه‌ های هوایی، در مقابل انسداد می ‌شود. انحراف بینی یا احتقان مزمن بینی نیز می تواند سبب خرناس شود. نداشتن خواب کافی، عضلات گلو را شل کرده و منجر به خرناس می شود.

زمانی که فرد به پشت می خوابد، خرناس بلند تر و طولانی تر خواهد شد؛ زیرا راه هوایی به دلیل اثر نیروی گرانش بر گلو، تنگ تر می شود. ممکن است که ماهیچه زبان و گلو نیز بیش از حد شل شوند که این امر سبب بسته شدن راه هوایی و در نتیجه خرناس می شود. از دیگر دلایل خروپف شبانه می توان به مشکل در زبان کوچک اشاره کرد. زبان کوچک، قسمت انتهایی و بالایی دهان است. این قسمت اگر بلند باشد، راه بینی تا گلو را باریک تر می کند و موجب انسداد راه هوایی می گردد.

عوارض خروپف

خروپف، گاهی برای دیگران بسیار آزاردهنده می شود. Snoring گذشته از اینکه می تواند میان شما و هم اتاقی هایتان اختلاف ایجاد کند، اگر ناشی از OSA باشد، عوارض زیادی برایتان به دنبال خواهد داشت. خروپف شبانه، ممکن است کیفیت خواب شما را مختل نسازد، اما می تواند عوارضی چون عصبانیت مکرر، ناامیدی، خواب آلودگی روزانه، عدم تمرکز، فشار خون بالا، افزایش بیماری قلبی و سکته مغزی، افزایش مشکلات رفتاری مانند عدم یادگیری و پرخاشگری در کودکان و افزایش خطر تصادفات به دلیل کمبود خواب را در شما افزایش دهد.

عواملی که سبب خروپف شبانه می شوند؟

Snoring می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و برای هر فردی اتفاق افتد. معمولا عواملی چون اضافه وزن، مصرف الکل، مشکلات بینایی، سابقه خانوادگی، جنسیت مذکر و راه هوایی تنگ باعث خرناس می شوند. از دیگر مشکلاتی که منجر به خروپف شبانه می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن لوزه سوم
 • انحراف پولیپ بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • آپنه انسدادی خواب یا OSA
 • سیگار کشیدن قبل خواب
 • نوشیدن الکل قبل خواب
 • التهاب سرما خوردگی یا آلرژی
 • وضعیت یائسگی
 • بارداری
 • وراثت و داشتن سابقه خانوادگی آپنه انسدادی
 • اضافه وزن
 • مصرف دارو هایی چون داروی ضد سرماخوردگی، آنتی هیستامین و دارو های خواب آور
 • خوابیدن روی متکایی که بیش از اندازه نرم است
 • به پشت خوابیدن یا در اصطلاح طاق باز خوابیدن
 • بالا رفتن سن و به دنبال آن، تحلیل رفتن ماهیچه های گلو

چه زمانی خروپف خطرناک است؟

همان طور که گفتیم خروپف های شبانه بلند می توانند به دلیل اختلالات آپنه انسدادی خواب باشند که موجب اختلال در خواب و قطع تنفس می شوند. اگر در خواب با صدای بلند خروپف می کنید یا یکی از چند علائم خواب آلودگی در روز، مکث در هنگام تنفس، اختلالات خواب، عدم تمرکز، فشار خون بالا و افسردگی شدید را همراه با یکدیگر دارید، خروپف می تواند خطرناک شود و حتما برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان خروپف شبانه

برای درمان خروپف، روش های زیادی وجود دارد که بعضی از آن ها مانند عمل جراحی، هزینه زیادی به دنبال خواهند داشت. امروزه برای درمان خروپف روش های جدیدتری ابداع شده است که ارزان، آسان و بی خطر هستند. در ادامه شما را با برخی از این روش ها که شامل قطره ضد خروپف، چسب خروپف، گیره بینی رفع خروپف، استفاده از دارو هایی گیاهی و قرص هستند، بیشتر آشنا می کنیم.

قطره ضد خروپف

دهانشویه استاپ اسنورینگ یا قطره ضد خروپف، دهانشویه کاملا گیاهی است و در ترکیبات آن از اسانس های ترکیبات گیاهی استفاده شده است. با خرید این قطره می توانید خروپف شبانه را کم کرده و هزینه های خود را به حداقل برسانید. این محلول، از یازده گیاه دارویی مفید مانند اکالیپتوس، لیمو، نعنا، مریم گلی و… به دست آمده است که برای ضدعفونی مجاری تنفسی و برطرف کردن خروپف بسیار موثر و کارآمد هستند.

این دهانشویه، خلط آور است و اثر ضد التهابی دارد. دهانشویه استاپ اسنورینگ، یک آنتی باکتریال بسیار قوی است که باکتری های مضر دهان را از بین می برد و با ترکیبات گیاهی خاصی که در آن به کار رفته، سبب ضد عفونی کردن گلو و مجاری تنفسی می شود. برای درمان خروپف شبانه به وسیله این قطره، می بایست شب ها بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید. برای این منظور، چهار قاشق غذاخوری از محلول را پشت گلو ریخته، سپس آن را غرغره کنید. بعد از گذشت 15 تا 20 ثانیه، محلول را بیرون بریزید.

چسب خروپف

یکی دیگر از روش های درمان خروپف شبانه، استفاده از چسب خروپف می باشد. این محصول به اسم های دیگری نیز مانند نوار بینی، چسب بینی، نازال استریپ یا نوار ضد خروپف شناخته می شود. چسب خروپف، از موادی انعطاف پذیر تولید شده است. این محصول، بالای سوراخ های بینی قرار گرفته و با کشیدن آن ها به سمت بالا، راه هوایی را باز می کند. با انجام این عمل، سینوس های ملتهب، باز و تنفس آسان تر می شود.

چسب ضد خروپف برای افراد بالای پنج سال که سینوزیت دارند، ورزشکاران و افرادی که دچار انسداد بینی مزمن و انحراف تیغه بینی هستند، بسیار مناسب است. در هنگام استفاده از این چسب، باید به نکاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم، توجه کنید:

 • شست و شوی بینی، قبل از استفاده از چسب ضد خروپف
 • از مواد آرایشی یا روغن استفاده نکنید؛ چون کارایی این محصول را کاهش می دهند.
 • نباید روی پوست زخم دار، سوخته، ملتهب، آسیب دیده و حساس، از چسب های بینی، استفاده شود.
 • سی دقیقه قبل از خواب، چسب بینی را روی قسمت پل بینی بگذارید و در امتداد کناره های بینی، دو انتهای آن را به سمت پایین فشار دهید تا در تماس با اطراف بینی قرار گیرد.
 • هر یک از چسب های ضد خروپف یک بار مصرف هستند و استفاده بیش از دوازده ساعت از آن ها توصیه نمی شود.

گیره بینی رفع خروپف

گیره بینی رفع خروپف، یکی دیگر از روش های موثر برای رفع خروپف شبانه است. گیره رفع خروپف، گیره ای سیلیکونی است که دو سر دارد. در هر کدام از سر های گیره، گوی های فلزی که خاصیتی مغناطیسی دارند، تعبیه شده اند. این گیره باید ده دقیقه قبل خواب وارد بینی شود تا مجرای ورودی هوا را باز کند. خاصیت مغناطیسی گیره رفع خروپف، تنفس را برای افراد راحت تر کرده است. بعد از دو هفته استفاده مداوم از این گیره ها، خروپف به صورت کامل از بین می رود.

داروهای گیاهی درمان خروپف

خروپف را می توان با به کارگیری برخی از روش های گیاهی و خانگی مانند استفاده از عرق نعنا، روغن زیتون، پودر هل و… درمان کرد. برای درمان Snoring به وسیله عرق نعنا، به یک لیوان آب، یک یا دو قطره عرق نعنا اضافه کنید و قبل از خواب، آن را غرغره کنید. بهتر است این کار هر شب تکرار شود. از روغن زیتون نیز می توان برای درمان Snoring، استفاده کنید به این صورت که هر شب قبل خواب دو یا سه قطره روغن زیتون، بخورید. اگر از طعم روغن زیتون خوشتان نمی آید، می توانید مقداری عسل به آن اضافه و قبل از خواب میل کنید.

کره نیز برای درمان خروپف بسیار موثر است. می توانید درون مایکروویو مقداری کره تصفیه شده را گرم و به وسیله قطره چکان، دو یا سه قطره از آن را درون سوراخ های بینی بریزید. این عمل را هر شب قبل از خواب و بعد از بیدار شدن تکرار کنید. هل نیز باعث کاهش خروپف می شود. به یک لیوان آب گرم، نصف قاشق چایخوری پودر هل اضافه کنید و حدود نیم ساعت قبل از خواب، آن را بنوشید. این کار به تدریج، خروپف را کاهش می دهد. برای کاهش خروپف می توانید از زردچوبه نیز استفاده کنید.

به این صورت که به یک لیوان شیر گرم، دو قاشق چایخوری پودر زردچوبه اضافه کرده و نیم ساعت قبل از خواب، آن را بنوشید. این کار باید هر شب تکرار شود تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود. از دیگر روش های گیاهی درمان خروپف استفاده از برگ گزنه است. به یک فنجان آب جوش، یک قاشق غذاخوری برگ خشک شده گزنه اضافه کنید، سپس اجازه دهید پنج دقیقه بماند و سپس آن را قبل از خواب بنوشید. حتی می توانید در طول روز نیز 2 تا 3 فنجان از این دمنوش را میل کنید.

مصرف سیر خام نیز باعث کاهش خروپف می شود؛ به این صورت که یک یا دو عدد سیر خام را جویده و بعد از آن یک لیوان آب بنوشید. می توانید برای درمان خروپف، قبل خواب چند تکه آناناس نیز مصرف کنید؛ زیرا آناناس خاصیت ضد التهابی دارد. عسل نیز سبب کاهش خروپف می شود. به یک لیوان آب گرم، یک قاشق غذا خوری عسل اضافه کنید و آن را قبل خواب برای درمان خروپف مصرف کنید. همچنین می توانید برای شیرین کردن چای بعد از شام، از عسل به عنوان شیرین کننده استفاده کنید. بابونه، یکی دیگر از ترکیبات گیاهی موثر برای کاهش خروپف است. یک چای کیسه ای بابونه یا یک قاشق غذاخوری از گل بابونه را به یک لیوان آب جوش اضافه کرده و 15 دقیقه صبر کنید. سپس یک قاشق عسل به آن اضافه کنید و قبل از خواب آن را میل نمایید.

منبع: روزانه
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • ناشناس

  بعضی وقتها خورپف در اثر آسیبها و شکنجه هایی که اطرافیان و یاعده ای نادرست که به نادرست درجایگاه هایی که نباید باشندوهستند بوجودمیاد باید اول آن افراد نادرست که به این فردآسیبهایی جدر درطول ۱۱ماه رسانده اند محاکمه و مجازلت بشوند تا فرداول از لحاظروحی و روانی به آرامش برسد و آنگاه فرد به درمان مشکل خود که قبل از این شکنجه و آسیبها نداشته بپردازد