زنجیر چرخ | نداشتن زنجیر چرخ | جایگزین زنجیر چرخ

به جای زنجیر چرخ از اینا استفاده کن + عکس و آموزش

با روش هایی که میخوام بهتون آموزش بدم بدون زنجیر چرخ با خودرو در برف می توانید حرکت کنید.

زنجیر چرخ
ویکی گردی:

اگر زنجیر چرخ را هنگام رفتن مسافرت در زمستان فراموش کردیم چه کنیم؟ اینجاست که باید جایگزین های زنجیر چرخ رو بشناسین. اگر در زمستان قصد مسافرت به شهر دیگر دارید و یا محل کار شما شهر دیگری است حتما برای رفتن به آن شهر، آب و هوا را بررسی کنید و با امکانات کامل به سفر بروید. یکی از این امکانات زنجیر چرخ و یا جایگزین های زنجیر چرخ می‌باشد، زیرا در زمستان احتمال بارش برف زیاد است و داشتن جایگزین های زنجیر چرخ کمک بزرگی می‌کند تا راحت در جاده‌ها رانندگی کنید.

اما اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید و یا فراموش کرده اید به نظر شما به جای زنجیر چرخ از چه وسیله ای استفاده کنیم؟ رانندگی در برف بسیار خطرناک است و باید حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید.

در این نوشتار به این موضوع که به جای زنجیر چرخ از چه وسیله جایگزین استفاده کنیم و یا اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کار کنیم اشاره می‌شود. 

راهکاری موثر باز کردن قفل کمربند ایمنی در تصادفات

استفاده از روکش پلاستیکی به جای زنجیر چرخ:

اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید یا بستن آن به دور لاستیک برایتان مشکل است می‌توانید یک روکش پارچه‌ای لاستیکی تهیه کنید و همراه خود داشته باشید. این روکش‌ها مانع لیز خوردن لاستیک‌ها می‌شود و رانندگی در برف را برایتان دشوار نمی‌کند و با خیال راخت می‌توانید رانندگی کنید. طراحی بافت این روکش باعث اصطکاک بیشتر و کشش می‌شود و از لغزش لاستیک‌ها در برف به شدت می‌کاهد.

7526825_533

استفاده از طناب به جای زنجیر چرخ:

اگر در برف گیر کردید به جای زنجیر چرخ می‌توانید، با استفاده از طناب و چاقو زنجیر چرخ درست کنید و با احتیاط به رانندگی ادامه دهید. طناب را به صورت مارپیچ به دور لاستیک بپیچید و محکم گره بزنید و با چاقو طناب را ببرید. این کار را با فاصله نزدیک انجام دهید و طناب را کامل دور لاستیک بپیچید که آن را کامل پوشش دهد و این کار را برای دو تا لاستیک جلو انجام دهید. این کار باعث می‌شود در حین رانندگی طناب حرکت نکند و در مقابل پارگی مستحکم باشد.

7526826_302

چگونه از بخار گرفتن شیشه خودرو در فصل سرما جلوگیری کنیم؟

7526838_769

اگر لوازم برای ساخت زنجیر چرخ نداشتید حتما به نکات دقت کنید

۱. اگر در روز برفی در جاده لغزنده بودیم و زنجیر چرخ نداشتیم، می‌توانیم باد لاستیک‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهیم و با دقت و به آرامی در مسیر چرخ‌های خودروهای سنگین رانندگی کنیم.

۲. اگر راننده‌ای هستیم که با سرعت رانندگی می‌کنیم حتما در زمان لغزنده بودن جاده مراقب باشیم و آهسته برانیم. زیرا با سرعت بالا در زمان یخبندان و لغزش، کنترل خودرو به راحتی از دستمان خارج می‌شود و بسیار خطرناک است. پس اگر در جاده برفی زنجیر چرخ نداریم حتما به آهستگی رانندگی کنیم.

۳. اگر زنجیر چرخ نداریم و جاده هم برفی است و کولاک نیز وجود دارد حتما خودرو را کنار جاده نگه داریم تا کولاک و برف تمام شود، زیرا جاده در زمان برف و کولاک کاملا سفید است و دید درستی نخواهیم داشت. پس بهتر است برای جلوگیری از تصادف توقف کنیم.

۴. بدون داشتن زنجیر چرخ امکان لیز خوردن لاستیک‌ها بسیار زیاد است. زمانی که عقب خودرو لیز می‌خورد فرمان را به همان سمت بچرخانیم و در برابر لغزش لاستیک مقاومت نکنیم که بخواهید آن را کنترل کنیم در این حالت کنترل بیشتر از دستمان خارج می‌شود.

۵. در هنگام لغزنده بودن جاده ها، وقتی خودرو لیز می‌خورد سعی کنیم آرام رانندگی کنیم که نیازی به ترمز زدن نباشد. زیرا در این هنگام نیازی به واکنش نشان دادن نیست و خودرو بعد از چند لحظه تعادل خود را برقرار می‌کند.

۶. با دنده سنگین رانندگی کنیم. اگر لاستیک‌های معمولی داریم و زنجیر چرخ هم نداریم، ناچار هستیم که در یخ و برف جاده آهسته رانندگی کنیم و اگر با دنده سنگین و با دقت رانندگی کنیم لغزش لاستیک‌ها کمتر می‌شود.

۷. اگر جاده دارای پیچ باشد قبل از این که کامل به پیچ برسیم ابتدا ترمز کنیم و بعد بپیچیم. ترمز ناگهانی و بعد پیچیدن بدون احتیاط باعث لغزش بیشتر می‌شود.

پس حتما در جاده‌های برفی سعی کنید زنجیر چرخ داشته باشید و اگر در دسترس نبود حتما جایگزین برایش بگذارید و در نهایت اگر لوازم برای ساخت زنجیر چرخ نداشتید حتما با احتیاط و دقت رانندگی کنید تا سالم و سلامت به مقصد خود برسید.

منبع: بیتوته
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۹۸ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • ح

  چقدر کش میدین برای گفتن مطلب اصلی. مختصرو مفید بنویسید و‌مطالب غیر ضروری را حذف کنید

 • ممد

  خیلی ممنون
  عالی بود
  👌

 • alibagheriniko

  با عرض سلام و احترام خدمت شما و همکاران محترمتون بنده دارای بالاترین مدرک رانندگی از معتبرترین مرکز پایتخت وبا بهترین نمره و تعداد کم دفعات امتحانات به این مدرک ارزشمند رسیدم البته با عنایت خدای مهربون و علاقه حرفه ای و عشق به خودروهای زیبای سنگین
  واما دوست خوب من لایه پلاستیکی تو هر مقدار برف به cmو در هر شرایط آب و هوایی و منطقه ای کاملا اشتباه بوده وبا چرخیدن حتی در سطح صاف تاکید می‌کنم سطح صاف ویا به زبان ما راننده ها جاده کفی برفی با کمترین مقدار برف با اولین چرخش تا چرخ ۹ لاستیک تولید یخ کرده و باعث لغزیدن خودروی مورد نظر می‌شود هزاران ترفند وجود دارد ولی بنا به سرما و نداشتن چیزی که از زنجیر چرخ واجب تر هست یعنی دستکش با لایه چرم قسمت کف دست اگر دیفرانسیل چه در محور جلو چه در عقب باشد اول بار از ۱۰۰۱ تا ۱۰۰۵ می‌شماریم وهمزمان شمردن با وسیله مناسب با فشار بروی والف باد لاستیک را کم کرده هر چهار چرخ تاکید می‌کنم چرخهای سمت دیفرانسیل چه جلو چه عقب یکبار این عمل کاملا استاندارد را انجام می‌دهیم تا اصلا نبود زنجیر چرخ که چه در تابستان چه در زمستان باید در اتومبیل به همراه جعبه آچار کامل و وسایل ضروری و جعبه کمک‌های اولیه و خوراکی‌هایی همچون کاکائو که واجب هست باید باشد وتعریف ۵بار ۱۰۰۱ تا ۱۰۰۵هم به روشی دیگر اینگونه بیان می‌شود که لاستیک را از مقابل نگاه می‌کنیم کاملا باید لبه کناری که در همه لاستیک‌ها وجود دارد یعنی همان خط دایره شکل دور لاستیک تا همان جا خوابانده واز خطر ناکترین گرده ها با سرعت مناسب می‌توانیم عبور کنیم و خواهش میکنم در برف و یخبندان اصلا اتومبیل خود را خاموش نکنید ضدیخ حتم در تمام فصول استفاده شود و اگر امکانش هست به تمامی هموطنان عزیزم عرض و خواهشی داشتم که حتما در اوقات فراغت کتاب آئین نامه رانندگی را باز هم مطالعه کنید وکتابچه خودروی مورد نظر را امیدوارم اخلاق مداری اصول دوم و رعایت ۱۰۰درصدی و مهم تمام قوانین اصول واجب امر باشد که باید هم باشد چون فرد دارای گواهینامه رانندگی مسئول جان دی،ران هست اول بار بعد سلامت رسیدن راننده به مقصد احترام به مسئولیت خود و خانواده محترم اوست و التماس می‌کنم هر لحظه احساس خستگی کردید سريعا به شانه خاکی و فاصله ایمن با محور تردد بعد استراحت نفس کشیدن خود را تبدیل به غم و اندوه بازماندگان خود نکنید باتشکر
  علی باقری عضو کوچک یکی از پنج شغل مهم و سخت دنیا رانندگی خودروی سنگین و ترانزیت کشور عزیزم ایران

  • ناشناس

   ممنون آقای باقری

  • عبدالمطلب سمندر

   خوب و اموزنده بود اقای باقری

 • جواد

  هیچکدوم نه زنجیر و نه روکش لاستیکی و طناب نیاز نیست فقط باد لاستیک رو تا حد امکان کم کنید طوری که لاستیک قشنگ بشینه روی برق و یخ . اینجوری سطح بیشتری از لاستیک با جاده درتماس میشه و چون حالت خابیدگی رو اسفالت داره اصلا سر نمیخوره و راحت با دنده سنگین به راحتون ادامه بدهید. حتی الامکان سرنشین خودرو رو کامل کنید در اینجور مواقع همزمان با کم کردن باد لاستیک وزن سرنشین هم باعث استحکام بیشتر و جلوگیری از لغزش میشه

 • ناشناس

  سلام کارشناس برفو زنجیر.اخه مرده موئمن توبرف طناب و وسایلی ک ذکردی ردازکجابیاریم خودت زحمتشومیکشی اگه یادمون رفت زنجیرهمراهمون ببریم ممنون میشیم.

 • احمد

  من از طناب بجای زنجیر استفاده کردم و الان باید بیست میلیون خرج صافکاری کنم ،خواهش میکنم اشتباه منو نکنید و یه زنجیر چرخ بخرید ،بهترینش هم همون زنجیر هایی هست که کامل دور لاستیک قرار میگیره،البته توی هوای خوب یک بار بستنش رو تمرین کنید،انشالله برای هیچکس پیش نیاد

 • کاظمی

  من این کار را کردم نزدیک بود از جاده منحرف شوم خواهشمندم دیگه از این راهنمائی ها نفرمائید.

 • آرش

  درودبرشماوسپاس زیادچون هنوزچندروزی اززمستان باقیست.

 • ساسان

  اداره راهداری در بیشتر موارد آسفالت کردن جاده ماه‌ها برای خط کشی مناسب اقدام نمیکنه مثلا کمربندی نائین که این امر در مواقعی مثل مه و کولاک بسیار در دید راننده و تشخیص عرض جاده مهم هست ... و البته ۷۰ درصد جاده ها تماما معیوب و غیر قابل استفاده هستند

 • جوک

  عزیز طناب با اون متراژ کی توی ماشینش داره بعدم چه کاریه بیا فرهنگ سازی کن کلا در ماشین زنجیر داشته باش طرف میخواد پول طناب بده که وسط راه گیر نمیاد خب از قبل ی زنجیر میخره!!!

 • ناشناس

  مختصر بنویسید

 • جعفر

  برف اومده بود شب بود و تو اتوبان چمران گیر کردم همه زده بودن بغل و ماسینها رو گذاشته بودن رفته بودن یه لحظه به فکر چوب لباسیهای مفتولی که خرید کرده بودم افتادم اونها رو جند تیکه کردم و به دور لاستیک و رینگ بستم و خیلی راحت به راهم ادامه دادم

 • ناشناس

  من که تو برف ویخ دوست دارم رانندگی کنم

 • IRAN_MG

  هیچی مثل سر خردن تو یخ خوب نیست برای خودش تجربه و لذت داره البته امیدوارم برای هیچکس اتفاق بدی پیش نیاد