بارداری | نکات مهم بارداری | نکاتی که در زمان بارداری آقایان باید رعایت کنند

نقش مردان در زمان بارداری همسرشان چیست؟! | دانستنی های مهم دوران حاملگی

دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگی های خاصی دارد که نیاز به آمادگی دارند.

بارداری شش زن از یک شوهر
ویکی گردی:

بارداری یا حاملگی، زمانی است که طی آن یک یا چند فرزند در رحم زن رشد (آبستنی) می‌کنند.چندقلوزایی شامل بیش از یک فرزند، به عنوان مثال فرزندان دوقلو می‌شود. بارداری معمولاً از طریق آمیزش جنسی اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند از طریق روش‌های فناوری کمک باروری نیز رخ دهد. بارداری ممکن است به تولد زنده و زایمان طبیعی، سقط خود به خودی، سقط جنین خودخواسته یا مرده زایی ختم شود. زایمان معمولاً حدود ۴۰ هفته پس از شروع آخرین دوره قاعدگی (LMP) اتفاق می‌افتد.

در برخی نقاط دنیا گروه هایی به نام گروه پدران ایجاد شده است که در آن افرادی که به زودی پدر می شوند، ثبت نام می کنند تا با مواردی همچون نوع رفتار با همسر باردار قبل و بعد از فارغ شدن و تربیت صحیح فرزند آشنا شوند. اما در اغلب مناطق دنیا هر گاه پزشک جلسه ای برای ایجاد آمادگی های لازم هنگام زایمان و روزهای پس از آن برای خانم ها برگزار می کند، پدر ها نیز امکان حضور در آن جلسه را دارند.

اگه این 6 تا علائم رو داری بارداری ولی خبر نداری!

استرس در زمان بارداری ممکن است روی سلامت مادر و جنین تأثیر منفی بگذارد، بنابراین مدیریت این دوران نیاز به اندیشیدن تدابیر مناسب دارد.

دوران بارداری، نه تنها برای زنان بلکه برای پدران نیز دورانی با ویژگی های خاص است پدرها باید به همسر خود حس اطمینان و امنیت ببخشند و به همسر خود که تمام حواسشان معطوف سلامت جنین است کمک کنند تا ارتباط آنها را با دنیای اطراف حفظ نمایند .احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی داشتن بهترین فرصتی است که هر مردی طی دوران بارداری می تواند در اختیار همسرش بگذارد.

اهمیت نقش پدران در دوران بارداری از دید محققان

به نظر محققان ، تغییرات هورمونی ناشی از تولد فرزند در مردان بر خلق و خوی آنها تاثیر می گذارد. در حقیقت مردان حتی قبل از پدر شدن، دچار تغییرات هورمونی می شوند که در رفتار، میزان تحمل و آرامش انها تاثیر گذار است. به طور کلی این تغییرات هورموی، بدن آنها را آماده ورود به دنیای پدرانه می کند.

 بررسی مطالعات نشان می دهد که در دوران بارداری خانم ها، مردان با کاهش قابل توجه میزان تستوسترون روبرو هستند. یعنی هر چه به زمان تولد فرزند نزدیکتر می شوند دچار تغییرات بیشتری در سطح هورمونها می شوند. کاهش سطح تستوسترون برابر است یا کم شدن میزان پرخاشگری، که باعث ایجاد روابط بهتر و مهربانانه با نوزاد بعد از تولد می شود.

نقش حمایتی مردان در دوران بارداری همسرشان

اگر همسرتان در دوران بارداری به سر میبرد، شما به عنوان همسر او و پدر نوزادی که در راه است وظایفی دارید که باید به خوبی به آن توجه داشته باشید، وظایفی به شرح زیر:

آگاهی خود را بالا ببرید

گاهی اوقات، فقط دانستن و درک آنچه که بر همسر شما می گذرد، گام بزرگی است، بنابراین آگاهی خودتان را در مورد مسائلی که در دوران بارداری اتفاق می افتد، بالا ببرید. چیزهای زیادی وجود دارند که باید در زمان بارداری همسر رعایت شود، بنابراین در مورد عادات غذایی، لباس، یا چیزهای جدی تری از قبیل مصرف مکمل ها و خواب صبح مطالعه کرده تا بتوانید همسر خود را حمایت کنید.

به همسرتان در زمان درگیری با حالت تهوع کمک کنید

حالت تهوع صبحگاهی می تواند یک تجربه دردناک و خسته کننده برای خانم های باردار باشد. به عنوان یک شوهر، باید در طی این زمان از همسر خود حمایت کنید. او را تشویق کنید، کنار او بایستد تا او احساس راحتی کند. فضای استراحت برای او فراهم کنید تا او بتواند در مواقع لزوم استراحت کند.

نسبت به او هوشیار و حساس باشید

در چند ماه آینده اوضاع به طور حتم تغییر خواهد کرد. در این زمان، این تغییرات(خلقی، جسمی، احساسی ) طبیعی هستند، پس یاد بگیرید زمانی که همسرتان دچار این تغییرات می شود صبور باشید. نسبت به درخواست های او حساس باشید و همیشه با مهربانی پاسخ دهید. این رفتار باعث می شود که او نسبت به شما احساس قدردانی داشته باشد.

آیا موی گربه باعث نازایی خانم ها می شود؟ + توضیحات

او را تشویق و حمایت کنید

همسر شما در این مرحله از زندگی نیازمند حمایت و تشویق است. بارداری دوره ای پراز فراز و نشیب های بسیار است. از طرفی، او خوشحال و هیجان زده است و از طرف دیگر، تغییرات فیزیکی، عدم قطعیت و ترس وجود دارد. در طول بارداری مهم است که او را تشویق کرده و به او یادآوری کنید که با او هستید و لازم نیست نگران باشد.

 انعطاف پذیر باشید

ممکن است همسرتان این روزها درخواست بیشتری از شما داشته باشد این امر می تواند برای یک همسر کاری دشوار باشد. ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که بخواهید برنامه خود را تغییر دهید و یا حتی آن ها را لغو کنید تا وقت بیشتری را به همسر خود اختصاص دهید، بنابراین آن را به عنوان یک احتمال در دوران بارداری همسر در نظر بگیرید. سعی کنید با توجه به نیازهای همسر خود، جلسات غیر رسمی خود را با دوستانتان برنامه ریزی کنید و در هر حال گاهی اوقات را برای ساعات کاری متغیر درخواست کنید تا بتوانید زمان خود را با همسرتان سپری کنید. به این ترتیب، می توانید زمانی که به شما نیاز دارد در کنارش باشید.

گاهی برای همسر خود آشپزی کنید

کارهای زیادی در طول دوران بارداری دشوار به نظر می رسد که آشپزی یکی از آن ها است. در آشپزی و کارهایی که همسرتان انجام می دهد همکاری کنید. همسرتان از این حرکت شما قدردانی خواهد کرد و در نتیجه باعث آرامش او می شوید.

تا حد ممکن نزدیک او باشید

به خانم های باردار اغلب توصیه می شود استراحت کافی داشته باشند و به خود سخت نگیرند، به همین دلیل بیشتر آنها در اواخر دوران بارداری به مکان اجدادی می روند زیرا فضایی امن است. به همان اندازه مهم است که از تماس مداوم او اطمینان حاصل کنید. در صورت امکان، تا 8 ماه بارداری با او باشید و مسئولیت های او را بر عهده بگیرید.

برای او برنامه ریزی کنید

انتظار برای تولد فرزندتان هیجان انگیز است. به عنوان یک زوج مسئول، مهم است که برای آینده برنامه ریزی کنید تا به محض تولد کودک خود آماده باشید. با همسر خود برنامه ریزی کنید و درمورد همه چیزهایی که مهم هستند صحبت کنید با این وجود او را تشویق می کنید و به او یادآوری می شوید که شما با هم هستید. زمان مناسبی است که می توانید در مورد نام کودکتان فکر کنید.

برخی از مسئولیت های او را بر عهده بگیرید

به عهده گرفتن مسئولیت های خانه، روشی مهم برای نشان دادن حمایت از همسرتان است. او را با چیزهای کوچکی که ممکن است به آن نیاز داشته باشد یاری کنید، بخشی از کار را نیز انجام دهید بدون اینکه وی مجبور به درخواست باشد. با انجام برخی از کارهای احساسی، او را آرام و خوشحال می کنید.

برایش یک شنونده خوب باشید

بارداری می تواند یک تجربه دشوار باشد به همان اندازه که خوشحال کننده است، بنابراین احتمال دارد همسرتان ناراحتی هایی داشته باشد. در این مواقع، شنونده خوبی باشید و به شکایت های همسرتان در مورد درد و ناراحتی، در مورد هوس ها و تغییرات بدن او گوش دهید. گوش دادن به او باعث می شود واقعاً خوشحال شود زیرا می تواند ناامیدی خود را ابراز کند و به حالت آرامش برگردد.

در کارهای خانواده دست به دست هم دهید

زمان انجام مسئولیت های خانوادگی است و به زودی کارهای خانه برای همسر سخت تر می شود. حمل نوزاد کار ساده ای نیست. از این رو، مهم است که هر دو شما حداقل مسئولیت های مشترکی داشته باشید.

به پزشک مراجعه کنید

همراهی همسرتان در مراجعه به پزشک از موارد مهمی است که باید در دوران بارداری وی انجام دهید. مراجعه به پزشک می تواند استرس زا باشد و شما نباید همسرتان را تنها رها کنید. هر وقت همسرتان قرار ملاقات پزشک را تعیین کرد باید با او همراه باشید.

در جلسات سونوگرافی همراه همسرتان باشید

در جلسات سونوگرافی شاید چیزی را که در تصویر مشاهده می کنید قادر به حس کردن آن نباشید. حرکات جنین بیش از هر چیز دیگری شما را شیفته می کند. بنابراین یکی از روشهای موثر در قبول کردن مسئولیت پدرانه، دیدن جنین در تصویر سونوگرافی است. همراهی شما در کنار همسرتان به او قوت قلب و حس اطمینان می دهد.

هشدار به خانم هایی که بدون پیش بند ظرف میشورند!!

برای زایمان در او آمادگی ایجاد کنید

با همسرتان برای روز بزرگ آماده شوید. در بعضی مواقع، آمادگی برای زایمان و انتظار برای تولد نوزاد می تواند برای یک زن استرس زا باشد، بنابراین مطمئن شوید همه چیز را آماده کرده اید. به همسرتان احساس امنیت خاطر ببخشید. به این ترتیب او می داند که کسی بعد از زایمان انتظارش را می کشد. ساک زایمان را با تمام چیزهایی که در بیمارستان به آن احتیاج دارید آماده کنید. در مورد فرزندآوری هرچه لازم است مطالعه کنید.

به همسر خود اطمینان دهید که شما در هنگام استراحت قادر به اداره کارها هستید و از کودک مراقبت می کنید. کلمات محبت آمیز و نوازش همسر در روحیه زن باردار بسیار موثر است. همیشه حمایت خود را نشان دهید.

مصرف مواد غذایی و آب او را کنترل کنید

باید از درست غذا خوردن و نوشیدن یک زن باردار اطمینان حاصل کنید ، این وظیفه شما است که بدانید برای سالم نگه داشتن خود و کودک چه چیزهایی را باید مصرف کند. چه ساعتی باید مکمل هایش را مصرف کند؟ آیا او در زمان مناسب غذای مناسب می خورد؟ او نسبت به غذا خوردن مخالف است؟ هوس چیست؟ چه غذایی برای کودک مفید و چه چیزی نیست؟ آیا او به اندازه کافی آب می نوشد؟ زیرا سلامتی مادر از اهمیت بالایی برخوردار است.

از حس پدر شدن نترسید

نداشتن درک کافی از دوران بارداری و ایجاد رابطه سه طرفه، ترس و دلهره در شما به وجود می آورد. شما نمی دانید که فرزندی که قرار است به دنیا بیاید در روابط زناشویی شما چه جایگاهی خواهد داشت، درک این موضوع که همسر شما از این به بعد مادر فرزندی است شاید در ابتدا برای شما کمی سخت باشد. بسیاری از مردان حتی بعد از زایمان نیز از همبستر شدن با زنان می ترسند. به همین منظور بهتر است آگاهی خود را بالا ببرید.

آیا شما نیز دچار افسردگی بعد از زایمان همسرتان می شوید؟

شما معمولا این موضوع را پنهان می کنید اما اضطراب، برقرار نکردن روابط صمیمی با نوزاد، فراری بودن از منزل و خستگی از نشانه های افسردگی است. شاید به این فکر می کنید که همسرتان بعد از زایمان شما را تنها خواهد گذاشت. به همین علت توصیه می کنیم بیشتر در کنار همسرتان باشید تا ورود به دنیای جدید را با یکدیگر تجربه کنید.

اهمیت نقش مرد بعد زایمان و در در دوران شیردهی

حضور شما به عنوان یک همسر در تمام دوران بارداری، شیردهی، تعویض پوشک، خواباندن نوزاد و موارد دیگر باعث انتقال حس امنیت به همسرتان می شود. همسر شما تنها به خاطر زن بودن نباید تمام وظایف کودکتان را بر عهده بگیرد. رابطه جدیدی را می توانید در این دوران در کنار همسر و فرزندتان ایجاد نمائید.

مرد با حضور در تمام لحظات شیردهی، عوض کردن بچه، خواباندن و... می تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر "زن بودنش" نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد می تواند طی این دوران رابطه جدیدی را با همسرش ایجاد کند.

با مردی که مسئولیت پذیر نیست چه کنیم؟

اگر شخصی حتی بعد از شنیدن خبر بارداری همسرش و یا حتی بعد از زایمان، باز هم نسبت به زندگی مشترک و فرزندش بی تعهد باشد چه کاری می توان انجام داد؟

قصد داری باردار بشی؟ | بهترین زمان برای بچه دار شدن

به هیچ عنوان نباید یک مرد را از مسئولیت پدر شدن ترساند. از سوی دیگر اگر مرد را در دوران بارداری نتوانید متعهد و مسئول کنید بعد از زایمان نیز نخواهید توانست. باید او را توجیه کنید برای کودک، پدر بودن به چه معنایی است.

زن نباید درباره تعهد مرد نسبت به خودش صحبت کند زیرا موجب بدتر شدن اوضاع می شود. فقط باید در مورد پدر و فرزند صحبت شود. در حقیقت حس تنها بودن در این دوران برای خانمهای باردار خیلی سخت است، اما باید به ناچار تحمل کرد تا شاید پس از زایمان، همسرش تغییر کند. بنابراین به گذر زمان و تولد نوزاد اعتماد نمائید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر