سبزه سیاه دانه | روش کاشت سبزه سیاه دانه

امسال با سیاه دانه سبزه عید بکار | آموزش کاشت سبزه خاص متفاوت با سیاه دانه

در این مطلب از سبک زندگی سایت ویکی گردی با ما همراه باید تا روش کاشت سبزه سیاه دانه را به شما آموزش دهیم.

سبزه سیاه دانه
ویکی گردی:

سبزه سیاه دانه یک گزینه مناسب برای سبزه عید است. سبزه سیاه دانه بعد از رشد ظاهری بسیار زیبا پیدا می‌کند و می‌تواند زینت‌بخش سفره هفت سین شما باشد. برای کاشت سبزه سیاه دانه، طبق روش‌های زیر پیش بروید.

 گلدانی مناسب که حداقل ۳۰ سانت ارتفاع داشته باشد آماده کنید. سپس مقداری خاک کف گلدان بریزید و سیاهدانه‌ها را روی خاک قرار دهید و مجددا روی آن را با خاک مناسب بپوشانید.

توجه داشته باشید که سیاهدانه‌ها باید عمق ۲۵ سانتی زیر خاک قرار بگیرند.

 مدت ۵ الی ۱۵ روز زمان می‌برد تا سیاهدانه‌ها رشد کنند و سر از خاک بیرون بیاروند. توجه کنید که سیاهدانه برای رشد به نور و آب کافی نیاز دارد. پس اگر محلی که در آن هستید، نور مناسب ندارد، بهتر است از بذرهای دیگری برای سبزه عید استفاده کنید.

 بعد از این که سبزه ۸ سانت رشد کرد، از آن برای سفره هفت سین نوروز استفاده کنید و سپس گیاه را از گلدان خارج کنید و در باغچه بکارید. زمان آب دهی به سبزه سیاهدانه، دو بار در هفته است.

زمان مناسب کاشت بذر گل سیاه دانه دمشقی اوایل بهار می باشد.

بهترین روش برای کاشت این گیاه، از طریق بذر است. گلدان ها باید از خاک غنی از ماسه، سنگریزه و بارور کننده های آلی مانند نیتروژن و فسفر پر شده و بذرها در عمق ۲۵ سانتی متری خاک کاشته شوند.

مقداری خاک را دورن گلدان و یا سبد ریخته بذرها را روی خاکی بپاشید و حدود نیم سانت روی آن خاک بریزید و سپس خوب آبیاری کنید حدود ۵ الی ۱۵ روز بعد بذرها سبز می شوند و زمانی که به اندازه ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در محلی که می خواهید به فاصله بیست یا سی سانت نشا کنید بهترین روش همین است.

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست می پاشند تا همان جا سبز شوند اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین می افتند و وقتی سبز می شوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز شوند اما زمانی که بذرها را درون خزانه بکارید بعد می توانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که می خواهید بکارید.

بذر سیاه دانه را باید در یک خاک با زهکشی خوب کاشت، مکانی که برای کاشت بذر انتخاب می شود باید یک مکان آفتابی باشد.

گل سیاه دانه در اغلب خاک ها رشد می کند ولی در خاک های غنی و بارور رشد بهتری دارد. دانه های گل سیاه دانه لازم نیست پوشانده شوند.

همچنین توصیه می شود گل سیاه دانه را به صورت ردیفی بکارند. این گل زمان کوتاهی برای گلدهی نیاز دارد. زمانی که گل خشک می شود غلاف دانه مخطط می شود (در سیاه دانه نوع damascena). از این گل به صورت تازه یا خشک شده برای درست کردن دسته گل استفاده می شود و گل مناسبی برای درست کردن دسته گل خشک است.

طریقه کاشت و روش نگهداری از گیاه سیاه دانه

مراقبت از گل سیاه دانه (عشق در هوای مه آلود) بسیار آسان است. آبیاری در زمان خشکی باید انجام شود، برای رشد بهتر باید به طور مرتب به خاک مواد مغذی داده شود. برای تشویق رشد، بهتر است گل های پژمرده را از بوته جدا کرد و دانه ها را از غلاف های خشک شده جمع آوری کرد.

این گیاه از طریق بذر تکثیر می یابد ولی باید کشت بذر حتما به صورت مستقیم انجام شود زیرا این گیاه، جا به جایی را دوست ندارد. به همین منظور کشت در اوایل بهار در زمین اصلی صورت می گیرد.

نیاز آبی سیاه دانه، در حد متوسط است. بهترین زمان آبیاری وقتی است که باید بطور منظم و حداقل، دوبار در هفته انجام شود. قبل از آبیاری گیاه، بهتر است، سطح خاک خشک شده باشد. اگر خاک خیس باشد و آب خاک زیاد باشد، به گیاه آسیب می رسد، و احتمال آفت زدگی را بیشتر می کند

این گیاه در انواع خاکها به خوبی رشد می کند فقط نیاز به زهکش مناسب خاک دارد.

مناسب ترین PH خاک برای پرورش گل سیاه دانه شش تا هفت و نیم است. خاک های اسیدی به تقویت و رشد سریعتر گیاه کمک می کند.

این گیاه یک سال پس از کاشت در فصل بهار، گل می دهد، آبیاری منظم و تعویض خاک گلدان در گلدهی و پیشگیری از توقف در رشد گل سیاه دانه نقش دارد. تکثیر این گیاه در فصل تابستان از طریق بذر و قلمه امکان پذیر است.

این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد و البته در مناطق گرم بهتر است که بعد از ظهر در سایه باشد. از نظر دمایی هم سازگاری بالایی دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر