نان جزغاله ای | نان جزغاله ای سنتی | نان جزغاله ای خانگی

میخوام یادت بدم تو قابلمه نان جزغاله درست کنی + نکات مهم

در این مطلب طرز تهیه نان جزغاله را در چند روش ساده به شما آموزش می دهیم. با ویکی گردی همراه باشید

نان جزغاله
ویکی گردی:

نان جزغاله که در عضی از شهرها با اسم نان دنبه هم شناخته می شود، از جمله نان های خوش طعم و سنتی کشورمان می باشد که تنوع بالایی در مزه و طعم دارد. نان جزغاله یکی از این گوناگونی به شمار می رود که اصالتش به خراسان بازمی گردد، نان جزغاله را اغلب در کنار کباب ها میل می کنند. طرز تهیه نان جزغال در آشپزخانه منزل هم شدنی است و شما می توانید آن را انجام دهید.

نان جزغاله به نانی گفته می شود که بعد از گرفتن روغن دنبه جمع می شود، به دست می آید که علاوه بر طعم دلچسب سنتی از خواصی بالا و نیز عطری اشتهابرانگیز برخوردار می باشد.

اگه می خوای نان بیات نشه اینجوری نگهش دار

نان جزغاله

مواد لازم تهیه نان جزغاله

  •     دو پیمانه و نیم آرد سفید
  •     دو پیمانه و نیم بکینگ پودر
  •     یک پیمانه ماست
  •     دو قاشق غذاخوری روغن دنبه و یا روغن مایع
  •     یک دوم قاشق چایخوری نمک

برای میان نان

  •     یک دوم پیمانه گردو خرد شده
  •     یک پیمانه جزغاله
  •     یک عدد پیاز
  •     میزان کافی زردچوبه
  •     میزان کافی فلفل و نمک

اگه مایکروفر یا تستر ندارین، اینطوری نون رو گرم کنید!

آموزش طرز تهیه نان جزغاله خوشمزه در منزل

در مرحله اول بکینگ پودر، روغن دنبه و نمک را در ظرفی بریزید و به خوبی بهم بزنید تا ترکیب گردد. بعد آرد را در چند مرحله از الک بگذرانید تا سبک شده و آرد را آرام آرام به این ترکیب بیفزایید تا همچون خمیر گردد، در نهایت پس از جمع شدن خمیر و تهیه یک خمیر نرم و سبک برای پنج دقیقه به خوبی آن را ورز بدهید.

پیش از شروع به کار باید جزغاله را آماده کنید، جزغاله از دنبه گوسفند به دست می آید(برای پخت جزغاله دنبه را برش زده و درون قابلمه ای بریزید و بر روی حرارت کم بگذارید تا پخته گردد و مدام بهم بزنید، بعد روغن گرفته شده را صاف نمایید که روغن حاصله می شود روغن دنبه و مابقی هم جزغاله). دنبه گوسفند را تکه تکه و مکعبی خرد کنید، بعد با مواد میانی اشاره شده ترکیب نموده و در گوشه ای قرار دهید.

نان جزغاله

در رابطه با استراحت خمیر باید بگوییم که احتیاج نیست، شما می توانید به کارتان ادامه دهید. گلوله هایی هم اندازه و یا به بیانی چانه هم اندازه از خمیر جدا کرده و درون آنها را با استفاده از مواد میانی پر کرده و سپس با دست گرد نمایید. بعد هم بر روی سطح میز کار آورده و آن ها را با دستتان پهن نمایید ولی زیا نازک نکنید.

حالا در این مرحله قابلمه ای مناسب را برداشته و بر روی شعله بگذارید و کف آن را با روغن چرب نمایید. بعد خمیر نان آماده را در آن بگذارید و به مدت چند دقیقه ای درب قابلمه را بسته و بگذارید تا نان جزغاله به خوبی پف کرده و پخته شود.

نان داغ را در کیسه نگذارید!! | عوارض قرار دادن نان داغ در کیسه پلاستیکی

طرز تهیه نان جزغاله با استفاده از فر

البته که روش سنتی تهیه این نان با استفاده از قابلمه و یا تنور است، اما امروزه با توجه به وجود نداشتن تنور و مضرات آن این روش دیگر ممکن نیست، همچنین به دلیل زمان بر و سخت بودن تهیه نان جزغاله با قابلمه نیز ممکن است بسیاری روش تهیه این نان با استفاده از فر را ترجیح بدهند. برای تهیه نان در فر ابتدا خمیرهای پهن و نازک ده را درون سینی فر بگذارید و با کمک چنگال بر روی آن سوراخ هایی به وجود بیاورید.

در صورت تمایل با استفاده از زرده تخم مرغ و زعفران رومال تهیه کرده و بر روی سطح خمیرها بمالید، در نهایت هم مقداری خرفه یا کنجد به روی آن بپاشید. سپس سینی را در فر بگذارید و برای یک ربع ساعت در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد زمان دهید تا خمیرها پخته شده و تبدیل به نان گردند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر