جاده های زیبای ایران، طبیعت اطراف جاده های ایران

لیست جاده های رویایی ایران | زیباترین جاده های ایران

ایران یکی از زیباترین کشور های جهان است که حتی های آن هم می تواند جزو جاذبه های گردشگری محسوب شود. تعداد جاده های رویایی ایران به قدری زیاد است که نام اکثر آنها به گوشتان نخورده است اما ما معروف ترین جاده های رویایی ایران را در این مقاله معرفی میکنیم.

جاده های رویایی ایران
ویکی گردی:

جاده های رویایی ایران که استان‌های مختلف موجود در شمال و جنوب کشور را به هم متصل می‌کنند، جلوه‌های بی‌نظیری از طبیعت را پیش چشمان شما به تصویر می‌کشند. تعداد جاده های رویایی ایران به قدری زیاد است که نام اکثر آن‌ها به گوش شما نخورده است. برخی از آن‌ها کوهستانی بوده، برخی پوشیده از جنگل‌های انبوه با درختان بلند و برخی در کنار دشت‌های پرگل با رودهای خروشان قرار دارند. در این مطلب به معرفی معروف‌ترین جاده های رویایی ایران می‌پردازیم.

 

گردنه حیران

جاده های رویایی

یکی از جاده های رویایی ایران که آوازه آن در داخل و خارج از کشور، به گوش افراد زیادی رسیده است، گردنه حیران نام دارد. زیبایی منحصربه‌فرد و وصف‌نشدنی این جاده، تداعی بهشت برروی زمین است. موقعیت جغرافیایی جاده حیران به‌گونه‌ای است که دو شهر اردبیل و آستارا را به یکدیگر متصل می‌کند. طول این جاده بی‌نظیر 40 کیلومتر بوده و در تابستان زیبایی مناظر آن دوچندان می‌شود.

 

 

جاده اسالم به خلخال

یکی دیگر از جاده های رویایی ایران از شهر اسالم(استان گیلان) آغاز شده و تا شهر خلخال(جنوب استان اردبیل) امتداد یافته است. جاده اسالم به خلخال یکی از سرسبزترین، پربارش‌ترین و خنک‌ترین جاده های جنگلی شمال ایران است که در مسیر خود، پوشش انبوهی از درختان را دربردارد. 

جاده های رویایی

از زیبایی‌های منحصربه‌فرد این جاده، وجود دشت‌های سرسبز، دامنه کوه‌های پر از برف و جاده‌های جنگلی است. طول جاده اسالم به خلخال 70 کیلومتر بوده و در بهار و تابستان بسیار زیبا است. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این جاده رویایی عبارت است از:
• گردنه الماس؛ که در 60 کیلومتری شهر اسالم واقع شده است. شما می‌توانید با اجاره کلبه‌های چوبی و اقامت در این منطقه، از زیبایی مناظر آن لذت ببرید.
• دشت شقایق
• روستای ییلاقی ناو
• ییلاق دشته
• دریاچه نئور
• آبشار نره گر
• مسیرهای مختلف کوهنوردی و جنگل‌نوردی

 

جاده چالوس

مکان های پاییزی

از معروف‌ترین جاده های رویایی ایران که در شمال کشور قرار دارد، جاده چالوس است. طول این جاده پرتردد که شهرتهران را به شهرهای شمالی متصل می‌کند، 160 کیلومتر است. شما در طول مسیر جاده چالوس شاهد کوه‌های زیبا و جنگل‌های سرسبز خواهید بود. این جاده جنگلی زیبا، در تمام فصل‌های سال مناظر زیبایی را در پیش چشمان شما به تصویر می‌کشد. جاده چالوس یکی از جاده های رویایی ایران با جاذبه‌های طبیعی فراوان، روستاهای بکر و زیبا، مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوا محسوب می‌شود و هرساله گردشگران زیادی را به خود جدب می‌کند.
 

 

جاده سراوان به فومن

جاده های رویایی

یکی از زیباترین جاده های رویایی ایران که دو شهر در استان گیلان را به هم متصل می‌کند، جاده سراوان به فومن نام دارد. طول این جاده سرسبز و زیبا 45 کیلومتر است که در مسیر آن با جلوه‌های بی‌نظیر طبیعت مواجه هستید. از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این جاده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• موزه میراث روستایی گیلان
• دریاچه سراوان
• دریاچه سقالکسار 

 

 

جاده توسکستان

جاده های رویایی

جاده توسکستان که از شاهرود تا گرگان امتداد یافته است، یکی از جاده های رویایی ایران در مسیر جنگل‌های توسکستان محسوب می‌شود. این جاده یکی از جاده‌های پرپیچ‌وخم ایران بوده که طبیعت بی‌نظیری دارد. وجود درختان بلند و قدیمی بلوط، اورس، توسکا و دیگر درختان جنگلی زیبا که برروی جاده توسکستان سایه انداخته‌اند، منظره خیره‌کننده‌ای را در پیش چشمان شما به تصویر می‌کشد. جالب است بدانید که شما در مسیر حرکت خود در جاده توسکستان، به منطقه جهان نما می‌رسید که به یک‌باره پوشش گیاهی متفاوتی را نمایان می‌کند. منطقه جهان نما یکی از مناطق حفاطت‌شده محسوب می‌شود که تحت‌نظر سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.
 

 

جاده هجیج به اورامان

جاده های رویایی

از زیباترین جاده‌هایی که در حد فاصل استان‌های کردستان و کرمانشاه قرار دارد، جاده هجیج به اورامان تخت است. این جاده کوهستانی یکی از جاده های رویایی ایران است که در طول مسیر آن شاهد روستاهای زیبا با خانه‌های پلکانی، رودهای خروشان، دامنه‌های پرفراز و نشیب، کوه‌های سنگی و دشت‌های سرسبز خواهید بود. جاده هجیج به اورامان تخت یکی از پرپیچ‌وخم‌ترین جاده‌های ایران بوده که مناظر بکر و منحصربه‌فردی دارد. توجه داشته باشید که این جاده در زمستان برف‌گیر بوده و بهترین زمان تردد در آن، فصل بهار و تابستان است. در صورت گذر از جاده هجیج به اورامان، از جاذبه‌های طبیعی آن دیدن کنید:
• قله شاهو
• رودخانه سیروان 

 

جاده سیاهکل به دیلمان

جاده های رویایی

از جمله مسیرهای فرعی زیبا و بکر در استان گیلان، جاده سیاهکل به دیلمان است. بافت جنگلی انبوه، شیب‌هایی با بافت گیاهی متنوع، ارتفاعات با مناظر زیبا و آب‌وهوای مطبوع، این جاده را به یکی از جاده های رویایی ایران تبدیل کرده است. اگر در اردیبهشت ماه از این جاده گذر کنید، ترکیبی بی‌نظیر از انواع گل‌های زرد و قرمز، صدای پرندگان و زمزمه آب‌های روان را تجربه خواهید کرد. همچنین در ساعات اولیه روزهای بهاری و پاییزی، این جاده اغلب پوشیده از مه است. جاده سیاهکل به دیلمان به‌عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران، محل مناسبی برای کمپینگ و گشت‌وگذار گردشگران است.
 

 

جاده جلفا به ارس

جاده های رویایی

جاده مرزی جلفا به ارس که در حدفاصل استان‌های آذربایجان شرقی و غربی واقع شده است، یکی از جاده های رویای ایران محسوب می‌شود. این جاده زیبا در امتداد رود ارس قرار داشته که در یک طرف آن شاهد کوه‌های بلند و زیبا و در طرف دیگر آن جنگل‌هایی با درختان بلند و انبوه را خواهید دید. همچنین در بخش‌های از این جاده می‌توانید مراتع و مناظر کشور ارمنستان را نیز ببینید.
 

 

جاده هراز

جاده های رویایی

یکی دیگر از معروف‌ترین جاده های رویایی ایران که در شمال کشور واقع شده است، جاده هراز نام دارد. با این جاده، دسترسی اهالی تهران و شهرهای مرکزی کشور به استان مازندارن آسان شده است. افراد زیادی در سفر خود به شهرهای شمالی، از جاده هراز عبور کرده‌اند و البته از تماشای مناظر آن لذت برده‌اند. اما خیلی از افراد با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری جاده هراز آشنایی نداشته و به‌سادگی از کنار آن عبور می‌کنند. در طول مسیر جاده هراز ییلاق‌های معروفی وجود دارد که از آب‌وهوا و طبیعت بی‌نظیری برخوردار است. از مهم‌ترین این ییلاق‌ها می‌توان به جاجرود، پلور، گزنک و آبعلی اشاره کرد. گشت‌وگذار و اقامت در این ییلاق‌ها می‌تواند تجربه سفر شما را بیش از پیش خوشایند و خاطره‌انگیز کند. از دیگر جاذبه‌های اطراف جاده هراز به‌عنوان یکی از جاده های رویایی ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• روستاهایی با مناظر بکر
• تالاب‌ها
• جنگل‌های انبوه
• چشمه‌های آبگرم
• دریاچه‌های تار و هویر 
• منطقه پلور
• غار پلور 
• روستای نوا
• دشت آزو
• امامزاده هاشم و آب اسک 
• روستای زیبای وینه 
• دشت لار
• آبشار شاهاندشت 
• قلعه بهمن
• روستای فیلبند 
• جنگل الیمستان 

 

 

جاده چابهار به بندر گواتر

جاده های رویایی

یکی از زیباترین جاده های رویایی ایران که در مسیر سواحل صخره‌ای در جنوب ایران قرار دارد، جاده چابهار به بندر گواتر است. این جاده زیبا به طول 100 کیلومتر در مسیر ساحلی دریای مکران واقع شده است. جالب است بدانید که سواحل مینیاتوری که زیبایی آن زبانزد است، در مسیر این جاده قرار دارد. در مسیر جاده چابهار به بندر گواتر می‌توانید از تماشای این جاذبه‌های طبیعی نیز لذت ببرید:
• ساحل رمین؛ که می‌توانید با قدم زدن در آن از دیدن ماسه‌های پوشیده از انواع صدف لذت ببرید.
• تالاب لیپار؛ که در کنار این جاده زیبا قرار دارد و آب صورتی رنگ این تالاب زیبایی منحصربه‌فردی به آن بخشیده است.
• روستا و ساحل بریس؛ که از زیباترین نواحی کرانه دریای مکران محسوب می‌شود.
• کوه‌های مینیاتوری؛ کوه‌هایی زیبا در نزدیکی دریا که براثر فرسایش و گذشت زمان، اشکال عجیب و خاصی پیدا کرده‌اند. 
 
 

جاده جنگلی سوادکوه

جاده های رویایی

 جاده‌ای است از تهران به مازندران که به جاده فیروزکوه معروف است و جاده سوادکوه نیز نامیده می‌شود و از تهران تا قائمشهر و سپس به ساری امتداد می‌یابد.این جاده ابتدا از تهران شروع سپس به شهر بومهن در استان تهران رسیده و از آنجا به قائم شهر در استان مازندران ختم می‌شود.همچنین این جاده طولانی‌ترین محور در بین جاده‌های استان است. این جاده از آمار تصادفات کمتری برخودار است و به همین علت به دلیل حجم زیاد ترافیک در محور هراز در بیشتر مقاطع سال اکثر ماشین آلات و خودروهای سنگین اعم از کامیون‌ها و تریلرها از این محور وارد استان می‌شوند. طبق آمار اعلام شده سالانه حدود ۲۵٪ مسافران نوروزی و تابستانی از این جاده برای ورود به استان استفاده می‌کنند.

 

جاده رامسر به جواهرده

جاده های رویایی

جاده رامسر به جواهرده نیز از دیگر جاده‌های شمالی کشور در استان مازندران است که عروس شهرهای شمالی را به یکی از زیباترین ییلاق‌های مازندران می‌رساند. این جاده ۲۸ کیلومتری در طول مسیر پرپیچ‌وخم خود از مناظری بسیار زیبا عبور می‌کند. روستای جواهرده رامسر در دامنه کوه‌های سماسوس قرار گرفته است و از مناطق سردسیر شمالی به شمار می‌رود. جاده رامسر-جواهرده از دشت‌های سرسبز در جوار دامنه‌های پربرف می‌گذرد. در طول مسافت این جاده روستاهای بسیاری قرار دارند و «رودخانه صفارود» با شما همراه می‌شود. در فصل‌های پاییز و بهار این جاده از مه پوشیده و زیبایی طبیعت اطراف دوچندان است. در تابستان نیز این مسیر برای تردد مناسب است و هوایی بسیار خنک‌تر از مناطق اطراف دارد، اما برای رفتن به این جاده در زمستان باید تجهیزات لازم را داشته باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر