معرفی شهر ایوان | شهر بدون غسالخانه ایران

تو این شهر ایران هیچ غسالخانه ای وجود نداره!!!

ایوان یکی از مشهورترین شهرهای بدون غسالخانه ایران که مردم این شهر به دلایل مختلفی از جمله رسم و سنت و یا اعتقادات مذهبی، اموات خود را در منزل غسل می‌دهند.

جاهای-دیدنی-ایوانغرب
ویکی گردی:

ایوان، شهر بدون غسالخانه ایران!!! بعد از معرفی شهر بدون کولر ایران، حالا نوبت شهر دیگری است که بدلیل نداشتن غسالخانه باید او را بشناسید. داشتن غسالخانه همانند داشتن آرامگاه، برای هر منطقه واجب است اما در گوشه ای از ایران زیبا، شهری بنام ایوان برای نداشتن غسالخانه، به نام شهر بدون غسالخانه ایران معروف شده است. مردم این شهر بدون غسالخانه ایران طبق سنت های قدیمی خود، اموات را در حیاط خانه هایشان شسته و غسل میدهند.

شهر ایوان کجاست؟

شهرستان ایوان یا همان ایوان غرب، یکی از شهرستان های ایلام است که مرکز آن، شهر ایوان است. ایوان دومین شهرستان پر جمعیت استان ایلام و در شمالی ترین قسمت این منطقه واقع شده است. گویش اصلی اکثر مردم شهرستان ایوان، زبان کردی گویش کلهری بوده و برخی از مهاجران کرمانشاه به کردی جافی صحبت می کنند.

ایوان کجای ایلام است؟

در توضیح موقعیت ایوان بهتر است بگوییم که فاصله این شهرستان تا کرمانشاه 130 کیلومتر بوده و از مرکز استان ایلام 30 کیلومترو فاصله دارد.

آب و هوای ایوان

آب و هوای این منطقه زیبای غرب کشور، معتدل و نیمه مرطوب است و کوههای پوشیده از جنگل و چشمه ها و رودخانه ی گنگیر این منطقه، در خوش آب و هوا بودنش نقش بسزایی دارد.

جاهای دیدنی ایوان

بطور خلاصه اگر بخواهیم مکان های دیدنی و توریستی ایوان را برایتان معرفی کنیم، میتوان آن را به شرح زیر لیست کرد:

آتشکده سیاهگل:در فاصله 25 کیلومتری شهرستان ایوان و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر واقع شده است.

طاق شیرین و فرهاد (کوشک کوشک): بنای طاق در مسیر گذر شیرین و فرهاد از این منطقه برای استراحت بنا شده است.

گردشگاه ییلاقی خوران: در جنوب غربی دشت ایوان و در دامنه‌های کوه‌های شره‌ زول واقع شده و یک تفرجگاه جنگلی با انبوهی از درختان و چشمه‌های زلال ساران است.

آبشارهای هفت قلوی پلیه: این آبشارها یکی از مکان‌های دیدنی معروف در ایوان ایلام هستند که به صورت هفت برادر افسانه‌ای دست در دست هم به رقص آب می‌پردازند.

بقعه حاجی حاضر: واقع در فاصله 13 کیلومتری شمال غربی شهر ایوان و در قسمت شمالی روستایی قرار دارد.

 

منبع: نمناک
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر