قلعه‌ های ایران | معرفی قلعه‌ های ایران

مهم‌ ترین قلعه‌ های قدیمی ایران را بشناسید + عکس

در این مطلب از سایت ویکی گردی با ما همراه باشید تا با 4 تا از مهمترین و قدیمی ترین قلعه‌ های ایران آشنا شوید.

قلعه
ویکی گردی:

در طول تاریخ، قلعه‌ های ایران نقش مهمی در استحکامات شهرها داشته‌اند. معمولا قلعه‌ها را در ارتفاعات صخره‌ای و در شهرها و مسیرهای مهم می‌ساختند. در واقع، قلعه‌ها سدی دفاعی در برابر دشمنان بودند و به مناطق اطراف اشراف داشتند. قلعه‌ های ایران معمولا یا چشمه و قنات داشتند یا چاه. با ویکی گردی همراه باشید تا چند تا از مهم ترین قلعه‌ های ایران را به شما معرفی کنیم.

ارگ بم

ارگ بم یکی از مهم ترین قلعه های ایران است که در شهر بم و استان کرمان قرار دارد. این مجموعه دارای ۶۷ برج است و دو بخش کاملا مجزا دارد: یکی بخش حکومتی و دیگری بخش رعیت‌نشین.

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

ارگ بم در مسیر جاده ابریشم واقع شده و در قرن پنجم پیش از میلاد ساخته شده است. جالب است بدانید این قلعه تا همین یک قرن پیش کاربری داشته است.

ارگ بم

قلعه الموت

قلعه الموت در منطقه‌ای به همین نام در قزوین در شمال شرقی روستای گازرخان قرار دارد. این قلعه مقر حسن صباح بوده و به‌معنای «آشیانه عقاب» است. البته امروزه بخش‌های زیادی از این قلعه از بین رفته و فقط آثاری از این قلعه باقی مانده است. منطقه معلم کلایه طبیعت بکر و کوچه‌باغ‌های زیبایی دارد و می‌توانید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی آن اقامت کنید.

قلعه الموت

قلعه فلک‌افلاک

قلعه فلک‌افلاک یا «دژ شاپورخواست» قلعه‌ای است که در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان قرار دارد. این قلعه را با اسم «قلعه دوازده برجی» هم می‌شناسند. قلعه فلک‌الافلاک هم مثل بسیاری دیگر از مهم ترین قلعه‌ های ایران بر فراز یک تپه قرار گرفته است تا به مناطق مجاور اشراف داشته باشد.

قبرستان تاریخی سفید چاه، اولین گورستان مرموز ایران + عکس

در این مجموعه تاریخی موزه مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیا، چایخانه سنتی و مرکز فروش محصولات فرهنگی هم وجود دارد.

قلعه فلک_افلاک

قلعه بابک

قلعه بابک با نام‌های دیگری چون دژ بابک و بَذ هم شناخته می‌شود. قدمت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد و نام آن از نام بابک خرمدین گرفته شده است. این قلعه در استان آذربایجان شرقی، در شهرستان کلیبر و در روستای شجاع‌آباد قرار دارد.

قلعه بابک

قلعه‌ رودخان

دژ رودخان یا «قلعه حسامی» یکی از زیباترین قلعه های ایران است. این قلعه بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن و در روستایی به همین نام یعنی روستای رودخان قرار دارد. این قلعه ۶۵ برج و بارو دارد و دور آن دیواری کشیده شده که طول آن ۱۵۰۰ متر است.

کارشناسان باستان‌شناسی معتقد‌ند این قلعه متعلق به دوره ساسانیان است. رودخانه‌ای به همین نام در مجاورت آن جاری است. قلعه رودخان از دو بخش اصلی ارگ و قورخانه تشکیل شده است.

قلعه_رودخان

منبع: دلتامگ
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر