روستای کاریز | روستای زیر زمینی | روستای زیر زمینی کیش | کاریز کیش

باورتون نمیشه اما؛ اهالی این روستای ایران زیر زمین زندگی می‌ کردن!! + عکس

همه چیز در مورد کاریز کیش شهر زیر زمینی که 270 میلیون سال قدمت دارد را در این مقاله از ویکی گردی بخوانید.

کاریز کیش
ویکی گردی:

کاریز کیش، که به شهر زیرزمینی معروف است با وسعت 10000 متر در عمق 16 متری در زیرِ زمین قرار دارد. کاریز کیشبا سقفی پوشیده شده از صدف و مرجان‌هایی با قدمت 270 میلیون سال، از شگفتی‌های جزیره کیش به حساب می‌آید. با ما همراه باشید تا با کاریز کیش بیشتر آشنا شوید.

کاریز به چه معناست؟

کاریز در واقع شبکه‌ای از قنات‌هاست که در زیر زمین قرار دارد. ایرانیان در گذشته اولین مردمانی بودند که این چرخه‌ پرکاربرد را برای نگهداری و هدایت آب به وجود آوردند. کاریز در مناطق گرم و خشک که نور آفتاب شدید است و باعث تبخیر آب می‌شود، کاربرد بالایی داشته.

کاریز کیش

درواقع کاریز سازه‌ای است که آب را بدون صرف هزینه و تنها با کمک گرفتن از نیروی جاذبه زمین به مکان درست هدایت می‌کند.

کاریز کیش

معماری کاریز تشکیل‌شده از یک دهانه روباز و یک مجرای تونل مانند زیرزمینی و چندین چاه عمودی است؛ که این مجرا یا تونل زیر زمینی را با سطح زمین مرتبط می‌کند. کاریز شهر زیر زمینی، قسمت‌های مختلفی دارد و  چاه‌ها باعث تهویه هوای قنات می‌شوند.

کاریز کیش

کاریز شهر زیر زمینی کیش

این شهر که با نام کاریز شهر زیر زمینی، نیز شناخته می‌شود با وسعت ۱۰۰۰۰ متر در عمق ۱۴ تا ۱۶ متری زیر زمین، قرار دارد. ویژگی منحصر به فرد این شهر، سقف پوشیده از صدف و مرجان‌هایی است که عمرِ ۲۷۰ میلیون ساله دارند، حتی در برخی قسمت‎‌ها قدمت این مرجان ‎ها به ۵۷۰ میلیون سال نیز می‌رسد.

کاریز کیش

همانطور که گفتیم، این شهر زیر زمینی مجموعه‎‌ای از قنات‎‌ها است که با شبکه‌‎ای از مسیرهای اصلیِ هدایت آب شیرین، مورد استفاده مردم در آن زمان، قرار می‌گرفته‌است.

کاریز کیش

(کاریز معادلِ کلمه قنات در زبانِ عربی است.) کاریز کیش تنها قناتی در جهان است که سقف آن را مرجان‌ها پوشانده‌اند. هوای خنک و عبور آب، این مکان را به یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری در خلیج همیشه فارس تبدیل کرده‌است.

کاریز کیش

جزیره زیبای کیش علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبا، مکانی مناسب و پربازده برای سرمایه‌گذاری است. خرید خانه در کیش می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

کاریز کیش

کاریز کیش

 

منبع: دلتامگ
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر