گوش فیل | شیرینی گوش فیل ماه رمضان | ثبت شدن گوش فیل

گوش فیل؛ شیرینی سنتی ماه رمضان ثبت ملی شد! + جزئیات

معاون میراث‌ فرهنگی استان مرکزی گفت: شیرینی سنتی گوش فیل ویژه ماه مبارک رمضان در فهرست میراث‌ فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.

گوش-فیل
ویکی گردی:

گوش فیل، ثبت ملی شد. حسین محمودی، معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در مورد ثبت ملی شدن گوش فیل گفت: شیرینی سنتی گوش فیل ویژه ماه مبارک رمضان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.

شیرینی گوشفیل یکی از شیرینی‌های سنتی شهر اراک است که در تمام طول سال در قنادی‌های این شهر تولید می‌شود. قدمت تولید این شیرینی در شهر اراک را می‌توان با قدمت تاسیس این شهر یعنی حدودا ۲۰۰ سال برابر دانست.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی افزود: در نشست اخیر شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس ملی پیشنهاد ثبت این شیرینی از سوی استان مرکزی مطرح شد و با صلاحدید این شورا شیرینی گوشفیل در عرصه‌ای ملی به ثبت رسید.

او ادامه داد: شناخت خواص موادغذایی سالم و طبیعی، هنر آشپزی سنتی، توجه به سلامتی اعضای خانواده و بسیاری از دیگر عناصر ارزشمند گذشته است که بخش عمده‌ای از میراث ‌فرهنگی ناملموس یا معنوی غذایی ما را در گذشته تشکیل می‌داده است.

محمودی در پایان خاطر نشان کرد: قبل از این برخی غذاها و شیرینی‌های سنتی استان مانند جوزغند نراق، مهارت و فن تهیه و پخت فتیروکسمه، شیوه سنتی پخت حلوای تبق ابراهیم‌آباد در فهرست ملی ثبت شده است.

منبع: کجارو
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر