ارز مسافرتی | ارز مسافرتی نوروز 1403

شرایط دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۳ | مدارک لازم + نحوه ثبت نام

در این مطلب توضیحات و اطلاعات کامل و به‌روز درباره شرایط و روش‌های دریافت ارز مسافرتی، ارائه شده است.

ارز مسافرتی
ویکی گردی:

بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، تصور می‌کنند که روند دریافت ارز مسافرتی بسیار سخت است و قید آن را می‌زنند؛ درصورتی‌که در‌حال‌حاضر (سال ۱۴۰۲) برخلاف سال‌های گذشته، دیگر احتیاج به مراجعه حضوری به شعبه‌های بانک، ارائه فیزیکی مدارک و پرکردن فرم‌های مختلف برای دریافت ارز مسافرتی نیست و این فرایند می‌تواند تنها با نصب برنامه و ورود اطلاعات به‌صورت کاملا آنلاین انجام شود. با ما همراه باشید تا به‌طور کلی با ارز مسافرتی ۱۴۰۳ و نحوه دریافت آن بیشتر آشنا شوید.

ارز مسافرتی چیست؟

ارز مسافرتی، ارزی است که از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به متقاضیان سفر به خارج از ایران (البته نه هر کشور خارجی) تحت شرایطی و فقط یک‌ بار در سال تعلق می‌گیرد؛ فاصله بین دریافت ارز مسافرتی متقاضی باید بیشتر از ۳۶۵ روز باشد. این ارز به اصطلاح «کمک هزینه سفر» نیز نام دارد. شرایط دریافت آن هرساله متفاوت است و توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

ارز مسافرتی چقدر است؟

    ارز مسافرتی برای مقاصد با ویزا یا بدون ویزا در سال ۱۴۰۲، مختص سفرهای هوایی: حداکثر ۵۰۰ دلار

در سال‌های قبل میزان ارز مسافرتی به‌نسبت کشور مقصد و نوع سفر متفاوت بود؛ به‌عبارتی اگر سفر هوایی بود و مقصد مربوطه الزام به دریافت ویزا داشت، ارز بیشتر و در مقصد بدون ویزا ارز کمتری به مسافر تعلق می‌گرفت. همچنین به سفرهای زمینی، ریلی و دریایی نیز ارز اختصاص داده می‌شد؛ اما در حال حاضر (سال ۱۴۰۲) هیچ‌کدام از این شرایط، ملاک دریافت ارز مسافرتی نیستند و فقط به سفرهای هوایی (فارغ از شرایط ویزا) تا سقف ۵۰۰ دلار ارز تعلق می‌گیرد.

چنانچه مبلغ ۵۰۰ دلار کفاف هزینه‌های سفر شما را نمی‌دهد، می‌توانید نسبت به خرید ارز دولتی با مبلغ ۲,۰۰۰ دلار اقدام کنید. خرید این ارز با کارت ملی شهروندان ایرانی و بدون مدارک سفر نیز امکان‌پذیر است و فقط یک بار در طول ۳۶۵ روز می‌توان از این فرصت استفاده کرد.

ثبت نام ارز مسافرتی

از دو طریق می‌توان نسبت به ثبت‌نام ارز مسافرتی اقدام کرد:

 •     ثبت نام از طریق پیام‌رسان «بله» متعلق به بانک ملی ایران
 •     مراجعه حضوری به شعب ارزی «بانک ملت»  

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ شامل موارد زیر هستند:

 •     تکمیل فرم درخواست ارز مسافرتی در بانک یا در پیام‌رسان بله
 •     سن متقاضی دریافت ارز حداقل ۱۸ سال تمام باشد.
 •     اصل و کپی گذرنامه ایرانی متقاضی (گذرنامه باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد)
 •     اصل و کپی ویزای کشور مقصد (برای تمام کشورها الزامی نیست.)
 •     اصل و کپی کارت ملی (چنانچه کارت ملی المثنی باشد، ارائه برگه ثبت احوال الزامی است)
 •     اصل و کپی بلیط سفر (هوایی)
 •     ارائه رسید واریز عوارض خروج از کشور
 •     شماره موبایل اعلامی باید به نام متقاضی دریافت ارز باشد.
 •     تامین وجه ریالی در حسابی که به نام مسافر یا متقاضی دریافت ارز باشد.

مراحل دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی از دو روش ثبت نام از طریق پیام‌رسان «بله» و مراجعه حضوری به بانک امکان‌پذیر است که در ادامه، مراحل هر روش‌، به تفکیک توضیح داده شده است.

مراحل دریافت ارز مسافرتی از طریق برنامه پیام رسان بله

برای دریافت ارز مسافرتی از طریق برنامه پیام رسان بله، ابتدا وارد برنامه و سپس وارد گزینه «خدمات» یا «بانک من» شوید. از بین پیشنهادها، «ارز مسافرتی» را انتخاب کنید.

در قسمت بعدی باید گزینه آبی‌رنگ یا سبزرنگ پایین صفحه با عنوان «درخواست ارز مسافرتی» را بزنید. به‌خاطر داشته باشید مراحل مشخصات فردی، اطلاعات پرواز، مشخصات ارز، پرداخت و دریافت رسید و دریافت ارز باید تکمیل شوند.

صفحه مشخصات فردی، اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کدملی، کدپستی، شماره گذرنامه و تاریخ تولد را می‌خواهد و پایان این صفحه نیز درستی اطلاعات واردشده و اینکه مقیم ایران هستید باید تایید شود.

صفحه بعد، متن تعهدنامه قید شده است که آن‌ هم باید تایید شود.

در ادامه، تاریخ پرواز، نام فرودگاه یا باجه مبدا و کشور مقصد را وارد کنید. توجه داشته باشید که حداکثر فاصله زمانی بین درخواست ارز مسافرتی و تاریخ پرواز می‌تواند بین هفت تا دو روز باشد؛ امکان ثبت درخواست و دریافت ارز در فواصل زمانی بیشتر از یک هفته وجود ندارد.

در صفحه بعد نوبت انتخاب نوع ارز است که فقط گزینه دلار مشاهده می‌شود؛ سپس تعداد ارز را وارد کنید که در این گزینه نیز از ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار مجاز به انتخاب خواهید بود.

در آخر مبلغ نهایی بر اساس نرخ ارز انتخابی به‌علاوه هزینه استعلام از ثبت احوال، اعلام خواهد شد.

در مرحله پرداخت، کارت بانکی باید به نام شخص متقاضی و دریافت‌کننده ارز باشد. پس از پرداخت موفقیت‌آمیز، یک شناسه ۱۵ رقمی به متقاضی خرید ارز تعلق می‌گیرد.

بر اساس گفته مسئولان مربوطه در بانک ملی ایران و پیام رسان بله، خرید ارز از این طریق به‌صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته امکان‌پذیر است. مهم‌ترین مراکز برای دریافت ارز مسافرتی فرودگاه‌های امام خمینی تهران، اصفهان، شیراز، ارومیه، تبریز و اهواز هستند. برای این منظور مسافر باید با همان شناسه ۱۵ رقمی در روز پرواز به باجه بانک ملی فرودگاه مبدا (بعد از گیت خروجی) مراجعه کند و پس از احراز هویت، از متصدی شعبه، ارز خود را دریافت کند.

روش دیگر دریافت ارز مسافرتی ثبت‌نام‌شده در بله، مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز ریالی و ارزی بانک ملی در فرودگاه مبدا است. در این‌صورت با استفاده از گزینه خدمات بدون کارت وارد قسمت ثبت دستی این دستگاه شده و پس از درج شناسه ۱۵رقمی و کد ملی، اسکناس‌های ارز ثبت‌نامی خود را دریافت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

ارسال نظر